Školy na severu Čech čeká kolaps. Chybět bude pětina kantorů

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
11. 4. 2014 5:26
Školy v severních a středních Čechách čeká kolaps. Od ledna příštího roku jim bude kvůli novým pravidlům chybět až pětina učitelů.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pětina dětí bez učitelů. Tak by vypadaly školy v severních a středních Čechách, kdyby z nich museli ze dne na den odejít všichni kantoři bez patřičné kvalifikace. Problém by měla i Praha.

„V těchto regionech se dlouhodobě učitele udržet nedaří,“ potvrzuje šéf školského resortu Marcel Chládek.

Třeba v Karlovarském kraji by si podle něj potřebovalo doplnit vzdělání 15 procent vychovatelek v mateřinkách, 20 procent učitelů v základních školách a dokonce čtvrtina kantorů na středních školách.

V jiném oboru vydělají trojnásobek

„Jde o region s nízkou vzdělaností. Kvalifikovaní lidé se často stěhují jinam,“ vysvětluje šéf školského resortu Marcel Chládek.

V středních Čechách chybí v průměru 19,6 procenta a v hlavním městě kolem 13 procent kvalifikovaných kantorů.

„Tady je zase problém v tom, že je v daném místě natolik široká nabídka jiných atraktivních míst, že se učitelé nakonec živí jinak. Což je logické, když jim v jiných oborech nabídnou dvojnásobek až trojnásobek platu,“ podotýká Chládek.

Každý případ prověří komise

Od ledna příštího roku přitom budou muset všichni tito školští zaměstnanci odejít. Začne totiž platit zákon o pedagogických pracovnících, který stanoví přísnější pravidla. Učitelé budou muset mít opravdu vystudovaný obor na pedagogické fakultě. Podle vedení resortu bude chybět asi sedm tisíc kantorů.

Chládek se proto rozhodl školám pomoci. „Ředitel školy, který zaměstnává velké procento nekvalifikovaných pedagogů, může dostat podmínku. Pokud potvrdí, že je prokazatelné, že nemůže zajistit výuku kvalifikovanými pedagogy, může dostat výjimku,“ řekl ministr.

Oprávněnost takové výjimky ale bude posuzovat komise, ve které zasednou zástupci několika organizací - České školní inspekce, zřizovatele školy, ředitele, zástupce krajů a zástupce odborů.

Školy měly na přípravu deset let

Kromě toho se otevře víc „poboček“ pedagogických fakult. A to hlavně v těch nejpostiženějších oblastech. Od příštího roku se třeba budou moci učitelé nově dovzdělat v Sokolově, Karlových Varech a Chebu.

„Jsme připraveni nekvalifikovaným učitelům pomoci a pružně přizpůsobit nabídku oborů podle jejich potřeb. V souvislosti s tím také jednáme o možnosti úpravy směrných čísel pro naši univerzitu,“ potvrdila rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová.

Učitelům, kteří nabídky využijí, dokonce pomůže kraj. Zaplatí část nákladů spojených se studiem. „Už v loňském roce byla takto uhrazena částka 2,5 milionu korun, a to z prostředků globálního grantu,“ řekla mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

Do budoucna pak Chládek nevyloučil ani drobné změny v zákoně. „Je totiž nesmyslné, aby měl někdo vystudovanou konzervatoř a mohl učit na uměleckých školách, ale na druhém stupni základní školy se na něj pohlíželo jako na nekvalifikovaného,“ vysvětlil.

Zákon o pedagogických pracovnících platí už deset let. Původně měli nekvalifikovaní kantoři odejít ze škol už v roce 2010, kvůli jejich vysokému procentu se ale ministerstvo rozhodlo termín posunout. Nová pravidla by měla začít platit od ledna 2015.

 

Právě se děje

Další zprávy