Sklady v Květné jsou připraveny. Převoz munice brzdí sníh

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 1. 2015 16:43
V Květné je připraveno dvacet objektů pro uskladnění munice z Vrbětic. Původně naplánovaný lednový termín převozu se však kvůli sněhu odkládá. Část munice k likvidaci však byla odvezena do Libavé.
Vstup do vojenského areálu v Květné na Svitavsku.
Vstup do vojenského areálu v Květné na Svitavsku. | Foto: Vojtěch Marek

Pardubice - V areálu v Květné na Svitavsku, kam se převeze část munice z Vrbětic na Zlínsku, je už připraveno dvacet objektů. Kvůli počasí se ale zatím na leden žádný převoz neplánuje. Informoval o tom náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

"Tento termín dnes už můžeme vyvrátit kvůli meteorologické situaci. V uplynulých dnech ve Vrběticích napadlo několik centimetrů sněhu a ani situace ve zbytku republiky není úplně příznivá," uvedl Netolický. Podle něj zatím není stanoven rámcový harmonogram převozu.

Policie však v úterý odvezla část munice z areálu ve Vrběticích k likvidaci do trhací jámy ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku. Munice byla převezena kamionem doprovázeným vozy vojenské a dopravní policie, řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Náklad obsahoval munici, která byla nalezena při průzkumu areálu a kterou pyrotechnici označili za schopnou převozu. Kamion podle Kozumplíkové vyjel z Vrbětic v deset dopoledne a do Libavé dorazil v pořádku po třech hodinách.

Odvoz komplikuje počasí

Na Zlínsku od úterního rána opět sněží. Policie přes tuto komplikaci pořád plánuje, že odvoz munice z areálu ve Vrběticích bude zahájen na konci ledna. "Tato verze stále trvá," řekla mluvčí. V areálu se podle ní mnoho neděje, pyrotechnici pouze udržují zasněžené komunikace.

Policie chce před odvozem zkontrolovat důkladně veškerý obsah skladů, stav munice, dodržování zákona o zbraních a střelivu a také to, zda je ve skladech materiál, který byl deklarován. Z vrbětických skladů byly zatím odvezeny chemikálie, které patřily společnosti Bochemie z Karvinska.

Zástupkyně jedné ze společností, které v areálu skladují munici, firmy Excalibur Army řekla, že kontrola skladů je plánovaná na tento týden. Společnost si v areálu pronajímá třináct skladů patřících státnímu podniku Vojenský technický ústav (VTÚ), před jejich využíváním je rekonstruovala a modernizovala.

"Bez těchto investic by sklady neplnily požadavky zákona na skladování. Do trezorových vrat a dalších opatření u námi pronajatých skladů ve Vrběticích jsme investovali okolo 10 milionů korun. Problémem ale bylo, že pozemky pod sklady nepatřily státnímu podniku, ale soukromým vlastníkům. Ti mohli komplikovat i stavební práce související s rekonstrukcí skladů. Proto byla zvolena jako výhodnější varianta pozemky pod sklady odkoupit, aby investice do opravy skladů měla smysl," řekl mluvčí Andrej Čírtek.

V Květné se zatím na příjem munice připravují. "Ostraha vojenskou policií funguje, máme tým devíti členů včetně vedoucího Vojtěcha Pražana, místostarosty Květné, který připravuje veškeré náležitosti, aby munice byla co nejhladším způsobem uskladnitelná," řekl Kuchta. V budoucnu by se mohl počet zprovozněných skladových objektů z nynějších dvaceti ještě zvýšit.

Připravena je také vojenská hasičská jednotka, po navezení munice ji vystřídá profesionální hasičská jednotka, která bude spadat pod ministerstvo obrany. Ta zatím vzniká, měla by mít až jedenadvacet členů.

Podle dosavadních informací by mělo být do Květné převezeno 2800 tun munice patřící společnosti Excalibur Army. Podle hejtmana to nakonec bude zřejmě méně. Na převoz bude potřeba několik desítek nákladních aut.

Starosta se převozu nebojí

Trasu transportu munice nechtějí zástupci ministerstev vnitra ani obrany kvůli bezpečnostním rizikům upřesňovat. Starosta Květné Petr Škvařil obavy z převozu nemá. "V minulosti skladem proběhly desítky tisíc tun munice. Jako starostu mě nikdo neinformoval, ale vůbec to nevadilo. Armáda měla procesy nastavené tak, že je řídila podle svých předpisů, a fungovalo to," uvedl Škvařil.

Armádní areál v Květné zabírá asi 215 hektarů, je obehnán betonovým oplocením a vybaven kamerovým systémem. Zasahuje do katastrů několika obcí. Vznikl v roce 1949, Československá lidová armáda jej využívala do roku 1969. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy ho až do roku 1990 měla v užívání sovětská armáda. Ke konci roku 2013 vojáci areál opustili a ministerstvo obrany se jej neúspěšně pokoušelo prodat.

Ve Vrběticích vybuchl loni v polovině října sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a počátkem prosince sklad číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci.

Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia. Bezpečnostní okruh kolem areálu střeží armáda. Uzavřena zůstává silnice mezi obcemi Haluzice a Lipová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy