Škatulata, hejbejte se. ČT mění zahraniční zpravodaje

Pavel Baroch
2. 3. 2012 12:00
Z Varšavy po 14 letech odchází Karas, zamíří do Moskvy. Do Bruselu jde Vostal
Česká televize - ilustrační foto.
Česká televize - ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nové vedení České televize v čele s Petrem Dvořákem se chystá v následujících měsících radikálně proměnit síť svých zahraničních zpravodajů.

Kromě ohlášených změn v Bruselu a Spojených státech se personální rošády dotknou rovněž Německa, Polska, Ruska a Slovenska. Stěhovat se bude i Miroslav Karas, který ve Varšavě působí 14 let.

Informace Aktuálně.cz potvrdil ředitel zpravodajství veřejnoprávní televize Zdeněk Šámal, podle něhož jde většinou o standardní výměnu po odsloužených rocích v zahraničí.

Hrnčířovou vystřídá Vostal

Nejspíš jako první se vrátí do Prahy bruselská zpravodajka Eva Hrnčířová, která na své misi strávila pět let. Nahradí ji člen zahraniční redakce České televize Bohumil Vostal, jenž spolu s Hrnčířovou informoval o summitu v Bruselu, kde Česko a Velká Británie odmítly podepsat novou eurosmlouvu o fiskální unii.

Martin Jonáš se stane novým stálým zpravodajem v Berlíně.
Martin Jonáš se stane novým stálým zpravodajem v Berlíně. | Foto: Česká televize

"Je to zkušený televizní reportér, pracovitý, výborně jazykově vybavený, zručný," řekl o Vostalovi ředitel Šámal. Vostal, který v ČT pracuje od roku 2005, má za sebou pětiletou praxi v rozhlasové stanici BBC World Service v Praze.

V průběhu roku pak Evu Pláničkovou v Berlíně vystřídá Martin Jonáš, který mimo jiné vystudoval politologii na Humboldt-Universität zu Berlin a od roku 2007 působí jako reportér v zahraniční redakci ČT.

Na Slovensku český reportér

Polský zpravodaj Miroslav Karas, který zároveň sledoval události v Pobaltí, Bělorusku a na Ukrajině, přesídlí z Varšavy do Moskvy, kde nahradí Pavla Vondru. O Karasově nástupci v Polsku ještě není definitivně rozhodnuto.

Změny čekají podle informací Aktuálně.cz i zpravodajské posty České televize na Slovensku, které nyní zastávají slovenští reportéři.

Vedení ČT plánuje, že zruší studio v Košicích, kde nyní působí Ladislav Kerekeš, a místo Olgy Bakové pošle do Bratislavy českého zpravodaje.

Martin Řezníček vystřídá ve Washingtonu Michala Kubala.
Martin Řezníček vystřídá ve Washingtonu Michala Kubala. | Foto: Česká televize

Zpravodaj na Blízkém východě?

Na konci roku by pak měl skončit americký zpravodaj Michal Kubal, působící v USA pět let. Televize už dříve oznámila, že ho nahradí současný vedoucí zahraniční redakce ČT Martin Řezníček.

"Spolu s Michalem Kubalem budou přinášet zpravodajství z podzimních amerických voleb a od ledna bude Řezníček naším washingtonským zpravodajem," řekl Aktuálně.cz ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal.

ČT navíc reálně uvažuje o tom, že by otevřelo další zpravodajské stanoviště v nové zemi. Ve hře je především Blízký východ.

Kde všude by podle vás měla mít ČT své zahraniční zpravodaje? A jak jste spokojeni s těmi současnými? Diskutujte na Facebooku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy