Školáci dostali vysvědčení, většina se pak šla opít

ČTK ČTK
29. 6. 2012 9:00
Podle průzkumu bude slavit s alkoholem 69 % nezletilých chlapců a 54 % dívek
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přes milion žáků základních a středních škol si v pátek šlo pro vysvědčení. Od soboty jim pak začínají prázdniny. Více než polovina z nich oslaví tento den alkoholem.

Podle ankety, kterou uspořádalo Fórum Pijte s rozumem, plánuje oslavovat s alkoholem 69 % nezletilých chlapců a 54 % dívek.

V den rozdávání vysvědčení hlásí záchranná služba každoročně výjezdy k podnapilým dětem.

"Mezi hlavními důvody, kterými nezletilí školáci odůvodňují své pití, jsou pocit uvolnění, ztráta zábran a vnímání veselejší a společenštější nálady. Převážná většina mladých lidí uvádí, že největší vliv v oblasti konzumace alkoholu na ně měli rodiče. Na druhém místě stojí kamarádi s přibližně deseti procenty," uvedli autoři výzkumu.

Nejčastěji se školáci dostanou k pití v barech a restauracích, tato místa uvedlo 28 procent dotázaných. Doma nebo v bytě kamaráda pije 16 procent mladých, na diskotékách pak 11 procent.

Zatímco chlapci pijí nejčastěji pivo a vodku, děvčata volí spíše víno a koktejly.

Oslavit vysvědčení budou mít školáci možnost i jinak. Na pátek a následující víkend chystá řada kulturních institucí, zoologických zahrad, ale i obchodníků nejrůznější akce pro děti.

Například Technické muzeum v Brně připravilo na pátek zábavný program plný soutěží, pražské letiště zase exkurzi do zázemí areálu. Do jihlavské nebo pražské zoo budou mít jedničkáři vstup zdarma a ostatní děti se slevou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy