reklama
 
 

Škoda na Pendolinu je 25 milionů. Kdo nařízl kolej?

2. 12. 2007 8:55
Inspektoři šetří pokus o sabotáž

Běchovice - Vlak Pendolino mířící z Prahy do Ostravy v sobotu kolem poledne vykolejil u Běchovic. Podle nejnovějších výsledků pátrání byla důvodem naříznutá kolejnice v místech, kde už jednou došlo k pokusu o sabotáž.

Soupravu se podařilo dostat zpět na koleje až v prvních hodinách neděle. Do té doby musely vlaky jezdit Běchovicemi jen po jedné koleji.

Jen škoda na soupravě podle mluvčího Českých drah Ondřeje Kubaly dosahuje nejméně 25 milionů korun. Nikdo nebyl zraněn.

"Nemůžeme říci, jestli Pendolino vykolejilo jen kvůli naříznuté kolejnici - ale byla poškozena právě ve vnější straně oblouku, kde je na ni vyvíjen největší tlak," řekl Aktuálně.cz Kubala s tím, že ispektoři Českých drah nalezli na kolejnici opracovaný řez.

Na místo byli povoláni i pyrotechnici, aby prozkoumali neobvyklý kráter, který se pod kolejnicí nacházel. Podle Kubaly takovou prohlubeň jeho kolegové z inspektorátu za dobu své praxe neviděli.

Konečné závěry závěry vyšetřvání jsou očekávány až během několika dní.

Co se dělo v sobotu

Poté, co Pendolino vypadlo z trati, si cestující ze spoje SuperCity 507 přestoupili do dalšího rychlíku.

"Vlaková četa pomohla cestujícím vystoupit a dojít na zastávku, kde pro ně mimořádně zastavil vlak Eurocity," uvedl záhy po incidentu mluvčí.

Souprava mezi zastávkami Praha-Libeň a Praha-Dolní Počernice sjela z kolejí v rychlosti kolem 100 km/h. Pak strojvedoucí údajně cítil náraz a použil rychlobrzdu.

Pendolino se zastavilo po čytřech stech metrech mezi dvěma náspy. Vykolejilo celkem šest vozů - tedy všechny kromě prvního.

Vlak Eurocity z Berlína do Budapešti, na který lidé přestoupili, je zavezl do Pardubic; tady byl další přestup do Eurocity Fatra. Kdo cestoval do Ostravy, přestupoval ještě v Hranicích na Moravě.

V opačném směru dráhy nabídly tradiční řešení, které při výpadcích Pendolina uplatňují: "Z Ostravy jsme připravili náhradní soupravu z vozů Eurocity. Nebude sestavena z vozů Pendolino, ale cestující pojedou v ohlášeném čase. Předpokládané zpoždění maximálně patnáct minut."

autor: gaz, elb | 2. 12. 2007 8:55

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama