Situace českých neziskovek se podle Američanů lepší

ČTK ČTK
29. 8. 2014 13:49
Mezi postkomunistickými zeměmi Česko loni skončilo třetí za Estonskem a Polskem.
Kampaň Člověka v tísni proti ztrátě paměti (ilustrační foto)
Kampaň Člověka v tísni proti ztrátě paměti (ilustrační foto) | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Česká republika patří mezi postkomunistickými státy k zemím s rozvinutějším občanským sektorem a jeho podmínky se dál zlepšují. V hodnocení jeho udržitelnosti, které provádí Americká agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID), minulý rok Česko skončilo na třetí příčce.

Před ním bylo stejně jako v předchozích letech Estonsko a Polsko. Výsledky představil prezident Asociace veřejně prospěšných organizací (AVPO) Marek Šedivý.

"Neziskové organizacez ČR jsou na tom podobně jako minulý rok. Situace se malinko zlepšuje a je celkově stabilní. Pozici jsme si udrželi. Uvidíme, jak to dopadne s podporou státu v příštích letech," řekl Šedivý.

USAID hodnotí právní prostředí v zemi, finanční zajištění neziskových organizací i jejich organizační základnu, prosazování zájmů, poskytování služeb, infrastrukturu a obraz v očích veřejnosti. Výsledkem je index udržitelného rozvoje občanského sektoru, který se hodnotí od jedničky do sedmičky.

Známka od jedné do tří představuje zlepšování, od tří do pěti další vývoj, od pěti do sedmi pak žádný pokrok. Česko si loni vysloužilo zhruba dvě minus, mělo index 2,6. Stejně na tom bylo v roce 2012. Mezi lety 2004 a 2011 získalo vždy 2,7. V letech 2000 až 2003 se index pohyboval mezi 2,3 a 2,5.

Slováci si pohoršili

Lepší než ČR bylo loni stejně jako v minulých letech Estonsko se známkou dvě a Polsko s 2,2. Loni si naopak pohoršili Slováci, spadli na hodnocení 2,8. Podobně se vedlo i Maďarům se známkou 3,2.

České neziskové organizace se loni zlepšily hlavně v prosazování zájmů, vysloužily si dvojku. Podle Šedivého se víc soustředily na dosažení cílů a začaly mezi sebou také víc komunikovat a spolupracovat při prosazování legislativy.

Nejslabší bylo finanční zajištění občanského sektoru, index dosahuje od roku 2011 hodnoty 3,2. Podstatnou část prostředků mají neziskovky dál z dotací a od dárců, v cizině pocházejí peníze hlavně od EU, uvedli autoři. Podle Šedivého by po krizi nyní mohlo nastat finanční posílení.

USAID, která poskytuje ekonomickou a humanitární pomoc po celém světě, hodnotí Česko ve skupině postkomunistických zemí střední a východní Evropy a postsovětských republik. Celkem srovnává situaci ve 29 státech. Na konci žebříčku jsou Bělorusko s indexem 5,7, Uzbekistán s 5,8 a Turkmenistán s 6,4.

 

Právě se děje

Další zprávy