Škoda Lesů ČR se po červencové bouři šplhá ke 170 milionům

ČTK ČTK
23. 7. 2015 13:17
Následky ničivé bouře z 8. července se budou odstraňovat několik měsíců, zalesňování potrvá roky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Dolní Morava - Silná bouře v noci na 8. července pokácela v porostech Lesů České republiky na Šumpersku a Orlickoústecku přibližně 190 tisíc krychlových metrů dřeva. Škody státní podnik odhaduje na 170 milionů korun.

Zástupci státního podniku Lesy ČR řekli, že polomy se budou odstraňovat několik měsíců, zalesňování potrvá dva roky.

Poškozené dřevo

Kalamita dřevo značně poškodila. "Dřevo půjde použít i na pilařské výřezy, ale z velké části to bude vlákninové dříví a štěpka určená pro výrobu dřevotřísek nebo energetické účely," uvedl výrobně-technický ředitel podniku Václav Lidický.

Škody vznikly z několika důvodů. Řada stromů nebyla mýtně zralá, stromy byly předčasně pokáceny. Porosty se také budou muset zajistit a zalesnit.

Největší škody vznikly Lesní správě Hanušovice, zhruba 157 tisíc krychlových metrů dřeva, a Lesní správě Lanškroun, kde bylo poškozeno 35 tisíc krychlových metrů. U hanušovické správy to představuje asi roční těžbu, u lanškrounské zhruba půlroční.

Několik minut a obrovské škody

Plánovaná těžba v jiných oblastech byla proto zastavena a přesměrována do poškozených míst. Asi 20 až 30 procent dřeva vytěží stroje, takzvané harvestory, zbytek budou muset dřevorubci pokácet ručně a dostat na svozové místo pomocí koní a lanovek.

"Bouřka trvala jen několik minut a způsobila velké škody, ale na omezeném území," uvedl ředitel Krajského ředitelství Šumperk Tomáš Pospíšil.

Kvůli riziku úrazů v poškozených porostech byl vyhlášen zákaz vstupu do lesů v katastrech některých obcí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy