Silvestr z pohledu záchranářů: Záhadné úmrtí na Pardubicku a vážně popálený muž na Plzeňsku

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 1. 1. 2017 13:10
Hasiči, záchranáři a policisté za uplynulou noc většinou hlásí "standardní" silvestrovský provoz. Našly se však i vážné výjimky. Rachejtle a petardy vybuchovaly i letos v nebezpečné blízkosti lidí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ZZS Královéhradeckého kraje, p.o.

Pardubice/Plzeň/Praha - Policie o silvestrovské noci řešila podezřelé úmrtí jednatřicetiletého muže v obci Borek na Pardubicku. Muže bez známek života našli příbuzní ležet na ulici. Záchranáři se jej snažili hodinu resuscitovat, ale bez úspěchu. Pro zjištění příčiny mužovy smrti byla nařízena pitva. "Ta by měla proběhnout v pondělí," uvedl mluvčí policie Jiří Tesař.

Velmi vážné zranění pak během silvestrovské noci utrpěl muž z Plzeňska. Při neodborné manipulaci s hořlavinou si přivodil popáleniny na 50 procentech těla. "Čtyřiadvacetiletého muže transportoval vrtulník na specializované pracoviště v pražských Vinohradech. Kvůli husté mlze a velmi špatné viditelnosti musel navíc vrtulník přes veškerou snahu přistát už u dálnice na okraji Prahy. Zraněného si pak převzala pozemní jednotka pražských záchranářů," řekl Martin Brejcha, mluvčí plzeňských záchranářů.

Kromě toho plzeňští záchranáři v noci zasahovali u dvou úrazů při manipulaci se zábavní pyrotechnikou. Devastující poranění ruky utrpěl pětašedesátiletý muž z Vejprnic, podobně dopadl i patnáctiletý chlapec z Plané.

Také záchranáři v Praze ošetřili od začátku silvestrovského večera 12 lidí, kteří se zranili při odpalování zábavní pyrotechniky. U dvou bylo poranění velmi vážné a pacienti museli být s utrženými prsty převezeni do nemocnic. "Zranění byla velmi vážná, byla to ztrátová poranění na rukou," řekl mluvčí pražských záchranářů Dominik Horn.

Jinak hasiči, záchranáři a policisté za uplynulou noc většinou hlásí "standardní" silvestrovský provoz. Výjezdů měli tradičně více než v jiných dnech, ale v porovnání s minulými Silvestry většinou k ničemu mimořádnému nedošlo, ukazuje anketa agentury ČTK mezi regionálními mluvčími záchranných složek.

Krátce po půlnoci vyjížděli hasiči například k požáru osobního auta v širším centru Mostu. "Zapálila ho pyrotechnika. Zasahovali jsme také u požáru polystyrenu na fasádě domu. Také tam šlo o odpálenou petardu," řekl ČTK operační důstojník.

V Liberci hořela skladová hala o rozloze deset krát sedm metrů, vznikla škoda za půl milionu korun. Hala v Hodkovické ulici sloužila jako dílna i sklad. "Požár zasáhl Avii s vysokozdvižnou plošinou a konstrukci haly," popsala rozsah požáru mluvčí zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Lenka Moravcová. Hasiči museli ochlazovat také svářecí soupravu a vynesli dvě acetylenové tlakové lahve. Při požáru nikdo nebyl zraněn. "Příčinou byla technická závada na elektroinstalaci elektrického topidla haly," dodala mluvčí.

Policisty zaměstnal mimo jiné také čtyřiatřicetiletý muž, který dnes kolem 01:30 na linku 158 oznámil, že v obci Ploužnice na Českolipsku vybuchne bomba. V průběhu hovoru se ale představil svým vlastním jménem a policisté ho krátce poté vypátrali v jedné z tamních restaurací. Byl silně opilý, takže skončil na záchytce, a v Ploužnici se žádná bomba nenašla.

Nejrušnější směnu hlásí záchranáři z Olomouckého kraje. "Zatímco v loňském roce za stejný čas řešila zdravotnická záchranná služba 145 výjezdů, aktuálně čítáme již téměř 250 výjezdů posádek," řekl mluvčí záchranářů Zdeněk Hošák, podle kterého z pohledu počtu zásahů lze letošní silvestrovské oslavy zařadit mezi nejnáročnější.

Zdravotníci podle něj řešili zhruba čtyři desítky úrazů končetin a poranění v oblasti hlavy. Čtyři zranění způsobila zábavní pyrotechnika. Některá zranění souvisela se šarvátkami, pádem do potoka či z kola po explozi petardy.

"Náročnou službu všech posádek bohužel již tradičně a ve většině případů doprovází přemíra požití alkoholických nápojů ošetřovaných. Chování a agrese pacientů následně znepříjemňuje pomoc zdravotníků na hranici fyzického ohrožení jich samotných," podotkl Hošák.

V Nítovicích u Kardašovy Řečice zase krátce po půlnoci zapálila petarda stodolu a majiteli vznikla škoda za 100 000 korun. Hořela stodola s vraky osobních aut, obytnou část stavení se před plameny podařilo uchránit.

V Mikulovicích na Pardubicku odpálil 15 minut po půlnoci muž na veřejném pozemku pyrotechniku, která zřejmě vyvolala tak velkou tlakovou vlnu, že se na jednom z domů rozbila čtyři okna a dveře. Při výbuchu nebyl nikdo zraněn, škoda byla odhadnuta na 25 000 korun.

V České Třebové pak pyrotechnika poranila v obličeji jeden a půl roku starou holčičku. Záchranáři holčičku s podezřením na poranění oka převezli do pardubické nemocnice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden ve středu za diplomatické roztržky vyvolané novým bezpečnostním paktem s Austrálií telefonicky hovořil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie svého ambasadora minulý týden povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostního partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakci neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy