Skauti mají nové logo. Je modernější a srozumitelnější, snad osloví nové členy, doufá jeho autor

Domácí Domácí
29. 7. 2016 10:07
Grafik Lumír Kajnar navrhl českým skautům nové logo. To propojuje chodského psa, trojlístek a lilii a navíc ho doplňuje nápis skaut, aby byl znak srozumitelný i pro "nezasvěcené" a pochopili ho i lidé v zahraničí. Skauti jsou v Česku dlouhodobě v oblibě a za poslední dekádu se jejich členská základna rozrostla o třetinu.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: René Volfík/Economia

Praha - Český skaut má nové logo i vizuální styl. Skautskou lilii s trojlístkem, složenou z mozaiky, navrhl renomovaný grafik Lumír Kajnar. Nové logo navrhl tak, aby vycházelo z historického znaku, ale přidal mu nové prvky.

Foto: Junák - český skaut

Znak je oblý, má jemné tvary a jeho neoddělitelnou součástí je i nápis "skaut". “Myslím si, že přidat označení ‘skaut’ je vhodné pro oslovení nových lidí a srozumitelnější v zahraničí,” vysvětluje tvůrce Lumír Kajnar.

“Přednost skautů vidím i v tom, že dokážou sjednotit rozdílné typy lidí,” dodává autor. Nový znak propojuje hlavu chodského psa, kterou skautům věnoval Mikoláš Aleš v roce 1912, lilii, která je symbolem celosvětového skautingu, a trojlístek značící dívčí skauting.

Junák - český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku a přes 80 procent rodičů by do něj doporučilo vstup svému dítěti. Skauti jsou v Česku dlouhodobě v oblibě a za poslední dekádu se jejich členská základna rozrostla o třetinu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy