Skončilo pět horkých dnů VV. To hlavní teprve přijde

Domácí ČTK Domácí, ČTK
9. 3. 2012 15:00
Pětidenní maraton výpovědí skončil, soudce jednání odročil na 4. dubna
Soud v pátek pokračoval již pátým dnem.
Soud v pátek pokračoval již pátým dnem. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pátým dnem pokračoval před Obvodním soudem pro Prahu 5 proces v "obálkové kauze" ve Věcech veřejných (VV).

Obžalobě z podplácení bývalých stranických kolegů Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí čelí šéf poslaneckého klubu VV a exministr dopravy Vít Bárta.

Hlavní líčení bylo v pátek odročeno na 4. dubna.

Bárta se podle obžaloby snažil uplatit Škárku a Kočí koncem loňského března. Kočí dal údajně půl milionu korun. Chtěl tak prý posílit svůj vliv ve straně a požadoval po Kočí, aby vedla poslance VV k loajalitě a kriticky proti němu nevystupovala.

Škárkovi pak dal údajně 170 000 korun s tím, že za to má prosazovat jeho zájmy v plzeňské organizaci VV. Škárka prý úplatek vzal a část použil.

Oba muži v pondělí obžalobu odmítli. Bárta tvrdí, že šlo jen o půjčky. Kočí se Škárkou prý lžou, snažili se ho svým nařčením zdiskreditovat a pokoušeli se o stranický puč. Škárka se zase hájí tím, že si peníze nechat nechtěl.

Kočí v úterý řekla, že obálku s penězi dala ihned do advokátní úschovy a sepsala prohlášení, že o půl milionu korun od Bárty nemá zájem. Podobně jako Škárka uvedla, že měla strach obrátit se na policii, protože ministerstvo vnitra tehdy řídil předseda VV Radek John.

Soud vyzval obžalované, jestli chtějí doplnit důkazy nebo vyslechnout další svědky. Obhájce Víta Bárty chce předvolat Kateřinu Jankovou. Jaroslav Škárka si přeje předvolat policistu Haška, magistra Zájedu a Romana Jurečka. Poté soudce Jan Šott jednání končí. Pokračovat se bude 4. dubna.

Po přestávce pustil soudce dvouhodinovou nahrávku, kterou pořídila Kristýna Kočí v restauraci Studna, kde měla schůzku s Vítem Bártou. Z nahrávky je patrné, že se bavili o dění ve straně. Bártův monolog je prokládán sprostými slovy. Kočí si v nahrávce stěžuje, že musí "neustále žehlit aféry", například ministra školství Dobeše.

Slovo si vzal Jaroslav Škárka. Zeptal se Pertlíčka, jestli v minulosti sledoval politiky. "Pohybuju se v té branži od třiadvaceti let. Neumím určit, kdo je politik a kdo ne," odpověděl. Následně označil Škárku za koordinátora sledování.

Po skončení Pertlíčkova výslechu soudce vyhlásil hodinovou polední přestávku.

Před soud předstupuje detektiv ABL Pavel Pertlíček, který měl vést sledování zastupitelů Prahy 11. Před soudem řekl, že neví, proč má vypovídat. O úplatcích ve VV prý nevěděl.

I on prý ale dostal nabídky, aby svědčil proti Bártovi. Soudci poté předal novou nahrávku, na které je údajně zaznamenaná schůzka s Petrem Šlechtou, asistentem poslance Stanislava Humla. Na dotaz, proč se záznamem nešel na policii, odpověděl, že nešlo o vydírání, ale pouhou nabídku.

Soudce mu následně udělil pokutu 10 tisíc korun, protože měl neustálé námitky k otázkám soudu. Nakonec Jánský po poradě s advokátem odmítl dál vypovídat. Soudce ho varoval, že může být předvolán znovu, a pokud znovu odmítne, může být obžalován za pohrdání soudem.

"Pokud se mě budete ptát na to, s kým spolupracuji, tak se nezlobte... Nenechám se do ničeho tlačit a vydírat," řekl mimo jiné Jánský. U soudu rovněž vyjádřil své přesvědčení o tom, že ho chtěl Škárka využít jen jako prostředníka ke sjednání úplatku. Škárka následně označil celé jeho svědectví za nevěrohodné.

Dalším svědkem je Miroslav Prokop, bývalý asistent poslance VV Martina Vacka. Po něm před soud předstoupil spolupracovník Víta Bárty Tomáš Jánský. O Škárkovi řekl, že po něm "chtěl vědět, jaký je Vít Bárta darebák". To ale Jánský odmítl. Jednu ze schůzek se Škárkou si dokonce nahrál. Záznam už dříve policie označila za nevěrohodný.

Jánský před soudem také řekl, že se ho trojice Kočí, Škárka a Huml snažila uplatit. "Říkali, že mi dají peníze, co mě zajistí do konce života," uvedl. Jánského výpověď se krátce nato změnila v dramatický výstup. Nejprve nechtěl odpovídat na otázky ohledně bývalého agenta tajné služby Václava Jahodáře, poté si zase stěžoval, proč státní zástupkyni zajímá jeho povolání.

Po Dobešovi před soud předstoupil bývalý předseda plzeňského klubu VV Jiří Krátký. Hlavním tématem bylo podezřelé jmenování Pavla Rödla šéfem ŘSD v Karlovarském kraji v době, kdy byl Bárta ministrem dopravy. Tento krok už tehdy plzeňská buňka VV ostře kritizovala. V další části výpovědi se podle serveru iHned.cz Krátký postavil za Škárku. Bárta na něj prý tlačil.

Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) u soudu řekl, že o předání peněz se dozvěděl z médií. Vysvětlení od obou aktérů dostal až později. Škárka celou dobu hovořil o úplatku, Bárta hájil svou verzi o půjčce.

 

Právě se děje

Další zprávy