Škodlivina zvyšuje riziko cukrovky, české úřady ji ignorují

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
19. 1. 2015 11:10
Chemikálie, která vzniká při bělení potravin nebo barvení líčidel, je jednou z příčin vyššího výskytu diabetu u dětí. Sledovat se přesto v nejbližších letech nebude.
Látka alloxan, která vzniká při bělení potravin nebo barvení líčidel, napomáhá podle vědeckých studií rozvoji diabetu. Úřady ji přesto sledovat nebudou.
Látka alloxan, která vzniká při bělení potravin nebo barvení líčidel, napomáhá podle vědeckých studií rozvoji diabetu. Úřady ji přesto sledovat nebudou. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Jak se vyhnout jídlu a kosmetice se škodlivinou alloxan, která podle vědců způsobuje cukrovku? Nikdo neví. V Česku se totiž výskyt látky nesleduje. A v nejbližší době ani nebude. Podle nových studií přitom chemikálie, která vzniká při bělení potravin nebo barvení líčidel, rozvoji diabetu prokazatelně napomáhá.

"V současné době není látka cíleně sledována. Výskyt alloxanu nebyl projednáván ani v žádné pracovní skupině Evropské komise," přiznal mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Jakékoliv podrobnosti o množství látky v jídle nebo kosmetice nebylo schopno poskytnout ani Toxikologické informační středisko při pražské Všeobecné fakultní nemocnici.

"Téměř nic tady k tomu nemám. Jde o analytické činidlo, které se používá k výrobě jemných červených líčidel. Informace o výskytu ale nejsou," sdělila Aktuálně.cz pracovnice infolinky.

Chemicky bělené potraviny zvyšují riziko cukrovky

Na studie expertů upozornil koncem minulého týdne deník Aktuálně.cz. Podle lékařů z University of Medical Sciences v Poznani jde o škodlivinu, která výrazně přispívá ke vzniku cukrovky. Vyskytovat se může i v potravinách – třeba v chemicky bělené mouce.

"Odtud se látka zřejmě dostala také do krve dětí, které polští vědci podrobili testování. Děti s diabetem měly hladinu alloxanu v krvi až sedminásobnou," přibližuje náměstek ředitele pro vědu a výzkum ostravské fakultní nemocnice Václav Procházka.

Látky, které se chystá sledovat Evropská unie

Akrylamid

 • Za běžných podmínek bílá krystalická látka bez vůně.
 • Používá se v papírenském, stavebním, metalurgickém nebo textilním průmyslu, které mohou být zdrojem znečištění životního prostředí.
 • Obsahuje ho cigaretový dým.
 • Působí negativně na nervový systém, může způsobit malátnost, halucinace nebo necitlivost periferních částí těla. Je klasifikován jako pravděpodobný karcinogen pro člověka.

Chlorečnan draselný (Bertholetova sůl)

 • Bílá krystalická látka, vysoce reaktivní.
 • Používá se v pyrotechnice a k výrobě sirek. V minulosti se používal i k hubení plevele a pro barvení kůže (látku využíval například Baťa).
 • Znečišťuje životní prostředí, může uvolňovat vysoce škodlivé sloučeniny chloru.

Chlorečnan sodný

 • Bílý krystalický prášek snadno rozpustný ve vodě.
 • Používá se jako herbicid k hubení plevele.
 • Uvažuje se o podávání před transportem zvířat na jatka nebo do napájecí vody na jatkách - významně snižuje množství bakterií Salmonella typhimurium a Escherichia coli v jejich zažívacím traktu
 • Způsobuje neplodnost půdy

Chloristany

 • Používají se jako složka pyrotechnických směsí, součást paliv raketoplánů nebo v medicíně k léčbě hypertyreózy.

Mykotoxiny

 • Produkují je vláknité houby – plísně
 • Patří mezi jedny z nejzávažnějších kontaminantů přírodního původu. Vysoce nebezpečné chemické látky známé svými toxickými účinky.

Ostravská fakultní nemocnice se proto podle Procházky chystá na polský výzkum navázat. Chce otestovat dalších sto pacientů.

"Od diabetologů budeme sbírat vzorky moči, tukové tkáně a kostní dřeně, které srovnáme se vzorky zdravých jedinců. Analyzovat budeme právě přítomnost toxických látek," popsal Václav Procházka. Výzkum by měl začít už letos v březnu.

Bělení mouky je zakázané. Jenomže kontrola chybí

Naopak české úřady prozatím výsledky výzkumů nepřesvědčily. Výskyt alloxanu se hlídat nechystají. Podle ministerstva zemědělství se sice mouka v Česku chemicky bělit nesmí, jestli se ale nařízení dodržuje, nikdo nekontroluje.

Ministerstvo zdravotnictví pak čeká na přesvědčivější argumenty. O zařazení látky mezi hlídané škodliviny začne uvažovat až v okamžiku, kdy studie polských a ostravských vědců podpoří další výzkumy.

"Teprve je-li skutečně rozpoznáno, že daná látka představuje neakceptovatelné zdravotní riziko, stanovují se hygienické limity, jejichž dodržování sleduje kontrolní systém pro potraviny," popisuje hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Proč se řada škodlivin nesleduje? Testování je příliš drahé

Česko už se podle něj obracelo na Evropskou unii kvůli některé ze škodlivin několikrát. Pracovní skupina při Evropském úřadu v současnosti řeší třeba český návrh na stanovení limitu pro obsah hliníku v těstovinách, obsah morfinu v máku nebo mykotoxinu deoxinivalenol v pivu. "Hodně práce se odvedlo i při stanovení hygienických limitů pro metanol a 2-propanol v pančovaných lihovinách," doplnil hygienik.

Bez ohledu na Česko se v Unii řeší také výskyt akrylamidu, hormonů v klíčcích, chlorečnanů a chloristanů. Celá plejáda šetření se zaměřuje i na výskyt vybraných mykotoxinů.

Zařazení látek mezi pravidelně kontrolované škodliviny je ale podle Valenty složitý proces, který stojí hodně peněz stát i podnikatele. Firmy napřed musí přizpůsobit novým podmínkám výrobu a stát pak musí na své náklady kvalitu výrobků kontrolovat. I proto se řada látek nikdy sledovat nezačne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

PSG bez Messiho vyhrál opět v nastavení

Fotbalisté Paris Saint-Germain v 7. kole francouzské ligy porazili poslední Mety 2:1. O výhře suverénního lídra tabulky rozhodl v páté minutě nastavení svou druhou trefou v zápase Ašraf Hakimí. Lyon, soupeř pražské Sparty ve skupině Evropské ligy, otočil zásluhou letních posil duel s Troyes a zvítězil 3:1.

Pařížský celek z aktivního vstupu do zápasu vytěžil brzký gól. Zakončení Maura Icardiho z 5. minuty vykopl z brankové čáry Matthieu Udol přímo k noze Hakimího, který trefil odkrytou branku a poslal PSG do vedení. Mety srovnaly v 39. minutě, kdy se po rohovém kopu trefil Boubakar Kouyaté.

Favorizovaný celek, v jehož sestavě chyběl zraněný Lionel Messi, dlouho nemohl vstřelit rozhodující gól a zdálo se, že poprvé v ročníku ztratí. V nastaveném čase však kapitán Met Dylan Bronn dostal druhou žlutou kartu a PSG nabídnuté výhody využil. Hakimí si navedl balon na střed a střelou na zadní tyč rozhodl o těsné výhře.

Lyon výborně zvládl druhý poločas zápasu s Troyes a díky trefám letních posil z Premier League otočil z 0:1 na 3:1. Vyrovnání svým prvním gólem v novém působišti zařídil Xherdan Shaqiri a vítěznou branku vstřelil v 72. minutě obránce Emerson. Definitivní podobu výsledku dal tři minuty před koncem Lucas Paquetá.

Francouzská fotbalová liga - 7. kolo:

Lille - Remeš 2:1 (31. David, 43. André - 74. Flips z pen.), Monako - St. Etienne 3:1 (62. z pen. a 86. Ben Yedder, 28. Volland - 41. Bouanga), Montpellier - Bordeaux 3:3 (11. a 50. Germain, 71. Mollet - 19. Hwang I-čo, 30. J. E. Onana, 85. Kalu), Nantes - Brest 3:1 (27. Blas, 55. Chirivella, 58. K. Coulibaly - 67. Le Douaron), Rennes - Clermont 6:0 (55. a 57. Sulemana, 32. Martin, 36. Terrier, 64. Laborde, 77. Tait), Angers - Marseille 0:0, Lens - Štrasburk 0:1 (67. Ajorque), Lorient - Nice 1:0 (23. Monconduit), Lyon - Troyes 3:1 (48. Shaqiri, 72. Emerson, 89. Paquetá - 45. Chavalerin), Mety - Paris St. Germain 1:2 (39. Kouyaté - 5. a 90.+5 Hakimí).

Tabulka:

1. Paris St. Germain 7 7 0 0 20:7 21
2. Marseille 6 4 2 0 12:5 14
3. Angers 7 3 3 1 10:6 12
4. Lens 7 3 3 1 11:8 12
5. Lorient 7 3 3 1 8:7 12
6. Lyon 7 3 2 2 12:11 11
7. Nice 6 3 2 1 12:3 10
8. Nantes 7 3 1 3 10:7 10
9. Štrasburk 7 3 1 3 11:11 10
10. Montpellier 7 2 3 2 15:13 9
11. Clermont 7 2 3 2 10:16 9
12. Rennes 7 2 2 3 9:8 8
13. Monako 7 2 2 3 8:10 8
14. Lille 7 2 2 3 9:13 8
15. Remeš 7 1 4 2 7:8 7
16. Bordeaux 7 1 3 3 10:16 6
17. Troyes 7 1 2 4 7:11 5
18. Brest 7 0 4 3 8:14 4
19. St. Etienne 7 0 3 4 7:14 3
20. Mety 7 0 3 4 7:15 3

Poznámka: Nice byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Aktualizováno před 6 hodinami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy