Šimůnková: Důvody mého odvolání jsou směšné a účelové

Jakub Novák
18. 10. 2013 14:51
Bývalá vládní zmocněnkyně pro lidská práva veřejně okomentovala svůj konec v úřadu
Monika Šimůnková.
Monika Šimůnková. | Foto: Tereza Šídlová

Praha - Rezignace byla podle bývalé vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové pouze vyústěním setrvalého tlaku, který na ni byl vyvíjen spolu se snahami ubrat lidskoprávní agendě na významu.

Důvody svého odvolání z postu ředitelky lidskoprávní sekce považuje za zástupné.

"Byla jsem obviněna mimo jiné z nedodržování pracovní doby nebo porušování lidských práv svých zaměstnanců, například řidičů. Tyto důvody jsou naprosto zástupné a směšné," řekla Šimůnková na tiskové konferenci ke své rezignaci.

Podle svých slov má za celou dobu svého působení na Úřadu vlády napracováno mnoho hodin přes čas, protože její funkce vyžadovala prakticky neustálou dostupnost.

Kromě toho přiznala, že na ni byl v poslední době vyvíjen tlak, který vyvrcholil tím, že byl v pondělí večer jmenován její zástupce - a to bez jejího vědomí. V úterý jí poté šéf Úřadu vlády Radek Augustin sdělil, že jako ředitelka lidskoprávní sekce končí. Šimůnková tak prakticky přišla o veškeré pravomoci.

"Od prvního října došlo k tomu, že byl post zmocněnce pro lidská práva marginalizován - podle nových pravidel se nemohl dokonce ani účastnit zasedání kabinetu, tuto pravomoc získal pouze ředitel lidskoprávní sekce," konstatovala Šimůnková.

Šimůnková dále uvedla, že s nástupem kabinetu Jiřího Rusnoka došlo k posunu pohledu na celou jí svěřenou problematiku a ministra vnitra Martina Pecinu (SPOZ) obvinila z toho, že se snažil získat lidskoprávní agendu pod svůj resort. Ten však takové nařečení odmítá.

Pecina: Nešlo o tlak, jen jsem nabízel pomoc

"Nikdy jsem na ni netlačil. Pouze jsem jí to nabídl - v dobré víře. Vnitro se tím totiž zabývá také. Ona to ale odmítla a tím to pro mě skončilo. Chtěl jsem jí pomoci, ale ona to považovala za nevhodné, to je vše," řekl Pecina Aktuálně.cz.

"A ještě jedna věc - absolutně nešlo o lidská práva. Tomu já nerozumím. Chtěl jsem se s ní věnovat problematice menšin, to je trochu něco jiného. O lidských právech jsem s ní nikdy nemluvil," dodal.

Tento vývoj ostatně potvrdil informace od zdroje Aktuálně.cz, jenž si nepřál být jmenován, tedy, že zmíněné kroky týkající se odebrání části agendy měly Šimůnkovou prakticky donutit, aby sama podala rezignaci. Ona sama v této souvislosti v závěru zkritizovala vládu za to, že měla udělat transparentní krok a odvolat ji přímo.

Rusnok: V lidskoprávní agendě normálně pokračujeme

Sám Jiří Rusnok v České televizi pouze lakonicky konstatoval, že mu Šimůnková v pátek přinesla svoji rezignaci, kterou přijal.

"Další mediální výstupy paní Šimůnkové mne nezajímají. My se o lidi zajímáme, ta sekce pracuje, má svého ředitele, budeme v těchto oblastech dále pracovat," řekl premiér.

"Její rezignace byla za těchto okolností logickým krokem," řekl na adresu Šimůnkové politolog Milan Znoj z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v České televizi.

Podle Znoje je postupující marginalizace úřadu věnujícího se lidskoprávní agendě pouze pokračujícím trendem, který započal s nástupem Nečasova kabinetu.

 

Právě se děje

Další zprávy