Silvestr je pro zvířata utrpení. Jak se jim dá ulehčit?

ČTK ČTK
31. 12. 2014 12:07
Zvířata mají mnohem citlivější sluch než lidé. Hluk z pyrotechniky je pro ně silnější, způsobuje jim stres a výrazně překračuje práh bolestivosti.
Zvíře se uklidní, když ho jeho paní (pán) vezme do náruče...
Zvíře se uklidní, když ho jeho paní (pán) vezme do náruče... | Foto: Viktor Vondra

Praha - Nejen majitelé domácích mazlíčků by měli být dnes obezřetní vůči ohňostrojům a zábavní pyrotechnice, které budou provázet novoroční oslavy.

Petardy a ohňostroje totiž podle ochránců přírody způsobují stres a bolest nejen domácím, ale i divokým zvířatům. Veterináři proto radí, aby majitelé psů a koček odjeli do míst vzdálených od civilizace nebo alespoň nenechávali zvířata samotná venku.

Jelikož mají zvířata mnohem citlivější sluch než lidé, je pro ně hluk z ohňostrojů silnější a výrazně překračuje práh bolestivosti. Může dokonce vést i k trvalému poškození sluchu zvířete.

Nejlepší by to bylo bez petard

Reakcí na stres z hluku může být agrese, zvíře se totiž podvědomě brání ohrožení. Uklidní se, když ho jeho pán vezme do náruče. Kočky se obvykle ukryjí v nejtišším místě bytu. Psa může majitel naopak zabavit hrou, rozptýlit ho, jako by se venku nic nedělo.

Také volně žijící zvířata, jako jsou třeba vodní ptáci a ryby, se mohou přiotrávit zbytky pyrotechniky, které zůstávají ve vodě. Vyplašené ryby může hluk vyhnat z úkrytů a pak jsou sežrány predátory či hynou vysílením.

Ochránci doporučují pyrotechniku nepoužívat raději vůbec. Kromě negativního vlivu na zvířata upozorňují i na množství zplodin a těžkých kovů, které se do ovzduší uvolňují při používání pyrotechniky a mohou poškodit i zdraví člověka.

 

Právě se děje

Další zprávy