Škoda Lesů ČR se po červencové bouři šplhá ke 170 milionům

ČTK ČTK
23. 7. 2015 13:17
Následky ničivé bouře z 8. července se budou odstraňovat několik měsíců, zalesňování potrvá roky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Dolní Morava - Silná bouře v noci na 8. července pokácela v porostech Lesů České republiky na Šumpersku a Orlickoústecku přibližně 190 tisíc krychlových metrů dřeva. Škody státní podnik odhaduje na 170 milionů korun.

Zástupci státního podniku Lesy ČR řekli, že polomy se budou odstraňovat několik měsíců, zalesňování potrvá dva roky.

Poškozené dřevo

Kalamita dřevo značně poškodila. "Dřevo půjde použít i na pilařské výřezy, ale z velké části to bude vlákninové dříví a štěpka určená pro výrobu dřevotřísek nebo energetické účely," uvedl výrobně-technický ředitel podniku Václav Lidický.

Škody vznikly z několika důvodů. Řada stromů nebyla mýtně zralá, stromy byly předčasně pokáceny. Porosty se také budou muset zajistit a zalesnit.

Největší škody vznikly Lesní správě Hanušovice, zhruba 157 tisíc krychlových metrů dřeva, a Lesní správě Lanškroun, kde bylo poškozeno 35 tisíc krychlových metrů. U hanušovické správy to představuje asi roční těžbu, u lanškrounské zhruba půlroční.

Několik minut a obrovské škody

Plánovaná těžba v jiných oblastech byla proto zastavena a přesměrována do poškozených míst. Asi 20 až 30 procent dřeva vytěží stroje, takzvané harvestory, zbytek budou muset dřevorubci pokácet ručně a dostat na svozové místo pomocí koní a lanovek.

"Bouřka trvala jen několik minut a způsobila velké škody, ale na omezeném území," uvedl ředitel Krajského ředitelství Šumperk Tomáš Pospíšil.

Kvůli riziku úrazů v poškozených porostech byl vyhlášen zákaz vstupu do lesů v katastrech některých obcí.

 

Právě se děje

Další zprávy