Předsedou ČSSD se stal Michal Šmarda. Čeká nás tvrdá práce, bude to bolet, vzkázal

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 10. 12. 2021 21:45
Dva měsíce po prohraných volbách, kdy sociální demokraté vypadli z Poslanecké sněmovny, si vybrali své nové vedení. Na on-line sjezdu zvolili novým předsedou Michala Šmardu, starostu Nového Města na Moravě. Porazil tak končící ministryni práce a dosavadní místopředsedkyni strany Janu Maláčovou a bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka.
Michal Šmarda
Michal Šmarda | Foto: Radek Bartoníček

Po sociálně demokratickém sjezdu, který skončil po celodenním pátečním jednání až večer, nezůstal ve vedení nikdo z dosavadního vedení. Novým předsedou ČSSD je Michal Šmarda, který si za prvního místopředsedu vybral místostarostu Bohumína Igora Bruzla. Následným hlasováním delegáti sjezdu Šmardovo přání naplnili a Bruzla skutečně zvolili.

Stejně tak vyslyšeli jeho přání, aby se řadovými místopředsedy stal exministr zahraničí Tomáš Petříček, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a lékař z Plzně Robin Šín. Místopředsedkyní je také bývalá místopředsedkyně Mladých sociálních demokratů Daniela Ostrá, jejíž zvolení je největším překvapením. Svým kandidátským projevem zaujala tak, že se ji delegáti rozhodli podpořit do nejužšího vedení.

Šmarda uvedl, že delegáti zvolili do vedení ČSSD dobrý tým. "Ten tým je různorodý, plný lidí, kteří chtějí pracovat a kteří si dokážou získat důvěru," míní. Nový předseda strany počítá s tím, že na radnici Nového Města na Moravě bude nově v neuvolněné funkci. 

Volby celkově ukázaly, že dominoval právě Šmarda. "Hrozí vleklá zdravotní, ekonomická, sociální i morální krize a lidé v této době budou potřebovat oporu v sebevědomé, věrohodné a fungující sociální demokracii. Sjezd neodstartuje plesovou sezonu, čekají nás úspory, změna struktury a tvrdá práce. Bude to bolet," řekl po zvolení předsedou, když ve volbách získal 130 z 233 hlasů delegátů. 

Dosluhující ministryně Maláčová dostala 62 hlasů. Po volbě oznámila, že nebude kandidovat na žádný jiný post ve vedení strany, bude řadovou členkou. Třetí kandidát, někdejší šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík, získal 41 hlasů. Ostatní kandidáti před volbou odstoupili.

Sociálnědemokratický sjezd byl téměř od začátku soubojem hlavně mezi Janou Maláčovou a Michalem Šmardou. Maláčová apelovala na delegáty, aby neřešili tolik stranické problémy jako spíše problémy lidí. "My se mezi sebou nemáme hádat, my se mezi sebou nemáme bičovat. Máme hlavně dělat politiku pro lidi a pomáhat jim. A to zejména v době, kdy se neustále všechno zdražuje, inflace nám všem bere dech. V době, kdy skokově rostou ceny energií a lidé pociťují negativní dopady pandemie," tvrdila.

"Přála bych si, abychom jako sociální demokraté dělali politiku pro lidové vrstvy a pro střední třídu. Především zaměstnanci a drobní živnostníci, to je šest milionů lidí, kteří se živí prací. A také důchodci. Náš sjezd by se měl točit kolem jejich problémů a toho, jak jejich situaci řešit a pomáhat jim," naléhala Maláčová na delegáty.

Michal Šmarda, který je v ČSSD mnohem déle než Maláčová, vzpomínal na své začátky ve straně v roce 1990 a popisoval, do jaké propasti se strana nyní dostala. "Abychom v sobě objevili naději, abychom obnovili důvěru v sociální demokracii a věřili v lepší budoucnost, musíme především přežít. Musíme stranu zachránit. Musíme zabránit zániku sociální demokracie. A to nebude jednoduché," řekl.

Vrátil se i k volebním neúspěchům v posledních letech. "Strašlivě jsme prohráli. Strašlivě. Strašlivě jsme prohráli hned několik voleb za sebou. Ztratili jsme důvěru lidí. Lidé nás opustili, protože měli pocit, že jsme je opustili. A odešlo od nás také hodně přátel," konstatoval.

Maláčová řešila práci, Šmarda zánik ČSSD

Maláčová šla do volby s programem, který sepsala na několik stránek do svého manifestu. Za své motto označuje Desatero férové práce - podle ní by se lidé neměli bát o práci, práva a benefity. Týdenní pracovní doba podle ní nesmí přesáhnout 35 hodin, dovolená zaměstnance musí trvat alespoň pět týdnů, ženy a muži mají pobírat v celé zemi za stejnou práci stejnou mzdu a například příplatek za práci přesčas, v noci a o víkendu má být ve výši 50 procent mzdy zaměstnance.

"Já jsem byla socializovaná v Německu. Německá sociální demokracie vyhrála volby s tím, že velmi akcentovala hodně tradiční témata, jako jsou pracovní podmínky lidí, bydlení nebo spravedlivé důchody. K tomu ještě přidala sociálně spravedlivou ochranu klimatu a vše zabalila do moderního hávu. To je i můj přístup," sdělila Aktuálně.cz.

Michal Šmarda pro změnu připravil program s názvem 5 měsíců = 5 kroků k přežití ČSSD. "Sociální demokracii hrozí definitivní zánik - a nalhávat si cokoliv jiného nemá smysl. Strana je doslova na pokraji ekonomického kolapsu, v některých krajích se téměř rozpadla. Nechci se na to jen dívat. Po třiceti letech ve straně si totiž odmítám připustit, že se nám ji nepodaří finančně zachránit a od základu změnit. Chci si to odpracovat jako krizový manažer," oznamoval.

Jako první bod jmenoval odvrácení bankrotu strany, přípravu na komunální volby a reformu stanov. V dalších bodech slibuje šanci pro mladé tváře a obnovu strany v regionech. "Je potřeba ihned zastavit další zadlužování strany a bez milosti osekat zbytečné výdaje. Platit budeme pouze ty nejnutnější služby, které nelze zajistit vlastními silami. Restrukturalizujeme dluhy a zvýšíme příjmy. Hned!" zdůraznil například v otázce financí.

ČSSD by měla podle Šmardy také oslovit odborového předáka Josefa Středulu s nabídkou prezidentské kandidatury. "S panem Středulou jsem o tom nemluvil, je to můj názor, moje stanovisko a moje prosba směrem k němu," uvedl Šmarda. Středula řekl, že pokud by zvažoval svou kandidaturu na prezidenta, usiloval by o podporu velké části voličů. Zatím neřekl, kdy by chtěl zveřejnit své rozhodnutí, zda do prezidentských voleb půjde.

Delegáti se ptali, kam šlo 50 milionů 

Ještě před volbou vedení se delegáti dlouho přeli o financování kampaně pro sněmovní volby. Náklady strany totiž překročily padesát milionů korun, což bylo podstatně více oproti původním plánům. Řada delegátů se zajímala o to, kdo a proč o navýšení rozhodl. Maláčová tvrdila, že žádné peníze nebyly zpronevěřeny a navýšení bylo potřeba vzhledem k aktivitám konkurenčních stran.

"Tyto strany v kampani přidávaly v závěru pod kotel, museli jsme proti nim bojovat, abychom uspěli. Dělali jsme maximum, vypadalo to, že jdeme nahoru a máme blízko k tomu, abychom se do sněmovny dostali," řekla Maláčová. 

V první části vystoupil také bývalý předseda strany a končící ministr vnitra Jan Hamáček, který mluvil velmi krátce. "Je logické, že za neúspěch vždy odpovídá ten, kdo stojí v čele. Moje rezignace po volbách proto byla logická. Pokud jsem někomu ublížil, tak se za to omlouvám. Přeji ČSSD, aby se do Poslanecké sněmovny vrátila. Mějte se všichni moc hezky," prohlásil Hamáček. 

 

Právě se děje

Další zprávy