Skoky a salta měly pomoci trenérovi

Adéla Vlachová
6. 4. 2006 19:40
Praha - Před ministerstvem spravedlnosti se dnes cvičilo na hrazdě, "metala" se salta a přemety, skákalo na trampolíně a předváděly další akrobatické kousky.
Foto: Archiv Martina Šimůnka

Na padesát lidí se tak postavilo za dlouholetého reprezentačního trenéra akrobatické gymnastiky Martina Šimůnka, a demonstrovalo proti jeho odsouzení na sedm let za údajné pohlavní zneužívání někdejší svěřenkyně.

K ministru spravedlnosti Pavlu Němcovi míří z jejich rukou petice se sedmi stovkami podpisů, která usiluje o jediné: nový a spravedlivý soudní proces.

"V demokratickém státě by měl mít člověk šanci dokázat svou nevinu a naopak, má-li být právoplatně odsouzen, musí mu být jasně prokázána jeho vina. Z tohoto důvodu radikálně vystupujeme proti praktikám soudu, jelikož ten v žádném případě nedokázal vinu Martina Šimůnka a vzal mu navíc možnost jakkoli obhájit svou nevinu," píše se v petici.

Šimůnkovi svědci: nevěrohodní

Soud odsoudil Šimůnka za to, že nejdříve svou nezletilou svěřenkyni po ukončení tréninků několikrát osahával a později s ní měl opakovaně i pohlavní styk. V listopadu 2004 údajně sexuálně obtěžoval i další dívku, ta se podle rozsudku ubránila. Rozhodnutí soudu nižší instance potvrdil letos v únoru i Městský soud v Praze.

Letos třiačtyřicetiletý Šimůnek, který děti trénoval patnáct let, se dušuje, že nic takového neudělal. Soud mu však nevěří. A to i přes to, že znalecké posudky, svědectví jiných gymnastů i gymnastek, jejich rodičů, postoje TJ Bohemians či Českého helsinského výboru hovoří v jeho prospěch.

Šimůnek proto nyní podal dovolání k Vrchnímu soudu v Brně.

Trenérovi zastánci se snaží upozornit na fakt, že výpověď mnoha svědků včetně samotného trenéra Martina Šimůnka soud nebral jako věrohodné. Trenér tak podle nich byl odsouzen pouze na základě výpovědi sedmnáctileté dívky poté, co se ocitla na psychiatrické klinice kvůli pokusům o sebevraždu, experimentům s drogami a chození za školu. Dívka měla své ošetřující lékařce říci, že "už v jedenácti letech ji trenér osahával a ve třinácti s ním měla první sexuální styk". Psychiatrička poté podala trestní oznámení.

"Soud ve svém rozhodnutí vycházel pouze z jediného znaleckého posudku, který byl navíc protiprávně vypracován na klinice, která hospitalizovala psychicky nemocnou dívku. I přesto v posudku údajně postižené dívky jasně zaznívá, že trpí "depresivní epizodou s psychotickými příznaky" a trpěla "hlasy" a "zrakovými halucinacemi". Navíc byla v dětství bita svou matkou, a přiznává, že do ní matka kopala. Její výpověď je přesto věrohodná. Upozorňujeme, že byli znevěrohodněni všichni svědci, svědčící ve prospěch Martina Šimůnka. Upozorňujeme, že soud znemožnil vypracování nezávislého psychologického posudku na údajně postiženou dívku i výslech lékařky, která podala trestní oznámení," píší v petici Šimůnkovi příznivci.

Nejde o vinu nebo nevinu, ale spravedlivý proces

"Teď tady stojíme a nejde nám o vinu nebo nevinu. Jde nám o spravedlivý proces," říká Anna Lukasová, představitelka oddílu akrobatické gymnastiky, která drží v rukou archy petice se stovkami podpisů nejen sportovců. Na chodníku před ministerstvem zatím cvičila řada dalších Šimůnkových mladých svěřenkyň.

"A nejde jen o svědky, kteří by vypovídali v Šimůnkův prospěch," přidává se Jaroslav Růžička, Šimůnkův přítel. "Soud byl podivně rychle uzavřený a udělil trest ve srovnání s podobnými případy nepřiměřený. To vyvolává řadu otázek. Vždyť teď jsou ohroženi všichni trenéři. V gymnastice je přitom fyzický kontakt při podávání záchrany nevyhnutelný," upozorňuje.

Ti, co dnes před ministerstvem protestovali, věří, že ministr Němec v případu trenéra Šimůnka podá stížnost na porušení zákona a odloží den, kdy bude mět trenér nastoupit do vězení s ostrahou.

Podobnému obvinění čelí i bývalý sbormistr Bambini di Praga Bohumil Kulínský. Podle policie v letech 1984 až 2004 zneužil 49 bývalých členek sboru. Některé údajně pohlavně zneužil, u dalších prý šlo o ohrožování mravní výchovy mládeže a trestný čin útisku. Hrozí mu až 12 let vězení.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy