Skartaci dokumentů na Pražském hradě řeší vnitro. Kanceláři hrozí pokuta 200 tisíc

ČTK ČTK
4. 10. 2022 13:35
Skartací tajných dokumentů Kanceláří prezidenta republiky loni na podzim se bude zabývat ministerstvo vnitra. Hrad se k němu odvolal proti nepravomocnému rozhodnutí Národního archivu, podle kterého byl při nakládání s dokumenty spáchán přestupek. Informoval o tom server Seznam Zprávy, podle kterého hrozí prezidentské kanceláři pokuta 200 tisíc korun. Hrad opakovaně odmítl, že by porušil zákon.
Zleva Jiří Ovčáček, Vratislav Mynář, Marek Nespala, Miloš Balák a Ivana Pokorná na tiskové konferenci.
Zleva Jiří Ovčáček, Vratislav Mynář, Marek Nespala, Miloš Balák a Ivana Pokorná na tiskové konferenci. | Foto: ČTK

Rozhodnutí o přestupku při nakládání s tajnými dokumenty vydal Národní archiv 13. září. O dva týdny později se proti němu Hrad odvolal. Rozhodnutí je proto nepravomocné a neveřejné.

"Už jsme informovali ministerstvo vnitra, tento týden bychom jim měli postoupit celý spis. Mohou nám to vrátit k dalšímu projednání a případnému doplnění, nebo sami rozhodnout," řekla Seznam Zprávám Karolína Šimůnková z oddělení kontroly výkonu spisové služby Národního archivu. Ministerstvo by podle ní mělo rozhodnout do 60 dnů.

Web Seznam Zprávy oslovil ředitele administrativní sekce Hradu Jana Nováka, tiskový odbor i mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka s dotazem, jak Národní archiv rozhodl a s jakým argumentem se Hrad odvolal. Hrad ale na dotazy neodpověděl.

Národní archiv zahájil přestupkové řízení s Kanceláří prezidenta republiky na konci června. Podnět mu dal Národní bezpečnostní úřad, který na Hradě na konci února kontroloval nakládání s utajovanými informacemi.

Hradní kancléř Vratislav Mynář koncem loňského listopadu podle médií nařídil skartaci tajných dokumentů. Mezi písemnostmi, které byly zničeny podle předpisů, se ocitly i dvě novější zprávy. Podle pracovnic Pražského hradu se tak stalo omylem.

To, že byl tajný dokument skartován, zjistila Národní centrála proti organizovanému zločinu. Její detektivové přišli na Pražský hrad zkontrolovat, zda někdo neoprávněně nemanipuloval se zprávou o výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku, ze kterého české tajné služby podezřívají příslušníky ruské tajné služby GRU.

Nejde o jediný případ, kdy Kancelář prezidenta republiky čelila problémům kvůli nakládání s dokumenty. V červenci Český rozhlas-Radiožurnál uvedl, že zaměstnanec zahraničního odboru Pražského hradu dostal čtyřtisícovou pokutu od Národního bezpečnostního úřadu, protože do manipulační knihy nezaznamenal dokument týkající se setkání ředitele zahraničního odboru Hradu Rudolfa Jindráka s bývalou čínskou velvyslankyní v Česku Ma Kche-čchin. Pracovník pokutu zaplatil, informoval rozhlas.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Turecku našli patrně nejstarší rytinu s příběhem, zobrazuje muže a zvířata

Archeologové v Turecku objevili zřejmě nejstarší umělecké zobrazení příběhové scény, kamenný panel s rytinami ukazuje divoká zvířata a muže, který se drží za penis. Podle nich neolitický reliéf vznikl nejspíše kolem roku 11 000 před naším letopočtem a pravděpodobně odráží proměňující se vztah zvířat a člověka v době, kdy začaly během tak zvané neolitické revoluce vznikat první usedlé společnosti založené na zemědělství.

Archeologové o nálezu kamenné lavice s rytinami v lokalitě Sayburç na jihovýchodě Turecka informovali v odborném magazínu Antiquity.

Podle nich je odkryté zobrazení nejstarším, u kterého lze vysledovat časovou následnost jednotlivých scén, které tak vyprávějí ucelený příběh. "Můžeme se domnívat, že se tady začal formovat jakýsi komplexní příběh, že byl rozhodující pro formování ideologie dané komunity a byl předáván dalším generacím," citoval server The Art Newspaper vedoucí výzkumu, archeoložku Eylem Özdoganovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy