Učitelé znovu zatlačí na vládu, aby jim přidala. Situace ve školství je kritická, opakují odbory

Markéta Hronová Markéta Hronová
28. 8. 2017 11:40
Páteční protest učitelů od mateřských po vysoké školy proběhne v Betlémské kapli, kde společně s odbory vyzvou zástupce členů vlády, aby splnili sliby a přidali učitelům 15 procent k platu a vysokým školám navýšili rozpočet o 4,5 miliardy korun. "Navrhované částce 700 milionů korun se musíme jen smát. To jsou roční výdaje na jednoho politického náměstka," uvedl předseda České konference rektorů Tomáš Zima. Pokud vláda jejich požadavkům nevyhoví, chtějí jednat. Připouštějí, že je ve hře i stávka.
Učitelé žádají 15procentní navýšení platů a 4,5 miliardy pro vysoké školy. Když jim vláda nevyhoví, nevylučují stávku.
Učitelé žádají 15procentní navýšení platů a 4,5 miliardy pro vysoké školy. Když jim vláda nevyhoví, nevylučují stávku. | Foto: ČTK

Praha - Zástupci škol od mateřských po vysoké se s odboráři na společném jednání dohodli, že se sejdou 1. září v Betlémské kapli a osobně vysvětlí zástupcům vlády, jak nutné je, aby v rozpočtu našli další peníze na školství.

"Dorazí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), ministr financí Ivan Pilný (ANO), za ministra školství jeho náměstek Petr Pavlík (ČSSD) a za vicepremiéra pro vědu Pavla Bělobrádka místopředseda školské komise Jiří Mihola (KDU-ČSL)," vyjmenoval na tiskové konferenci předseda České konference rektorů Tomáš Zima.

Vysoké školy požadují slíbených 4,5 miliardy korun, které chtějí použít na navyšování platů vysokoškolských pedagogů, stipendia doktorandů a také posílení některých potřebných oborů, jako jsou například učitelé či lékaři. 

"V posledních pěti letech rozpočet vysokých škol nedosahuje hodnot z roku 2010. A to hovořím v absolutních číslech, kde není započítaná inflace. Vezměte si, o kolik narůstají třeba jen náklady na energie," upozornil Zima. Výdaje na vysoké školy vzhledem k HDP má Česká republika rovněž pod průměrem OECD.

Akademici shodně se zástupci základních a středních škol hovoří o personální krizi. "Začínající akademik, odborný asistent má na vysoké škole kolem 20 tisíc korun hrubého. Lidl nabízí nástupní plat 27 tisíc. Pokud chce takový člověk uživit rodinu, raději odejde tam," varuje Petr Baierl z Vysokoškolského odborového svazu. 

Stávkou hrozit nechceme, ale je to jedna z variant

Odboráři připomínají vládní slib, že učitelé budou do roku 2020 brát zhruba 130 procent průměrné mzdy. "K tomu je nutné, aby vláda přidala každý rok minimálně 15 % na platy, ale spíše více," říká předseda školských odborů František Dobšík.

Odbory chtějí, aby se platy navýšily nejlépe už od 1. listopadu, což by stálo 11 miliard korun. Desetiprocentní navýšení by se mělo týkat i nepedagogických pracovníků, třeba školníků či kuchařek. To by přišlo na další dvě miliardy.

Vláda bude o rozpočtu jednat v pondělí 4. září, další jednání případně proběhne 11. září. Zatím chtějí zástupci škol vládu jen upozorňovat a ne vyhrožovat případnou stávkou. "Jsme optimisté a věříme, že vláda si uvědomuje kritičnost situace a našim požadavkům vyhoví," říkají shodně.

O stávce je podle nich zatím předčasné hovořit, ale nevylučují ji. Pokud by se školy přece jen měly zavřít, nebude to hned na začátku školního roku, ale někdy později. Zástupci škol by stávku řádně nahlásili minimálně tři dny dopředu, aby se rodiče mohli připravit.

"O stávce vedeme debaty a někteří nám vyčítají, že jsme příliš laxní, ale my si počkáme na pátek, kde se dozvíme přístupy jednotlivých členů vlády, pak jsme připraveni se k tomu postavit čelem. Říkat konkrétní termín stávky v době vyjednávání je podle nás netaktické," uzavřel Dobšík.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy