Sjezd ODS: Fiala má místo jisté. O post jeho pravé ruky se strhne boj

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Václav Dolejší
15. 1. 2016 16:00
Post prvního místopředsedy ODS o víkendu obhajuje europoslanec Jan Zahradil. Bude se ale muset obejít bez podpory vlastní organizace, Praha proti němu totiž vyšle zastupitelku Aleksandru Udženiju. Šéf ODS Petr Fiala už se navíc vyjádřil, že by rád v týmu ženu. Z bitvy dvou pražských politiků ale nakonec může těžit senátor z Vysočiny Miloš Vystrčil.
Úřadující předseda Petr Fiala se svým prvním místopředsedou Janem Zahradilem.
Úřadující předseda Petr Fiala se svým prvním místopředsedou Janem Zahradilem. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stará tvář ODS, žena, oblíbený senátor a známý starosta – sobotní hlasování o nové dvojce občanských demokratů slibuje zajímavý souboj. Úřadující první místopředseda Jan Zahradil se střetne se svou pražskou kolegyní Aleksandrou Udženijou, nominace má i senátor Miloš Vystrčil a starosta středočeských Líbeznic Martin Kupka.

Volba předsedy je naopak předem nalinkovaná, regiony daly už před sjezdem podporu současnému šéfovi Petru Fialovi, díky kterému strana přežila těžké období po pádu vlády Petra Nečase.

Největší střet se očekává právě mezi Zahradilem a Udženijou. Europoslanec, který pamatuje ještě éru otce zakladatele Václava Klause, je jedinou tváří spojenou s předchozím vedením. V obležení "nováčků" mu to ale paradoxně může pomoci, protože část straníků ho stále bere jako typického občanského demokrata.

Problém ale je, že tráví většinu času v Bruselu a v médiích se téměř neobjevuje. Na sjezd jede s nominací od tří krajů, musí se ale obejít bez podpory své vlastní, pražské organizace.

Ta si místo něj vybrala zastupitelku Aleksandru Udženiju. Její zastánci spoléhají především na to, že žije v Praze, a tak je k dispozici jak předsedovi, tak médiím. Navíc splňuje Fialovo přání, aby ve vedení zasedla žena.

Udženije se navíc daří udržovat image "nové" ODS, ačkoli jde o zkušenou političku s kontakty ve straně, která deset let zasedá ve výkonné radě, a její pražské začátky jsou spojené s exprimátorem Pavlem Bémem. Známou mimo stranu se ale stala až ve chvíli, kdy si ji - dnes již také bývalý – primátor Bohuslav Svoboda vybral do týmu "čistých", kteří měli uklidit magistrát právě po Bémovi.

Třetí žena v historii ODS

Pokud Udženija uspěje,  bude po Miroslavě Němcové a Libuši Benešové teprve třetí žena v historii ODS, která se dostala do vedení strany. Odpůrkyně kvót se ale brání tomu, aby ji delegáti volili kvůli pohlaví. "Na tuhle kartu nehraju, hrát nechci a do ODS nepatří. Chci nabídnout vizi, jak dál zvyšovat naše preference," myslí si Udženija.

Sám Petr Fiala ale řekl, že by si zvolení ženy přál. "Z mnoha důvodů bych to pokládal za dobré. Nejde o kvóty ani o genderové levicové blouznění. Ale jako moderní konzervativec si myslím, že čistě mužská společnost není dobrá, je potřeba ji obohacovat a kultivovat ženským pohledem na věc," řekl Petr Fiala.

Uvnitř ODS však zaznívají i hlasy, že se dva pražští kandidáti mohou pobít navzájem. Černým koněm by se pak stal ve straně oblíbený senátor z Vysočiny Miloš Vystrčil. "Aby naše strana mohla být úspěšná, potřebuje dvě věci. Ta první je určitá disciplína a dodržování pravidel v rámci strany. Za druhé jsme stranou, která má blízko ke komunálním politikům. To bychom měli posilovat a já v tom, myslím, můžu pomoct," myslí si Vystrčil.

Poslední z nominovaných kandidátů Martin Kupka zvažuje, jestli vůbec bude na stranickou dvojku kandidovat, a pravděpodobně se spokojí s obhajobou svého dosavadního křesla řadového místopředsedy. "Nejpodstatnější věcí v mém rozhodování je skutečnost, že jsem lídrem středočeské kandidátky do krajských voleb. A tomuto klání chci věnovat veškerou svou energii," vysvětluje své váhání Kupka.

Fiala kromě přání mít v týmu ženu dává od boje o svého zástupce ruce pryč a nehodlá otevřeně podpořit žádného kandidáta. "Neudělám to, co udělal jenom jednou jeden můj předchůdce a velmi se mu to nevyplatilo. Já prostě nebudu ukazovat na nikoho palcem nahoru a palcem dolů," říká v narážce na expremiéra Petra Nečase, který si před čtyřmi lety nadiktoval do vedení svoje lidi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni. Policie dopravu z obou směrů odklonila na objížďky, uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Jeden z řidičů na silnici mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic kvůli poruše zastavil a místo označil výstražným trojúhelníkem. Vítr však zřejmě trojúhelník povalil. Do stojícího auta narazil řidič dalšího auta. Celkem se pak srazilo šest aut. Alkohol u řidičů policie dechovými zkouškami vyloučila.

Objízdnou trasu ve směru od Hradce Králové policie určila z Holic směrem na obec Roveň. V opačném směru od Vysokého Mýta musejí řidiči ve Vysoké u Holic odbočit vpravo a po silnici třetí třídy přijedou do Ostřetína.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Mimořádný summit k rozpočtu EU skončil, země se nedokázaly shodnout

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu Evropské unie po dvou dnech skončil. Na Twitteru o tom dnes večer informoval mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Podle diplomatických zdrojů zástupci 27 zemí nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027.

Zdroj: ČTK
Další zprávy