Školáci dostali vysvědčení, většina se pak šla opít

ČTK ČTK
29. 6. 2012 9:00
Podle průzkumu bude slavit s alkoholem 69 % nezletilých chlapců a 54 % dívek
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přes milion žáků základních a středních škol si v pátek šlo pro vysvědčení. Od soboty jim pak začínají prázdniny. Více než polovina z nich oslaví tento den alkoholem.

Podle ankety, kterou uspořádalo Fórum Pijte s rozumem, plánuje oslavovat s alkoholem 69 % nezletilých chlapců a 54 % dívek.

V den rozdávání vysvědčení hlásí záchranná služba každoročně výjezdy k podnapilým dětem.

"Mezi hlavními důvody, kterými nezletilí školáci odůvodňují své pití, jsou pocit uvolnění, ztráta zábran a vnímání veselejší a společenštější nálady. Převážná většina mladých lidí uvádí, že největší vliv v oblasti konzumace alkoholu na ně měli rodiče. Na druhém místě stojí kamarádi s přibližně deseti procenty," uvedli autoři výzkumu.

Nejčastěji se školáci dostanou k pití v barech a restauracích, tato místa uvedlo 28 procent dotázaných. Doma nebo v bytě kamaráda pije 16 procent mladých, na diskotékách pak 11 procent.

Zatímco chlapci pijí nejčastěji pivo a vodku, děvčata volí spíše víno a koktejly.

Oslavit vysvědčení budou mít školáci možnost i jinak. Na pátek a následující víkend chystá řada kulturních institucí, zoologických zahrad, ale i obchodníků nejrůznější akce pro děti.

Například Technické muzeum v Brně připravilo na pátek zábavný program plný soutěží, pražské letiště zase exkurzi do zázemí areálu. Do jihlavské nebo pražské zoo budou mít jedničkáři vstup zdarma a ostatní děti se slevou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté Philadelphie a Miami drží domácí neporazitelnost

Basketbalisté Philadelphie zůstávají i nadále v této sezoně NBA před svými fanoušky neporažení. V hale Wells Fargo Center v úterý zdolali ve třináctém domácím zápase Denver 97:92. O dvě utkání kratší domácí neporazitelnost uhájilo i Miami, které zdolalo Atlantu až po prodloužení 135:121.

Výsledky NBA:

Charlotte - Washington 114:107, Miami - Atlanta 135:121 po prodl., Philadelphia - Denver 97:92, Portland - New York 115:87.

Další zprávy