Škoda za havárii desetiletí na D1 činí 28 milionů

Michal Pavec
21. 4. 2008 13:35
Prvotní viník hromadné srážky neodhalen
Foto: Ludvík Hradilek

Vysočina - Policejní vyšetřovatelé vystavili definitivní účet za největší hromadnou nehodu, která se kdy v Česku odehrála. Škoda za havárii se vyšplhala na 28 milionů korun. Prvotního viníka březnové srážky policisté nenašli.

"Každá z 93 dopravních nehod, ke kterým zde došlo, má svého viníka a není možné svalovat vinu pouze na prvního nebo první z řidičů, kteří havarovali," vysvětlila jihomoravská policejní mluvčí Jana Šípková.

Přesto se vyšetřovatelům z dálničního oddělení Velký Beranov podařilo odhalit řidiče, který 20. března dopoledne boural jako první. Šlo o řidiče osobního vozidla, který nepřizpůsobil rychlost na mokré a částečně namrzlé silnici.

Hlavní viník? Nepřiměřená rychlost

Právě příliš vysoká rychlost byla klíčovým faktorem, který v obou směrech brněnské dálnice uvěznil při jednotlivých nehodách 231 vozů - nepřiměřená rychlost způsobila 76 z celkových 93 nehod. Zbylé případy podle policistů způsobil nesprávný způsob jízdy.

Potvrdila se tak předběžná měření Ředitelství silnic a dálnic. Podle údajů tohoto úřadu většina řidičů jela deset minut před hromadnou nehodou příliš rychle.

Téměř 80 procent řidičů jedoucích v rychlém pruhu mělo na tachometru 110 km/h, což je při tak špatných povětrnostních podmínkách, které v tu dobu na dálnici vládly, nepřiměřená rychlost.

Vyšetřovat se bude i dál

Konečnými statistikami policejních komisařů ale celá záležitost pro většinu řidičů nekončí - 53 dopravních nehod posoudí správní orgán pověřené obce.

Tři případy pak budou havlíčkobrodští policisté šetřit pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti. Zabývat se budou mimo jiné i nehodou, při níž kamión narazil do autobusu a způsobil zranění tří lidí.

Teprve nyní po uzavření jednotlivých případů policií mohou lidé konzultovat škody na svých vozech s pojišťovnami.

Vyšetřování hromadné nehody končí po více než měsíci intenzivní práce vyšetřovatelů z dálničního oddělení Velký Beranov, v jejichž místě působnosti k nehodě došlo.

Pro šetření neobvyklé havárie vyčlenilo oddělení dvě třetiny svých zaměstnanců, kteří měli po dobu vyšetřování dokonce zakázáno komunikovat s médii.

PODÍVEJTE SE NA VIDEA:

Foto: Petr Protivánek
Foto: Petr Protivánek
Foto: Reuters

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy