Sjezdovky volné, hlásí české hory. Lyžaři si užívají svahy bez návalu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 12. 2020 15:04
Nával na sjezdovkách, fronty u lanovek, potíže s parkováním. Nic z toho se zatím v letošní sezoně na českých horách nekoná. Stovky lyžařů využily o víkendu příležitosti poprvé vyrazit na sjezdovky, které provozovatelé spustili hned, jak jim vláda dala zelenou. Místo vládních nařízení teď ale vlekaři bojují s počasím, vyšší teploty v posledních dnech komplikují zasněžování.
Sjezdovky volné, hlásí české hory. Lyžaři si užívají svahy bez návalu | Video: Holidayinfo.cz

Do areálu Černá hora v Krkonoších dorazilo o víkendu výrazně méně lidí než loni. Přijelo asi 2000 lidí, což je sotva polovina toho, co minulý rok ve stejnou dobu.

V Deštném v Orlických horách bylo naopak meziročně lyžařů nejspíš více. "Řekl bych, že o víkendu bylo lidí víc než loni, protože vždycky poslední víkend před Vánocemi lidé nakupovali. Ale otevřeli jsme až 18. prosince, tak byli natěšení," řekl vedoucí střediska Petr Prouza. Podobně příjemně překvapila návštěvnost vlekaře na Šumavě a v Jeseníkách. 

Řada skiareálů už by ráda zprovoznila sjezdovky, počasí jim ale zatím nepřeje, přírodního sněhu je málo a výrobě technického nenahrávají teploty a vysoká vlhkost. Provozovatele areálů navíc stále děsí možnost uzavření středisek kvůli možnému přechodu Česka do vyššího stupně protiepidemických opatření.

Skiareály mohou mít už od pátku z rozhodnutí vlády otevřeno, na horách se ale lyžaři kvůli epidemii nesmí ubytovat, občerstvit se mohou jen v okénku a stále musí dodržovat dvoumetrové rozestupy.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Nouzové dodávky jsou jen záchranná síť. ERÚ vyzval lidi k hledání nových dodavatelů

Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval spotřebitele, kteří se po konci jejich prodejce energií dostali k takzvanému dodavateli poslední instance (DPI), aby neotáleli s výběrem nové smlouvy u vybraného dodavatele. Kromě společnosti, ke které se nyní dostali, mohou zvolit jakéhokoliv dodavatele na trhu. Na páteční tiskové konferenci to řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

U DPI podle Trávníčka sice mohou klienti zůstat až půl roku, institut ale slouží primárně jako záchranná síť, aby lidé nezůstali bez elektřiny a plynu. Volba standardního ceníku je cenově výhodnější, uvedl. Změnu doporučují i samotní dodavatelé DPI.

Dodavatelem poslední instance jsou v případě dodávek elektrické energie v současné době v závislosti na konkrétním regionu společnosti E.ON Energie (jižní části ČR), Pražská energetika (Praha a nejbližší okolí) a ČEZ Prodej (střed a sever ČR). U plynu pak E.ON Energie (Jihočeský kraj), Pražská plynárenská (Praha a nejbližší okolí) a innogy Energie (zbytek ČR). Trávníček dnes uvedl, že přechod na standardní produkty se vyplatí nejvíce zákazníkům s velkou spotřebou.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Při požáru výrobny střelného prachu na jihu Ruska zemřelo až 16 lidí

Až 16 lidí zřejmě přišlo o život a deset dalších utrpělo zranění při explozi a následném požáru ve výrobně střelného prachu na jihu evropské části Ruska. Úřady podle agentury TASS potvrdily sedm mrtvých s tím, že devět osob je pohřešováno. Podle záchranářů ale ani tito nezvěstní neštěstí jistě nepřežili.

Podle ministerstva pro mimořádné situace neštěstí v dílně závodu Elastik v Rjazaňské oblasti zavinilo "narušení technologického procesu". Oheň se již podařilo uhasit a místní úřady ujistily, že obyvatelstvo obce Lesnoje, kde k neštěstí došlo, není nijak ohrožené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy