Školáky čekají první plošné testy. Kritikům navzdory

Jakub Novák
12. 12. 2011 21:59
Po státních maturitách přichází další várka celonárodních testů, tentokrát na základních školách
Rychle do školy, jde se testovat!
Rychle do školy, jde se testovat! | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Děti z 5. a 9. tříd 104 škol v Česku si v úterý vyzkouší plošné testy z dílny ministra Josefa Dobeše (VV).

Jde zatím pouze o technickou prověrku systému, nikoliv o ostrý start, který bude povinný pro všechny školy od roku 2014.

Testy však budí rozpaky v řadách pedagogů, mezi kritiky putuje i petice, kterou podepsalo už na 2000 lidí.

I sám ministr několikrát pozměnil vysvětlení toho, k čemu vlastně plošná zkouška má být dobrá. Nejprve s nadšením přivítal možnost, že by se výsledky testů mohly brát jako síto pro přijímání na gymnázia, poté hovořil už jen o zpětné vazbě pro školy, žáky a rodiče.

"Pokud bychom měli testy využívat také pro přijímací řízení, pak by měly být doplněny třeba ústními pohovory. Nebál bych se ani diskusí učitelů," poznamenal v Učitelských novinách Vít Průša z děčínské základní školy Na Stráni.

"Co je do fotbalisty, který dá při tréninku deset penalt z deseti, ale při zápase nedokáže pod tlakem podat slušný výkon? V přírodě taky přežívají jen ti nejsilnější. Ostatně celý život je zkouška. Dneska projde naší školskou soustavou i mentálně retardovaný lachtan," glosoval ředitel základní a mateřské školy v Bolešinách Michael Burianek, na jehož škole testují své žáky už od roku 1996.

Podívejte se: Přijímací zkoušky do 1. ročníku GJK - matematika

Půl roku na nápravu páťáka

Rozjezd testů přijde na 92 milionů korun. Zakázku na vytvoření elektronického testovacího systému, vyhrála firma SAPCON. Náklady jsou z 85 % hrazeny penězi z evropských fondů.

Ročně by pak testování mělo přijít na šest milionů korun.

Žáci na konci pátých a devátých tříd mají být testováni z češtiny, matematiky a cizího jazyka - angličtiny, postupně i němčiny a francouzštiny. "Limit" pro úspěšné složení zkoušky by měl odpovídat znalostem alespoň na čtyřku.

Pokud žák selže, bude mít škola půl roku na nápravu, což bude samozřejmě nemožné provést v devátých třídách. Testy budou navíc probíhat v době po přijímacích zkouškách na střední školy, takže motivace deváťáků nebude veliká a výsledky tak nemusí být úplně odpovídající skutečnosti.

První celoplošné testování proběhne na konci května a začátku června příštího roku, ostrý provoz bude zahájen od roku 2014.

Zrušené osnovy a propad v mezinárodních testech

Když v roce 2005 ministerstvo školství zrušilo povinné osnovy a zavedly se rámcové vzdělávací programy, vyvstala potřeba kontrolovat jejich výstupy.

Foto: Jan Langer

Tím byla pověřena organizace CERMAT, která je organizátorem státních maturit, které se podařilo po dlouhých a finančně náročných letech příprav a testování uskutečnit v minulém roce.

Ministerstvo školství však tuto kontrolu po třech letech zastavilo. Poté přišel rok 2009 a alarmující propad v mezinárodních výzkumech TIMSS a PISA, který pokračoval i v následujících letech.

Pilotní testy, sloužící k prověření techniky a funkčnosti celého systému, proběhnou 13. a 14. prosince na 104 základních školách po celé republice.

 

Právě se děje

Další zprávy