Školy se zhoršují. Musíme zasáhnout, říká ministerstvo

Vendula Křížová
12. 12. 2008 9:43
Vrátí se matematika do státní maturity?
Odborníci: Určitý dril je potřeba i po kulikulární refromě.
Odborníci: Určitý dril je potřeba i po kulikulární refromě. | Foto: Ilustrační foto: Ondřej Besperát

Praha - České školství se zhoršuje. Pomalu, ale jistě a propad už je výrazný.

Ministerstvo školství přiznalo tento trend poté, co byly tento týden zveřejněny výsledky mezinárodních srovnávacích testů TIMMS.

Přesné důvody, proč kvalita škol klesá, úřad ministra Ondřeje Lišky neřekl. Prý to bude teprve zjišťovat.

"Nejspíše se tu projevuje dlouhodobé podfinancování školství jako takového," říká ministrův náměstek pro vzdělávání Jindřich Kitzberger.

Kromě matematiky a přírodních věd propadli čeští žáci nedávno i ve výzkumu PISA, který zkoumá schopnost práce s informacemi.

Drtivý dopad elitářství

Ministerstvo se chystá na rozsáhlou akci, při níž bude monitorovat kvalitu výuky, učitelů a především znalostí, se kterými žáci opouštějí školu.

Do budoucna pak říká, že bude muset "něco" udělat s tím, že se prohlubuje rozdíl ve kvalitě mezi gymnázii a běžnými základními školami. Na zvážení podle úřadu je také to, zda má zůstat matematika jenom nepovinným předmětem u maturity.

Další výsledky TIMMS

- vztah k matematice jako předmětu se v ČR dlouhodobě zhoršuje

- ČR patří k zemím s nejnižším zastoupením žáků ZŠ, kteří chtějí studovat na vysoké škole

- podle indexu školního klimatu je na tom ČR nejhůře co se týče pracovního uspokojení učitelů, jejich pochopení pro vzdělávací záměry školy, úspěšnosti při vzdělávání žáků, pomoci rodičů žákům s učením nebo snahy žáků ve škole prospívat

- v posledních dvou letech, kdy se měli učitelé připravovat na vzdělávací reformu, se jich nejméně ze všech evropských zemí dále vzdělávalo

- na druhou stranu ale podle učitelů vzrostla od roku 1995 prestiž jejich povolání, zvýšil se také počet těch, kteří nemají potřebu povolání měnit

Ministerstvo už také připravuje standardy profese učitele, které chce podrobit veřejné diskuzi a poté případně uzákonit.

"Cílem je, aby všechny vzdělávací programy pro učitele obsahovaly stejné standardy napříč pedagogickými fakultami," uvedl Kitzberger.

Čeští žáci vědí stejně, ale nevědí, co s tím

Mezinárodní výzkum TIMMS v devětapadesáti státech světa zjišťoval úroveň znalostí z oblastí matematiky a přírodních věd a schopností s nimi dále pracovat ve čtvrtých a osmých ročnících základních škol.

Žáci čtvrtých tříd se z nadprůměrných výsledků v matematice v roce 1995 propadli až do podprůměru a zůstali hluboko za svými kolegy ze Slovenska, západní Evropy i USA.

Žáci osmých tříd dopadli o něco lépe, patří jim jedenáctá příčka a v Evropě je předstihly jen Maďarsko, Anglie a Litva.

Výsledky v přírodovědných předmětech se také zhoršují, ale žáci obou ročníků v nich dosáhli celosvětově nadprůměrných výsledků. Čtvrťáci však byli opět výrazně slabší.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog ministra školství Ondřeje Lišky na Aktuálně.cz

Podpořme běžné školy

"Výuka na prvním stupni se u nás často považuje za tu lepší, metodologicky propracovanější. Výzkum ukázal, že tomu tak není a s tím se musí něco dělat," řekl Kitzberger.

Ministerstvo chce podporovat především běžné základní školy, gymnázia jsou dlouhodobě stejně "dobrá". "Klíčový prvek změny jsou platy učitelů a peníze na školní psychology či pedagogické asistenty," dodává náměstek.

Přestože by pedagogických asistentů školy například v Moravskoslezském kraji potřebovaly více, stát na ně disponuje pouze omezeným rozpočtem a ředitelé nemají z čeho asistenty, kteří pomáhají s učivem a integrací romských žáků, platit.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Jana Michala Mlezivy: Problémy s kvalitou výuky cizích jazyků

Státní maturita nepočítá s tím, že by matematika byla povinná. Zapomíná se na tento předmět?
Státní maturita nepočítá s tím, že by matematika byla povinná. Zapomíná se na tento předmět? | Foto: Aktuálně.cz

Formální reforma?

Z výzkumu také vyplynulo, že dvě třetiny učitelů na základních školách nesouhlasí se zavedením rámcových vzdělávacích programů a reformu považují za formální, navíc podle školské ročenky mají pocit, že se o ní málo informovalo a nikdo jim ji pořádně nevysvětlil.

Přesto je podle ministerstva reforma potřebná. Výzkum TIMMS totiž ukázal, že děti mají znalosti průměrné, ale prohrávají při jejich aplikaci.

"Potvrzuje se, že tradiční postupy a metody selhávají, taková škola nemotivuje děti k lepším výkonům," říká Kitzberger.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Vláda nakoupí od Izraele protiletadlový komplet za 14 miliard

Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového raketového kompletu za 13,7 miliardy korun. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) v pondělí s podrobnostmi záměru seznámil vládu, sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Ministerstvo obrany tak nyní může podepsat smlouvu. Protiletadlový komplet SPYDER do Česka dodá izraelská firma Rafael.

Nákup minulé pondělí schválilo kolegium ministerstva obrany, a to včetně vyčíslení dvacetiletého životního cyklu. Obrana předpokládá, že za používání čtyř baterií během dvou desetiletí zaplatí 23,5 miliardy korun. V částce jsou zahrnuty platy vojáků, palivo, provozní výdaje české armády i náklady na servis, které by neměly podle připravované smlouvy přesáhnout 7,5 miliardy korun s DPH.

"Vážím si ochoty izraelské vlády sdílet s námi nejmodernější obranný systém, který posune naši armádu vstříc schopnostem pro 21. století. Konečně se tak zbavíme závislosti na sovětských KUBech ze 70. let, které neodpovídají současným požadavkům na ochranu vzdušného prostoru," uvedl Metnar.

Obrana původně počítala na základě průzkumu trhu z roku 2016, že za protiletadlový komplet zaplatí asi deset miliard korun, izraelský výrobce nakonec požadoval 15,7 miliardy korun. "Prvotní indikativní izraelskou nabídku se nám během vyjednávání podařilo snížit o dvě miliardy korun. Je naopak jasné, že muselo dojít k navýšení oproti předpokládané hodnotě vycházející z průzkumů trhu v roce 2016," uvedl Lubor Koudelka, náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Zaměstnanci České pošty budou tři dny stávkovat, sníží pracovní tempo

Chystaná třídenní stávka dvou menších odborových organizací na České poště bude mít formu snižování tempa práce na jednotlivých pracovištích. Stávky za zlepšení pracovních podmínek na poště se má zúčastnit 9000 pracovníků, tedy třetina zaměstnanců podniku. Stávka se uskuteční, protože jednání o zřízení odborné pracovní skupiny s generálním ředitelem Romanem Knapem zatím ztroskotala. Odborové organizace SOS-21 a NOS ČP to dnes uvedly ve společné tiskové zprávě.

"Stávka na dny 29. září až 1. října bude mít formu pasivní rezistence (snižování tempa práce), se striktním dodržováním technologických postupů vydaných zaměstnavatelem a se striktním dodržováním bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) na všech pracovištích České pošty. Během této třídenní stávky budou všichni účastníci stávky zaznamenávat veškeré pochybení v oblasti BOZP a zhoršující se pracovní podmínky zaměstnanců," uvedl předseda odborů NOS Flip Janovský.

Vytvoření pracovní skupiny, která by řešila přetěžování zaměstnanců a nevyhovující pracovní podmínky na poštách, slíbil Knap po jednání s odboráři na začátku září. Vytvořená pracovní skupina je ale podle odborů nefunkční a nehodlá konstruktivně řešit problémy zaměstnanců. V polovině září navíc vedení podniku vydalo prohlášení, podle kterého Česká pošta beze zbytku respektuje zákoník práce a pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a zaměstnanci nejsou v žádném případě přetěžováni.. Odboráři poté zřídili vlastní pracovní skupinu bez účasti managementu.

Veškeré výstupy a konkrétní zjištění v oblasti dodržování BOZP mají pošťáci zasílat odborovým organizacím a ty je postoupí orgánům státní správy, jejichž hlavním úkolem je kontrola dodržování povinností plynoucích z pracovněprávních předpisů.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Bidenova administrativa vydala nová pravidla, jež mají chránit dětské přistěhovalce

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v pondělí ohlásila nové kroky k udržení programu pro dětské přistěhovalce DACA. Program chrání mladé lidi před vyhoštěním a o jeho zrušení usilovala minulá vláda Donalda Trumpa.

Podle stanice CNN k březnu v USA využívalo DACA 613 030 lidí. Ministr pro vnitřní bezpečnost Alejandro Mayorkas ohlásil nová pravidla, avšak dodal, že nemohou nahradit rozhodnutí Kongresu, který jediný může uživatelům programu DACA poskytnout trvalou ochranu.

Nová pravidla stanovují, že DACA mohou využívat ti, kdo přišli do USA před dovršením 16. roku, trvale v USA pobývali od června 2007, jsou nyní ve škole nebo ji absolvovali, nespáchali těžký zločin a neohrožují národní bezpečnost.

Program se týká přistěhovalců, kteří do USA přišli v dětském věku a díky DACA mohli získat každé dva roky obnovitelné vízum a pracovní povolení. Trump usiloval o zrušení programu od roku 2017, na soud se obrátil následujícího roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy