Školník se nakazil tuberkulózou, 600 lidí musí k lékaři

čtk
1. 6. 2007 13:56
Hygienici zatím nemají TBC oficiálně potvrzeno
Foto: Reuters

Brno - Na brněnské Střední průmyslové škole textilní v ulici Francouzská se před 14 dny objevila infekční otevřená tuberkulóza. Nakazil se jí školník, který nyní leží v plicní léčebně v Jevíčku. Kolem 600 studentů školy, učitelů a rodinných příslušníků chodí postupně na vyšetření, řekla dnes ČTK Hana Vašinová z brněnské polikliniky Zahradníkova. Nikdo další zatím nakažen nebyl. Hygienici zatím nemají TBC oficiálně potvrzeno.

Jak se nakazil?

Otevřená tuberkulóza je vážné plicní onemocnění. Jak se muž nakazil, není zatím jasné. "Snažíme se dopídit ke konkrétním údajům," uvedl ředitel jihomoravské krajské hygienické stanice Jan Mareček. Škola je dál v provozu. Mareček zdůraznil, že případná opatření se budou odvíjet od zdravotního stavu nemocného školníka.

  • Tuberkulózy je méně, ale je nebezpečnější - rubrika Zdraví ZDE

Zhruba 600 lidí teď postupně chodí na snímkování a zkoušení na protilátky, popsala lékařka. V Jihomoravském kraji je nutné přijmout bezpečnostní opatření v souvislosti s výskytem tuberkulózy obvykle jednou do roka. V drtivé většině případů nejde o závažné stavy, doplnil Mareček.

Většina se vyléčí

Aby se zdravý člověk nakazil tuberkulózou, musel by být s nemocným několik dní v intenzivním kontaktu, řekl dnes ČTK primář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy ve Fakultní nemocnici Brno Pavel Turčáni. Dodal, že riziko nákazy zvyšuje špatné stravování, špatná hygiena či oslabení organismu vážnou nemocí.

"Strach z tuberkulózy přetrvává z minulého století," řekl lékař s tím, že v roce 1944 umíral na nemoc každý druhý, zatímco nyní se drtivá většina pacientů díky dobrému systému péče o plicní pacienty vyléčí.

Problematická je pouze takzvaná multirezistentní tuberkulóza, která nereaguje na běžnou léčbu. Tímto druhem TBC trpí necelá dvě procenta nakažených.

Zcela plné oddělení

Školník z brněnské školy je nyní v péči lékařů Odborného léčebného ústavu v Jevíčku v Pardubickém kraji. Jevíčské zařízení má 175 lůžek, polovina z nich je určená pro pacienty s tuberkulózou. Ředitelka zařízení Lenka Smékalová nechtěla zdravotní stav nemocného upřesnit, řekla pouze, že nyní je oddělení pro nemocné tuberkulózou zcela obsazeno.

Pacienti podle ní zůstávají v péči zařízení zpravidla několik měsíců, záleží však vždy na tom, v jakém stádiu nemoci se sem dostanou. Výjimečně se léčení může protáhnout i na dva roky.

Pacienty s otevřenou tuberkulózou je třeba nejdřív "debacilizovat", což trvá měsíc až dva. V této době musejí nosit na obličeji roušku, roušku nosí také personál. Pak mají volnější režim.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy