sKarty skončí. Poslanci udělali první krok

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor), Jakub Novák
13. 5. 2013 18:55
Do druhého čtení zákonodárci poslali senátní návrh na zrušení karty sociálních systémů
Foto: ČS

Praha - Sněmovna propustila do dalšího jednání senátní návrh na úplné zrušení sKarty, kterou se měli prokazovat příjemci sociálních dávek.

Koaličních projekt karet sociálních systémů tak dřív nebo později skončí.

Pro zamítnutí tohoto návrhu a tedy podporu projektu sKarty hlasovalo nakonec pouze 33 poslanců TOP 09 (zdržel se pouze jediný - Petr Holeček).

Spolu s opozicí hlasovalo pro zrušení sKarty pět poslanců ODS a čtyři zástupci LIDEM; většina občanských demokratů - konkrétně jednadvacet - se hlasování o zamítnutí zdrželo.

V rámci diskuse o senátním návrhu před poslance předstoupili jak exministr Jaromír Drábek, tak jeho nástupkyně ministryně Ludmila Müllerová. Ta senátní návrh sice nepodpořila, ale zároveň ho ani vysloveně neodmítla.

"V době dané návrhem není prakticky možné systém transformovat do původní podoby, i proto se vláda rozhodla návrh nepodpořit. Z legislativně-technického hlediska jsou také nevhodně navržena přechodná ustanovení. V případě přijetí senátní předlohy by ji bylo potřeba zásadně přepracovat - a náš úřad je k tomu ochoten přispět," řekla.

Jedním z mála, kteří projekt hájili, byl samozřejmě také sám Drábek.

"Celý projekt sKarty byl motivován snahou snížit administrativní náklady na vyplácení sociálních dávek a byl od začátku naprosto transparentní. Po více než půlroce provozu celého systému je naprosto jednoznačné, že je celý systém funkční - a to jak platební funkce, tak blokování podle kódu obchodníka, aby nemohla být využívána například v hernách," řekl.

"Těžko to může být předražené, když ani za vydání karty člověk nic neplatí," dodal o projektu, jehož vznik řeší policie.

Příležitost si kopnout do Nečasova kabinetu

Opozice potom využila debatu na plénu Poslanecké sněmovny zejména jako nástroj vládní kritiky.

Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka se tak skrze projekt sKaret obouval jak do samotného kabinetu, tak také jeho předsedy Petra Nečase i Drábkových spolustraníků Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska.

"sKarty jsou přímým důsledkem toho, jak se v Česku vládne. Navzdory upozorňování ze strany opozice nikdo nic neudělal - veškerá kritika stekla po těchto lidech bez jakékoliv reakce," řekl Sobotka.

Ve své řeči pochopitelně nenechal suchou nit ani na samotném exministru Drábkovi. Kabinet zároveň vyzval, aby ukončení celého projektu bylo provedeno tak, aby nebyli dále zatížení daňoví poplatníci.

"U toho projektu bylo od počátku jasné, jak skončí. U zrodu této karty byla dobrá myšlenka, ale na neumětelství v tomto případě nevěřím," řekl Jiří Paroubek a zmínil zároveň častý argument řečníků - tedy že sKarta neplní žádnou z uvažovaných funkcí.

Paroubek: Dávkám vhozeným do automatu sKarta nezabrání

K identifikaci je tak podle něj v praxi stále využíván občanský průkaz, dostupnost je pro mnohé komplikovaná tím, že bankomaty České spořitelny nejsou dostupné ve všech obcích, a omezující funkce - tedy aby dávky neskončily například v hracích automatech - nefunguje.

"Lidé si je však vyberou v bance a nic jim nebrání v tom, hodit je do automatu," podotkl Paroubek.

Za tichého mlčení poslanců ODS se tak kromě Drábka a Müllerové za sKartu postavil pouze jediný poslanec - Drábkův spolustraník František Laudát.

Ten argumentoval například nutností zavést jednotnou informační platformu vzhledem ke stále se rozšiřujícímu systému podpor a dávek, nebo nepochopitelným monopolem společnosti OKsystem, která podle Laudáta žila zejména z poskytování této služby.

Laudát: Dejme projektu sKarty šanci

"Dejme ještě tomuto projektu šanci, opravme ho," vyzval své kolegy Laudát.

Nicméně to, že tato výzva nenalezne širší podporu a že senátní návrh do druhého čtení bezpečně projde, naznačila již dřívější slova šéfa občanských demokratů Nečase, který před novináři vyjádřil pochybnost, že by padl návrh na zamítnutí - v tom se sice mýlil, protože ho nakonec podala zpravodajka Gabriela Pecková (TOP 09), nicméně tak nepřímo potvrdil postoj strany.

Výsledkem hlasování se tak naplňuje snaha ODS, která dlouhodobě tlačí na to, aby ministerstvo práce pod správou TOP 09 sKarty zrušilo. Ministerstvo se ale brání, TOP 09 sKarty hájí a vláda na návrh premiéra pouze "doporučila" ministryni Ludmile Müllerové karty zrušit. Ta ale vždy na schůzi Nečasova kabinetu přinesla jen úpravy režimu sKaret, nikoliv jejich úplné zrušení.

Foto: Petr Vyoral

Karty proto zruší zákon z dílny "oranžového" Senátu. O tomto řešení chystaném ze strany ODS už psal deník Insider několikrát, naposledy i s předpokládaným vyčíslením škod, o které si může říct Česká spořitelna, která už část sKaret vydala.

Podle důvěryhodných zdrojů by to mohla být částka kolem 120 milionů korun. Potvrdit ji zatím nechce oficiálně ani ministerstvo práce, ani Česká spořitelna ("Částku potvrdit nemůžeme. Dokud nedoběhnou veškerá jednání, nebudeme zveřejňovat žádné detaily.").

Spořitelna oficiálně mluví o 300 milionech korun, které už do projektu sKaret podle svých slov investovala. Část softwaru ale může využít tak jako tak, takže její skutečné "škody" budou podle zdrojů Aktuálně.cz a Insideru právě na částce 120 milionů.

Prozatím spořitelna vydala asi 280 tisíc sKaret, asi 40 tisíc lidí využívá její platební funkci.

Byli jsme podvedeni, zní unisono z ODS

Projekt sKaret ODS dlouhodobě kritizuje.

"Mělo to zabránit zneužívání sociálních dávek. To ty karty ale neumějí," namítá expertka ODS na sociální problematiku, poslankyně Lenka Kohoutová.

Navíc se ODS netají svým přesvědčením, že i kvůli sKartám jí klesající voličské preference.

Foto: Ludvík Hradilek

ODS namítá i to, že podle koaliční dohody měla být sKarta nepovinná a v tomto duchu byl i napsán příslušný zákon.

"Ta dobrovolnost pro nás byla podmínkou, že pro to zvedneme ruku. A pak jsme se najednou dozvěděli, že kdo nebude mít sKartu, nedostane dávky," vzpomínal před nedávnem pro Insider bývalý předseda poslanců ODS a koaliční vyjednavač (dnes ministr dopravy) Zbyněk Stanjura.

Exministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) ale stále opakuje, že nepovinnou měla být jen "platební funkce" karty, zatímco karta jako identifikátor měla být povinná pro všechny.

Jedno z mnoha "nevěrných" hlasování

Jisté je, že vláda kvůli hlasování ODS s opozicí nepadne. TOP 09 navzdory rétorice navenek je se stavem věcí víceméně smířená.

Není to ostatně poprvé, co si jedna strana koalice "odskočila" hlasovat s opozicí.

Na dubnové schůzi nové vedení Nejvyššího kontrolního úřadu (prezidenta a viceprezidenta) neprosadila koalice jako celek, ale o partnerství s ČSSD se otevřeně ucházela jak ODS, tak její koaliční partner TOP 09. Nakonec se prosadilo spojenectví ODS-ČSSD.

 

Právě se děje

Další zprávy