Sklizeň obilí je kvůli počasí nejnižší od roku 2007

ČTK ČTK
13. 8. 2012 10:25
Nepřízeň počasí má vliv na sklizeň obilovin, klesne o pětinu. Úroda řepky vzroste
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Czechtourism

Praha - Letošní sklizeň základních obilovin by podle červencového odhadu Českého statistického úřadu (ČSU) měla proti loňsku klesnout o 20,7 procenta na 5,716 milionu tun.

Půjde zřejmě o nejnižší sklizeň od roku 2007. Úroda řepky by se měla naopak zvýšit o 2,5 procenta na 1,073 milionu tun. Uvedl to v pondělí ČSÚ.

Očekávaná produkce základních obilovin bez kukuřice na zrno se vlivem nepříznivého vývoje počasí během vegetace meziročně propadne o 1,49 milionu tun a bude i pod úrovní pětiletého průměru.

Osevní plochy základních obilovin se proti loňsku snížily o dvě procenta. Klesly plochy ozimů, které byly částečně nahrazeny jarními obilovinami. Předpokládaný průměrný hektarový výnos základních obilovin 4,32 tuny je výrazně nižší než v předcházejícím roce.

Nejvýznamnější pokles produkce ve srovnání s rokem 2011 statistici očekávají u nejrozšířenější obiloviny, pšenice ozimé. Odhadovaná sklizeň je meziročně o téměř 29 procent nižší, snížení je ovlivněno vedle menší osevní plochy především výrazným poklesem výnosu.

Také u ječmene jarního se očekává nižší produkce, a to o 8,9 procenta při hektarovém výnosu 4,31 tuny a současném rozšíření osevní plochy o 4,5 procenta. I u ostatních druhů obilovin ČSÚ v porovnání s loňským rokem předpokládá nižší hektarové výnosy, u ječmene ozimého o 13,4 procenta, ovsa o 8,5 procenta, žita o osm procent, tritikale o 7,3 procenta a pšenice jarní o 6,3 procenta.

Pokles produkce statistici očekávají u ječmene ozimého o 15,7 procenta a tritikale o téměř šest procent. Naopak v důsledku rozšíření osevní plochy bude meziročně vyšší úroda pšenice jarní, žita a ovsa.

"Celkový nárůst produkce těchto tří druhů obilovin ve výši 53 000 tun je však nevýznamný ve srovnání s meziročním propadem produkce ostatních druhů obilovin o 1,543 milionu tun," upozornil ČSÚ.

Úroda řepky by se meziročně měla zvýšit o 27 000 tun. Zvýšení produkce ovlivňuje rozšíření osevní plochy na rekordních 401 000 i přes meziroční pokles odhadovaného hektarového výnosu na 2,67 tuny.

Očekávaná produkce máku meziročně klesne téměř o polovinu na 14 000 tun, a to v důsledku výrazného snížení osevní plochy o 41,7 procenta na 18 000 hektarů a nižšího odhadovaného výnosu 0,75 tuny na hektar, tedy o 11,8 procenta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy