Škodí váš mobil přírodě? Tady je první zelený žebříček

Pavel Baroch
8. 9. 2012 21:04
Eko-žebříček hodnotí výrobu telefonů, dopravu, spotřebu energie nebo recyklaci
iPhone 4S
iPhone 4S | Foto: Apple.com

Praha - Při výrobě jednoho mobilního telefonu se spotřebuje až 200 litrů vody a vznikne až jedno kilo nebezpečného odpadu.

V mobilech jsou také jedovaté látky jako olovo, kadmium, beryllium, rtuť nebo PVC, které mnohdy unikají do půdy a do ovzduší.

Čeští zákazníci, kteří vybírají mezi telefony podle jejich ceny a nabízených funkcí, nyní dostávají další kritérium, podle něhož se mohou rozhodovat - jak je mobil šetrný k životnímu prostředí.

S prvním ekologickým hodnocením mobilních telefonů sice přišla společnost Vodafone, ale údaje jsou univerzální, protože hodnocení přístroje je možné koupit i u jiných operátorů nebo volně v obchodech.

"Chtěli jsme být první, kdo tuto problematiku otevře a budeme rádi, když se ostatní přidají," řekl Aktuálně.cz Miroslav Čepický, ředitel Korporátní komunikace Vodafonu ČR.

Eko-třída vychází z 230 otázek

Hodnocení přístrojů organizuje a financuje Vodafone Group, je nezávislé na výrobcích, podílejí se na něm renomovaní experti. Postupuje se podle certifikované metodiky.

Sleduje se například, jak se získávají suroviny pro výrobu mobilů, kolik energie je při výrobě zapotřebí, kolik emisí se vypustí, celková ekologická odpovědnost výrobce, způsob dopravy přístrojů do obchodů, kolik energie telefon spotřebuje na volání či datový přístup nebo jeho recyklace.

Ukázka hodnocení eko-třídy mobilních telefonů.
Ukázka hodnocení eko-třídy mobilních telefonů. | Foto: Vodafone

Výsledkem, který vychází z odpovědí na více jak 230 otázek, je pak bodové ohodnocení od jedničky do pětky. "Čím vyšší číslo, tím je dopad na životní prostředí menší," vysvětlil Přemysl Filip, manažer Vodafonu pro společenskou odpovědnost.

Vybírejte zeleně

Firma začala ukazovat eko-třídu ve svém katalogu a na internetových stránkách. Ze zhruba 40 nabízených přístrojů už má "zelené" číslo na 90 procent z nich. Nejvíce ekologické modely se pohybují okolo známky čtyři.

Podle Filipa je eko-třída pro zákazníky další informace, podle níž si mohou nový mobil vybrat. A známka může být zároveň i motivací pro výrobce pro "ozeleňování" svých výrobků - jako je tomu například u ledniček nebo praček, kde firmy vyrábějí stále šetrnější spotřebiče.

Podle Filipa přitom výzkumy ukazují, že i mezi českými zákazníky přibývá těch, pro něž je důležité i to, jaký má výrobek vliv na životní prostředí.

K recyklaci jen 6 procent mobilů

Jedním z největších ekologických problémů u mobilních telefonů je jejich ekologická recyklace.

V korbě multikáry je asi 8,5 tisíc mobilů. Tolik se jich v Česku prodá za jeden a půl dne.
V korbě multikáry je asi 8,5 tisíc mobilů. Tolik se jich v Česku prodá za jeden a půl dne. | Foto: Pavel Baroch

Společnost REMA, která v zemi organizuje sběr a ekologickou likvidaci vysloužilých telefonů a dalších elektrozařízení, uvedla, že loni Češi předali k recyklaci jen 6 procent nepotřebných přístrojů.

Zbytek buď končí na skládkách, odkud se jedovaté látky mohou uvolnit do okolí, anebo je lidí mají stále doma v šuplících.

"Postupně se toto malé procento daří ve vzájemné spolupráci zvyšovat díky osvětě mezi zaměstnanci i zákazníky. Věřím, že v budoucnu odevzdá k recyklaci svůj starý mobilní telefon mnohem více uživatelů," uvedl Petr Kubernát, ředitel společnosti REMA.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy