Šincl: Babiš odložil zákon o hazardu po schůzce s Valentou

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2015 17:05
Senátor Ivo Valenta je současně majitelem hazardní skupiny Synot. Podle poslance za ČSSD přijde stát denně o tři miliony korun vinou šedé hazardní zóny.
Spor mezi poslancem Ladislavem Šinclem a Andrejem Babišem pokračuje.
Spor mezi poslancem Ladislavem Šinclem a Andrejem Babišem pokračuje. | Foto: DVTV

Praha - Poslanec Ladislav Šincl (ČSSD) obvinil ministra financí Andreje Babiše (ANO) z toho, že na základě schůzky s majitelem hazardní skupiny Synot a senátorem Ivo Valentou odložil o rok platnost zákona o hazardních hrách. Babiš jeho tvrzení důrazně odmítá.

Stát kvůli tomu podle něj přichází o miliony. Šincl, který má s Babišem tvrdé spory od minulého týdne, to napsal na webu ČSSD.

Důvod odložení: Evropská komise

Návrh zákona o hazardu představilo ministerstvo financí na konci loňského roku. Letos v březnu ale oznámilo, že pravděpodobně nezačne platit od ledna 2016, ale zřejmě o rok později.

Důvodem je podle úřadu posouzení zákona Evropskou komisí a výběrové řízení na monitorovací systém.

Šincl ale vidí skutečný důvod jinde. "Také víme, proč zřejmě začne platit zákon až v roce 2017, nikoliv už v roce 2016. Rozhodnutí vzniklo na základě schůzky Andreje Babiše a českého senátora s monackým občanstvím, který je zároveň majitelem jedné z největších tuzemských loterijních společností," píše Šincl.

Silné argumenty

"Ivo Valenta měl jistě silné argumenty, aby ministra přesvědčil, že stojí za to počkat," míní poslanec.

"Ono vyčkávání je nicméně zvláštní, když kvůli šedé hazardní zóně stát přichází na daních o tři miliony korun každý den," uvedl také Šincl a dodal, že se mu informace o schůzce Babiše s hazardní lobby "donesla".

Babiš v úterý tvrzení důrazně odmítl. "Je to nesmysl. S panem Valentou jsem o hazardu nejednal, jednal s ním pan (náměstek Ondřej) Závodský," napsal ministr financí. Tuto verzi potvrdil Aktuálně.cz i senátor Ivo Valenta. "S panem Babišem jsem se sešel. Za doprovodu jeho náměstků a členů mého senátního týmu jsme řešili převážně regionální záležitosti Slovácka. Téma loterií jsme zmínili pouze okrajově, bylo totiž hlavním předmětem jednání s panem Závodským," uvedl.

Spor politiků pokračuje

Přestřelka mezi ministrem financí a poslancem ČSSD tak pokračuje dalším sporem. "Šincl nadále lže a pokračuje v kampani, aby zakryl své lobbistické zájmy," dodal.

Odklad platnosti připravovaného zákona o hazardu a související legislativy o jeden rok se nelíbí ani aktivistům a některým loterijním firmám.

Organizace Transparency International a Občané proti hazardu také v květnu kritizovaly údajné ústupky Babiše hazardní lobby při přípravě nového loterijního zákona.

Šincl má s Babišem spory od minulého týdne. Tvrdí, že Babiš jeho a jeho rodinu obvinil při diskusi o zákonu o pojišťovnictví z korupce a zastrašoval ho.

Babiš to odmítá, prý jen četl citace z tisku o Šinclovi, aby ukázal nedůvěryhodnost vládního poslance. Sporem se nejspíš bude zabývat sněmovní mandátový a imunitní výbor. Šincl se ve středu sejde s právníkem, s nímž chce připravit podání pro výbor.

Změny v zákoně o hazardu

Ministerstvo financí loni před komunálními volbami představilo nový zákon o hazardu, od kterého si slibuje výrazné snížení počtu hracích automatů a omezení hazardu jako celku.

Návrh zákona omezuje počet automatů na určitém území, zakazuje automaty v restauracích a barech a některým lidem neumožňuje na nich hrát. Hlídat to má speciální monitorovací systém. Online tak bude vidět, kolik peněz se na kterém přístroji prohrálo.

To se bude sledovat i podle hráčů, takže konkrétnímu člověku po překročení stanoveného limitu neumožní další hraní. Jak přesně má systém fungovat, ministerstvo zatím neupřesnilo.

MF chce také výrazně zvýšit zdanění firem provozujících tyto přístroje a zdvojnásobit poplatek za jejich umístění. Daňové odvody by se měly zvýšit plošně všem, sazby by byly odlišné. Ministerstvo na konci března oznámilo, že odkládá platnost až na rok 2017.

Připravilo ale novelu, která od příštího roku zvyšuje sazbu odvodu z loterií z 20 na 25 procent a zdvojnásobuje fixní místní poplatek za den z 55 korun na 110 korun. Do rozpočtu by to mělo přinést 2,5 miliardy korun navíc. "Polovičaté" řešení kritizovali bojovníci proti hazardu i zástupci hazardních firem.

V rámci hazardu loni Češi prosázeli 138,1 miliardy korun, což bylo meziročně o 11,4 procenta více. Takřka polovinu (42,5 procenta) z toho vhodili do videoloterijních automatů.

 

Právě se děje

Další zprávy