Škoda na Pendolinu je 25 milionů. Kdo nařízl kolej?

gaz, elb
2. 12. 2007 8:55
Inspektoři šetří pokus o sabotáž

Běchovice - Vlak Pendolino mířící z Prahy do Ostravy v sobotu kolem poledne vykolejil u Běchovic. Podle nejnovějších výsledků pátrání byla důvodem naříznutá kolejnice v místech, kde už jednou došlo k pokusu o sabotáž.

Soupravu se podařilo dostat zpět na koleje až v prvních hodinách neděle. Do té doby musely vlaky jezdit Běchovicemi jen po jedné koleji.

Jen škoda na soupravě podle mluvčího Českých drah Ondřeje Kubaly dosahuje nejméně 25 milionů korun. Nikdo nebyl zraněn.

"Nemůžeme říci, jestli Pendolino vykolejilo jen kvůli naříznuté kolejnici - ale byla poškozena právě ve vnější straně oblouku, kde je na ni vyvíjen největší tlak," řekl Aktuálně.cz Kubala s tím, že ispektoři Českých drah nalezli na kolejnici opracovaný řez.

Na místo byli povoláni i pyrotechnici, aby prozkoumali neobvyklý kráter, který se pod kolejnicí nacházel. Podle Kubaly takovou prohlubeň jeho kolegové z inspektorátu za dobu své praxe neviděli.

Konečné závěry závěry vyšetřvání jsou očekávány až během několika dní.

Co se dělo v sobotu

Poté, co Pendolino vypadlo z trati, si cestující ze spoje SuperCity 507 přestoupili do dalšího rychlíku.

"Vlaková četa pomohla cestujícím vystoupit a dojít na zastávku, kde pro ně mimořádně zastavil vlak Eurocity," uvedl záhy po incidentu mluvčí.

Souprava mezi zastávkami Praha-Libeň a Praha-Dolní Počernice sjela z kolejí v rychlosti kolem 100 km/h. Pak strojvedoucí údajně cítil náraz a použil rychlobrzdu.

Pendolino se zastavilo po čytřech stech metrech mezi dvěma náspy. Vykolejilo celkem šest vozů - tedy všechny kromě prvního.

Vlak Eurocity z Berlína do Budapešti, na který lidé přestoupili, je zavezl do Pardubic; tady byl další přestup do Eurocity Fatra. Kdo cestoval do Ostravy, přestupoval ještě v Hranicích na Moravě.

V opačném směru dráhy nabídly tradiční řešení, které při výpadcích Pendolina uplatňují: "Z Ostravy jsme připravili náhradní soupravu z vozů Eurocity. Nebude sestavena z vozů Pendolino, ale cestující pojedou v ohlášeném čase. Předpokládané zpoždění maximálně patnáct minut."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy