Skauti z Hlubočep vynesli balonem sondu do stratosféry. Pilotoval ji mravenec

Peter Bédi a Tomáš Večeřa připravují start stratosférického balonu se sondou.
Vlčata z hlubočepského Trilobitu na letošním táboře. Před dvěma lety je dal dohromady skautský vedoucí a speciální pedagog Peter Bédi.
Celý rok chystali projekt "Trilobit Strato 2020" a připravovali se na vypuštění sondy na stratosférickém balonu.
Sonda musela být odolná proti povětrnostním a teplotním výkyvům. Osadili ji dvěma kamerami, dvěma GPS systémy a anténou.
Vložili do ní své trilobití nášivky, oblíbené magic karty či pilota mravence v pilotní kabině - krabičce od zápalek. V sázce tedy bylo hodně.
Foto: Tomáš Večeřa, Peter Bédi
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
27. 7. 2020 16:57
Po pečlivé roční přípravě vypustili skauti z pražských Hlubočep nedaleko Želivského kláštera sondu. Každou minutu jim posílala data o letu. Po prasknutí balonu ve stratosféře ji našli u Písku. "Pilot" přežil a vydržely i kamery, které zaznamenaly celý průběh letu.

Peter Bédi je skautský vedoucí, speciální pedagog a koordinátor projektu Skauting pro školy, který chce převést základy skautské výchovy do školního prostředí. Před dvěma lety založil v Hlubočepech skautský 144. hlubočepský oddíl. Protože ho zakládali v Prokopském údolí, dali mu název Trilobit.

Přestože se jedná o malý oddíl, který tvoří jen dvanáct dětí, vesměs vlčata a mladší, cíle mají místní skauti velké. A dá se říct, že i vysoké.

Před rokem totiž začali pracovat na "stratoprojektu". Vzali si do hlavy, ze pošlou do vesmíru skautskou sondu. "Po vzoru Neila Armstronga, který měl na Měsíci pod skafandrem nášivku Světové organizace skautského hnutí (WOSM), jsme se rozhodli, že pošleme do vesmíru naše oddílové nášivky. A ideálně, kdyby se nám na padáku vrátily, že si je pak našijeme na košile," vypráví Peter Bédi.

Následoval rok pečlivých příprav, kdy hlubočepští skauti vstřebávali všechny důležité teoretické i praktické informace. Navštívili planetárium, kde se dívali na skutečné sondy, které letěly do vesmíru, v meteorologické stanici v Libuši vypouštěli testovací stratosférický balon a nechali si udělat výklad o meteorologii a letech do vesmíru za pomoci balonů.

Navštívili také Ústav letecké medicíny, aby se dozvěděli, jak působí pobyt ve velkých výškách na živý organismus. Na příkladu barokomor jim tu vysvětlili, jak je to s tlakem se stoupající výškou a proč jejich balon praskne. Vlčata následně sestrojila několik schránek pro sondu, aby v mrazáku mohli testovat různé materiály a zvolili ten nejvhodnější.

Celou sondu naprogramoval a sestavil druhý vedoucí oddílu, Tomáš Večeřa zvaný Raňajkus. Osadili ji třemi kamerami, anténou a dvěma nezávislými GPS systémy. Museli ji pojistit na let do vesmíru, měli na ni také povolení od Úřadu pro civilní letectví. Ten podle nich ročně udělí kolem dvanácti podobných povolení pro soukromé stratosférické balony se sondou. O akci měl informace i letový provoz, aby nedošlo ke kolizi s letadly.

Mravenec ve výšce 31 kilometrů

Startovalo se 18. července z tábořiště u Želivského kláštera na Pelhřimovsku, speciální balon vynesl sondu do stratosféry. "Byla pilotována lesním mravencem, který prožil výšku 31 kilometrů, minus 33 stupňů a silný podtlak. Hmyz je opravdu odolný," pokračuje vedoucí.

Jelikož sondu vybavili vlastním pasivním topením, mravenec prý "na vlastní kůži" zakusil nejnižší teplotu 12 stupňů. "Vrátil se nám živý a zdravý, jenom vlčata jej záhy ztratila poté, co jim na louce vylezl z krabičky, tedy kabiny pilota, jež byla uvnitř sondy," dodává Bédi.

Kromě oddílových nášivek a mravence poslali do stratosféry také nejvzácnější magic karty, které kluci z Trilobita nyní hodně hrají. "Pravděpodobnost, že sondu najdeme, byla šedesát až sedmdesát procent, nicméně kluci to riskli," poznamenává.

V reálném čase jim sonda posílala každou minutu fotky z vesmíru, polohu a základní letovou telemetrii, jako je tlak, teplota a vlhkost. Mimochodem, vlhkost byla v době startu opravdu značná. Zrovna když se balon se sondou chystal ke startu, dalo se do velkého lijáku, průběh akce to však neohrozilo, pouze záběry z kamer nebyly níže nad zemí tak kvalitní.

"Vše šlo přes mobilní server s anténami na autě, které sondu honilo po vypuštění, abychom neztratili spojení. Každý člen oddílu měl v mobilu aplikaci řídícího centra, kam se sbíhala všechna data," líčí Peter Bédi.

Asi po hodině a půl letu zachytil sondu silný stratosférický "jet stream" neboli tryskové proudění a skauti s ní ztratili spojení. "Až první snímky, které potvrzovaly zakřivení země a silný pokles teploty, nám naznačily, že stoupáme hodně vysoko," líčí.

Po prasknutí stratosférického balonu dopadla asi šest kilometrů od Písku. "Naštěstí se jenom málem trefila do místního rybníku, kde bychom ji těžce lovili," usmívá se.

Video: Podívejte se na záběry pořízené sondou hlubočepských skautů

Skauti z z pražských Hlubočep úspěšně vypustili sondu do stratosféry. Zdařil se i návrat. Podívejte se na záběry přímo ze sondy. | Video: Tomáš Večeřa, 144. Hlubočepský oddíl - Trilobit
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy