Ski areály investovaly v malém, ceny vzrostou jen někde

Iva Nachtmannová
13. 11. 2007 14:55
Propojování sjezdovek a permanentek pokračuje
Azurové nebe, slunce hřeje a sjezdovky čekají na lyžaře a první zářezy ostrých hran jejich lyží.
Azurové nebe, slunce hřeje a sjezdovky čekají na lyžaře a první zářezy ostrých hran jejich lyží. | Foto: Petr Havelka, Snow

Praha - Velká lyžařská střediska i přes nepříznivou minulou sezónu letos nezvýší ceny, pokud ano, tak jen o pět procent. Tvrdí to předseda Svazu provozovatelů vleků a lanovek Jiří Bělunek. Do rozvoje středisek investovaly firmy méně, přesto někde vznikly i celé nové areály.

"Asi deset velkých projektů jsme museli odložit kvůli špatné sezóně, i z toho důvodu, že se pozdržely platby z programu Unie na cestovní ruch," vysvětluje snížené investice Bělunek. "Doufám, že se naplní pranostika o svatém Martinovi a Vánoce budou na sněhu také," neztrácí optimismus Jiří Bělunek. Vánoce jsou hlavně pro menší provozovatele klíčové.

Nejdelší večerní lyžování

Majitelé lyžařských středisek v uplynulé sezóně utratili za zlepšení svých služeb zhruba půl miliardy korun. V sezóně 2005/06 to přitom byly čtyři miliardy.

Mírná zima způsobila, že velké projekty lyžařských center banky začaly považovat za rizikové a šance získat úvěr se tak zmenšila. Vlekaři většinou investovali v malém - nakupovali jednotlivě sněžná děla, rolby pro úpravu sjezdovek, osvětlení, a zlepšovali bezpečnost sjezdovek drobnými prvky.

Nejdelší jízdu za tmy nabízí Loučná nad Desnou (ilustrační foto).
Nejdelší jízdu za tmy nabízí Loučná nad Desnou (ilustrační foto). | Foto: www.nassfeld.cz

Výjimkou byly Jeseníky - v obci Přemyslov nedaleko Loučné nad Desnou vznikl nový areál za 170 milionů korun s prý nejdelší osvětlenou sjezdovkou v republice, čtyřsedačkovou lanovkou a moderním zasněžovacím zařízením. Firma Desná na středisko získala dotace z EU a z Ministerstva pro místní rozvoj.

Na Šumavu pojede vlak Yetti

Na Šumavě v areálu Lipno Servis (dříve Kramolín), se zaměřili na rodiny s dětmi. K dispozici jim je nově na jednom místě ubytování v podobě apartmánů s kuchyňkami a sociálním zařízením, půjčovna a úschovna lyží, a obchod se sportovními potřebami.

"Také jsme vyjednali s Českými dráhami dva speciální vlakové spoje. Je to přímý vlak s názvem Yetti z Tábora přes České Budějovice do Lipna nad Vltavou a rychlík, který navazuje na expres Jože Plečnik z Prahy," říká Martin Řezáč z firmy Lipno Servis. Zimní víkendový spoj Yetti začne jezdit 18.prosince a skončit by měl 23.února. Kdo pojede vlakem, dostane slevu z ceny permanentky.

Krkonoše chystají slalom

Firma Mega Plus, která provozuje krkonošská střediska na Černé Hoře, v Janských Lázních a Malé Úpě, zvedá ceny permanentek jen ve vedlejší sezóně, v hlavní se ceny udrží na stejné hladině jako loni. Přitom plný provoz chtějí zahájit co nejdříve, už tento víkend se bude jezdit.

"Snažíme se také propojit areál Černé Hory se Svobodou nad Úpou, a chystáme slalomovou trať, kterou bude možné rezervovat pro firemní akce," říká manažer firmy Petr Hynek.

A Šárka pak jela dolů opravdu ostře.
A Šárka pak jela dolů opravdu ostře. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Provozovatelé lyžařských areálů sledují trend společných permanentek pro několik sjezdovek. Přijdou s nimi např. provozvatelé Ski Parku Černý Důl a Dolní Dvůr. Společné skipasy zavádějí i v Beskydech (Bílá a Mezivodí) a pětidenní levnější permanentku pro několik sjezdovek si budou moci pořídit lyžaři v Dolní Lomné.

Děti? Mají si kde hrát

Mírný baby-boom v České republice přiměl vlekaře přemýšlet i o zábavě pro rodiny s malými dětmi. V několika střediscích proto chystají atrakce pro nejmenší. Ski Park Černý Důl a Dolní dvůr připravil dětské hřiště s dohledem - mělo by částečně fungovat už tenhle víkend. V Bílé v Beskydech chystají dětský park s vlekem a kolotočem.

Provozovatelé areálu Říčky v Orlických horách pak chtějí nalákat hlavně starší děti na závody v alpském lyžování žáků, které zde probíhají už léta. Ať už jako závodníky nebo diváky.

 

Právě se děje

Další zprávy