Církev řeší výpadek peněz. Chybí kvůli špatným investicím i koronaviru, přiznává Duka

ČTK ČTK
29. 6. 2020 18:31
Ekonomická situace pražské arcidiecéze není podle pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky optimální. Může za to podle něj nejen několikaletá kůrovcová kalamita či pandemie koronaviru, ale i některé investice posledních let, které přinášejí nižší výnosy, než se předpokládalo. Duka to v pondělí uvedl v dopise kněžím pražské diecéze, který je zveřejněn na webu.
Kardinál Dominik Duka při letošní koronavirem ovlivněné svatojánské mši
Kardinál Dominik Duka při letošní koronavirem ovlivněné svatojánské mši | Foto: Jakub Plíhal

Zástupci církevních lesů před několika dny na tiskové konferenci uvedli, že loni ztráty v církevních lesích překročily 1,2 miliardy korun. Ceny dříví na trhu kvůli přebytkům těžby od roku 2015 každoročně padají o pětinu.

Své ztráty za dobu pandemie koronaviru pak česká katolická církev minulý týden vyčíslila na 220 milionů korun. Suma zahrnuje výpadek zisku z kostelních sbírek, výpovědi z pronájmu provozoven a bytů, které katolická církev spravuje, ztráty na vstupném do muzeí či z provozování hotelů a restaurací.

V médiích se koncem května objevila zpráva, že je uzavřen hotel Clara Futura v Dolních Břežanech, který pražské arcibiskupství vybudovalo rekonstrukcí zámku s náklady kolem 250 milionů korun. Počítalo se s tím, že kromě turistů by klientelu hotelu mohla dodávat i blízká vědecká centra. Provoz však zřejmě nebyl rentabilní a pravděpodobně se počítá s prodejem hotelu.

Duka: Víme, kde jsou chyby a jsme připraveni se poučit

"Nemohu zastírat, že ekonomická situace diecéze není optimální a je třeba reagovat na rychle se měnící okolnosti mající vliv na financování církve, jako je kůrovcová kalamita, pandemie koronaviru a další. Nebudu ani obhajovat některé ne příliš povedené investice několika posledních let, jež nepřinášejí takové výnosy, v jaké jsme doufali a o nichž jsem byl ujišťován," uvedl v dopise Duka.

Pražská arcidiecéze podle něj loni na podzim schválila strategii pro novou hospodářskou vizi. "Nalili jsme si čistého vína, víme, kde se staly chyby a jsme připraveni se z nich poučit. Mimo jiné proto jsem rozhodl, že správu diecéze budu vykonávat s pomocí dvou generálních vikářů," uvedl.

Nová ekonomická strategie podle něj především směřuje ke skutečné udržitelnosti, protože počínaje rokem 2042 musí být církev schopna stát finančně na vlastních nohou, a to bez ekonomické závislosti na státu, na kterou byla dlouhá léta zvyklá.

Zeman se mluvčím umlčované většiny nestal, společnost dokázal spojovat jen Masaryk, je scestné myslet si, že to je role prezidenta, říká Duka | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy