Silvestrovský rekord. Meteorologové naměřili dosud nejvyšší teplotu 18,2 stupně

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 12. 2022 20:56
V Česku meteorologové naměřili dosud nejvyšší silvestrovskou teplotu, 18,2 stupně Celsia bylo v Dobřichovicích u Prahy a v pražských Komořanech. Byl tak překonán dosavadní rekord 16,3 stupně Celsia z Hradce Králové na silvestra 1935. Na 28 dlouhodobě měřících stanicích padl prosincový rekord.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Maximum pro tento den meteorologové zaznamenali na víc než dvou třetinách míst s alespoň třicetiletou řadou měření, konkrétně na 112 ze 162 takových stanic, řekla Petra Sýkorová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Teplotní rekordy je podle Sýkorové možné očekávat i na Nový rok. Zopakovala by se tak situace z předchozího přelomu roku. Nad území České republiky proudí od jihozápadu velmi až extrémně teplý vzduch ze severozápadu Afriky, uvedl ČHMÚ dopoledne na Facebooku. "V následujících 48 hodinách tak naměříme na některých místech teploty možná až o 15 stupňů Celsia nad normálem v tomto období," dodal.

Nejtepleji v sobotu bylo určitě v Praze a středních Čechách, uvedla Sýkorová. Na východě Česka teploty podle ČHMÚ snižuje inverze, vzduch je tam teplejší až ve vyšších vrstvách, kde se neměří.

V Dobřichovicích i Komořanech se teploty zaznamenávají méně než 30 let, mezi 112 silvestrovských maxim tak hodnoty z těchto stanic meteorologové nezahrnují. Víc než 18 stupňů Celsia teploměr ukázal ještě v Neumětelech na Berounsku, kde už jde o dlouhodobý rekord. Naměřených 18,1 stupně tam překonalo dosavadní maximum 13,1 stupně z loňského silvestra.

Prosincové teplotní maximum vedle zmíněných tří stanic dnes zaznamenali také například v Průhonicích u Prahy, v pražské Libuši a také v Klementinu, kde se měří od roku 1775. Dnešních 17,7 stupně Celsia tam překonalo dosavadní rekord 17,4 stupně z 5. prosince 1961, vyplývá z informací ČHMÚ na Facebooku.

Pro Nový rok předpověď počítá s teplotními maximy mezi 13 a 17 stupni Celsia, na Moravě a na severovýchodě Čech devět až 13 stupňů. Podle Sýkorové navíc bude na Nový rok slunečněji než v sobotu. Je tak možné očekávat překonání dosud nejvyšší novoroční teploty 15,7 stupně Celsia, kterou v Kopistech na Mostecku meteorologové naměřili na počátku letošního roku.

Rekordy padají i v Německu

Rekordně vysokými teplotami se s rokem 2022 loučí i Německo. V obci Wielenbach na jihozápad od Mnichova naměřili 20,8 stupně Celsia. V samotném Mnichově bylo 20 stupňů a na dvou místech v Bádensku-Württembersku 20,3 stupně Celsia. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Německá meteorologická služba (DWD).

Silvestrovská noc v Německu bude teplá, meteorologové předpovídají teploty nad deset stupňů. Doposud nejtepleji bylo v Německu v roce 1961 v Müllheimu, kde se rtuť teploměru vyšplhala na 17,0 stupně. Loni ve městě Freiburg im Breisgau naměřili hodnotu jen o málo nižší: 16,9 stupně, píše agentura DPA.

Také ve Švýcarsku padaly teplotní rekordy, v Délemontu v kantonu Jura bylo 20,9 stupně Celsia.

V Polsku v sobotu nejvyšší teplota o tři stupně překonala rekord z loňska, kdy na Silvestra bylo v Lehnici (Legnici) v Dolním Slezsku 14,6 stupně. Nejvýše se teplota v Polsku v některém prosincovém dnu vyšplhala v roce 1989, v Tarnówě tehdy naměřili 19,5 stupně Celsia.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy