Sjezdovky volné, hlásí české hory. Lyžaři si užívají svahy bez návalu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 12. 2020 15:04
Nával na sjezdovkách, fronty u lanovek, potíže s parkováním. Nic z toho se zatím v letošní sezoně na českých horách nekoná. Stovky lyžařů využily o víkendu příležitosti poprvé vyrazit na sjezdovky, které provozovatelé spustili hned, jak jim vláda dala zelenou. Místo vládních nařízení teď ale vlekaři bojují s počasím, vyšší teploty v posledních dnech komplikují zasněžování.
Sjezdovky volné, hlásí české hory. Lyžaři si užívají svahy bez návalu | Video: Holidayinfo.cz

Do areálu Černá hora v Krkonoších dorazilo o víkendu výrazně méně lidí než loni. Přijelo asi 2000 lidí, což je sotva polovina toho, co minulý rok ve stejnou dobu.

V Deštném v Orlických horách bylo naopak meziročně lyžařů nejspíš více. "Řekl bych, že o víkendu bylo lidí víc než loni, protože vždycky poslední víkend před Vánocemi lidé nakupovali. Ale otevřeli jsme až 18. prosince, tak byli natěšení," řekl vedoucí střediska Petr Prouza. Podobně příjemně překvapila návštěvnost vlekaře na Šumavě a v Jeseníkách. 

Řada skiareálů už by ráda zprovoznila sjezdovky, počasí jim ale zatím nepřeje, přírodního sněhu je málo a výrobě technického nenahrávají teploty a vysoká vlhkost. Provozovatele areálů navíc stále děsí možnost uzavření středisek kvůli možnému přechodu Česka do vyššího stupně protiepidemických opatření.

Skiareály mohou mít už od pátku z rozhodnutí vlády otevřeno, na horách se ale lyžaři kvůli epidemii nesmí ubytovat, občerstvit se mohou jen v okénku a stále musí dodržovat dvoumetrové rozestupy.  

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy