Školáci budou mít méně prázdnin. Omezí to ministr

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
8. 11. 2010 13:15
Ředitelé škol přijdou o výsadu prodlužovat prázdniny o dny ředitelského volna
Přijdou o pět dní volna v roce?
Přijdou o pět dní volna v roce? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo školství se rozhodlo omezit zavedenou praxi, díky níž ředitelé škol mohli žákům své školy přidávat mimo vyhlášených prázdnin další volné dny.

Pravomoc zvaná "ředitelské volno" dosud v praxi znamenala například to, že k úternímu státníku svátku vyhlásí ředitel volno na pondělí a žáci pak mají i s víkendem čtyřdenní neplánované "prázdniny".

Ředitelé dosud mohli vyhlásit pět takových dní v jednom školním roce, nyní přichází ministerstvo podle informací Aktuálně.cz s tím, že napříště budou mít mít "k dispozici" dny jen tři.

Navíc nebude možné využívat ředitelského volna na prodlužování prázdnin, ale jen pro výjimečné situace. Třeba když ve škole nebude fungovat elektřina nebo topení.

"Ředitelská volna se nyní zneužívají, to chceme zarazit," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra školství Josefa Dobeše Ladislav Němec.

Rychlá novela

Ministerstvo chce uvedenou změnu zavést takzvanou rychlou novelou školského zákona.

"Ta ale teprve vzniká, takže detaily se ještě mohou změnit," upozornil náměstek Němec.

Text takzvané "rychlé novely" by měl být hotov do patnáctého listopadu. Kromě omezení dnů ředitelského volna, má Dobešův úřad v plánu umožnit snazší odvolávání ředitelů škol a omezení jejich funkčního období na šest let.

Ředitelé základních škol, které redakce Aktuálně.cz oslovila, tvrdí, že se s omezením vypořádají. Dávají ale najevo, že jim další oklešťování pravomocí není po chuti.

"Nejsem zastáncem toho, že ředitelé dávají volno v pondělí, když je v úterý třeba svátek s tím, že škola na jeden den nemá cenu. Na to by se děti neměly zvykat. Já to tak nedělám," říká ředitelka Základní školy Na Krétě v Terezíně Hana Bažantová.

"Je to ale další omezení našich pravomocí, které by šlo vyřešit i jinak - metodickým pokynem nebo doporučením," dodává.  

Internátním školám 3 dny vadí

Větší problémy s ministerským omezením budou mít střední školy s internáty.

"Navrhoval bych alespoň středním školám pět dnů ponechat. My máme například 140 dětí v domě mládeže, které dojíždějí z daleka, a tam je někdy vhodné volno prodloužit," myslí si ředitel stavební a strojírenské střední odborné školy u učiliště v Jeseníku Štěpán Roch.

Naposledy dal svým žákům dva dny volna koncem října, kdy státní svátek a podzimní prázdniny připadly na středu, čtvrtek a pátek.

I prezidentka Asociace základního školství a ředitelka základní školy v Plzni - Borech Hana Stýblová by ředitelům pět dnů volna ponechala. "Také nesouhlasím se zneužíváním, ale šlo by to vyřešit jen zpřísněním podmínek, kdy se ředitelské volno může dávat."

Pět dnů je podle Stýblové často potřeba, i když se na škole žádné prodlužování prázdnin nekoná. Provoz školy může kromě výpadků energií zkomplikovat třeba chřipka, povodně nebo povinné školení učitelů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy