sKarty končí u některých dávek o tři měsíce dřív

ČTK ČTK
3. 2. 2014 10:41
Dávky se budou nově vyplácet na bankovní konto nebo poštovní poukázkou
Foto: Česká spořitelna

Praha - Sociální karty, které se měly využívat až do konce dubna, končí u některých dávek o tři měsíce dřív.

Dávky v hmotné nouzi, podpory v nezaměstnanosti a příspěvky pro postižené tak lidé na účty k sKartám v únoru už nedostanou, obdrží je na své konto nebo poštou.

Důvodem je přechod na staronové systémy pro vyplácení dávek. Řekla to generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková. Celý systém sKaret se definitivně vypne na konci dubna. Zákon, který ho ruší, začal platit loni 1. listopadu.

"Přestože jsme měli původně i trochu obavy, jestli se stihneme s sKartou během toho půl roku vypořádat, tak se ukazuje, že se s ní rozloučíme dokonce dřív," řekla Bílková. Podle ní staronové informační systémy, které museli úředníci znovu začít používat na počátku roku, nemají automaticky zavedené vyplácení dávek přes sKartu.

"Museli jsme tedy proces velmi urychlit, už teď v únoru se u dávek hmotné nouze, pro postižené a v nezaměstnanosti nebude přes sKartu vyplácet nic," dodala šéfka Úřadu práce.

Na konto nebo poštovní poukázkou tak úředníci už v únoru budou rozesílat příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, příspěvky na mobilitu, příspěvek na péči, podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci.

Sociální kartu mělo kolem 280 tisíc lidí. Úřady příjemcům v listopadu poslali dopis s popisem postupu. Klienti měli nahlásit, jak chtějí dávky dál dostávat - jestli poštou, či na svůj bankovní účet. Zatím to neudělalo asi 800 lidí. Peníze jim úřady pošlou na adresu, kterou příjemci dávek naposledy uvedli. Informace zájemci mohou najít na webech Úřadu práce a ministerstva. K dispozici je také telefonní linka úřadu práce s číslem 844 844 803.

Sporný projekt odstartoval v létě 2012 za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Smlouvu na provozování systému získala Česká spořitelna, a to do roku 2024. S sKartami, k nimž každý dostal povinně spořitelní konto, si lidé měli vybírat peníze z bankomatů a mohli s nimi platit v obchodech. Projekt kritizovali politici tehdejší opozice i koalice, odboráři, rada postižených, ochránci soukromí či ombudsman. Zákonodárci loni přijali senátní normu, která systém ruší.

Česká spořitelna žádá náhradu

Od počátku fungování projektu přes spořitelní účty k sKartám proteklo 2,6 milionu dávek za celkem 14,1 miliardy korun. Jen letos v lednu na tato konta stát ještě poslal přes čtvrt milionu dávek, tedy 962,7 milionu korun. Většina lidí si nechávala peníze rovnou přeposílat na vlastní účet.

Novou ministryni práce čeká vyjednávání s Českou spořitelnou o případných náhradách za předčasné ukončení projektu. Banka své náklady vyčíslila na 203,8 milionu korun.

Sociální karty slouží i jako průkaz pro handicapované. Postižení si ho budou muset vyměnit v úřadech práce. Dostanou náhradní doklad, který bude platit do konce příštího roku. Týká se to necelých 25 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy