reklama
 
 

Svět přivítal nový rok. Oslavy začaly a skončily v Tichém oceánu

Aktualizováno 1. 1. 2019 14:00
Od Sydney až po New York. Podívejte se, jak svět přivítal rok 2019. | Video: Reuters |  02:01
reklama
Jako první na světě začali příchod roku 2019 slavit obyvatelé ostrovních států Samoa a Kiribati v Tichém oceánu. Naposledy "odbila" novoroční půlnoc v úterý 13:00 SEČ na Bakerově ostrově a Howlandově ostrově, což jsou neobydlené atoly pod ochranou USA uprostřed Tichého oceánu. Průběh oslav ve světě i v Česku jsme sledovali v on-line přenosu Aktuálně.cz.

Svět přivítal nový rok. Oslavy začaly a skončily v Tichém oceánu

reklama
13:45

Tímto se s vámi loučíme a přejeme Vám vše dobré v roce 2019!

13:30

Rok 2019 je už na celé zeměkouli. Posledním místech, kde se datum změnilo dnes ve 13:00 SEČ, jsou neobydlené atoly - Bakerův ostrov a Howlandův ostrov v Tichém oceánu. Vzhledem k místním administrativním úpravám a časovým pásmům nový rok začínal na planetě celkem 26 hodin. Oslavy se obešly bez větších incidentů; smrtelné případy spojené se Silvestrem hlásí Rakousko a Thajsko.

12:21

Muž v Thajsku po novoročním večírku zastřelil šest členů své rodiny a následně obrátil zbraň i proti sobě. O incidentu informovala agentura Reuters s odvoláním na místní policii. Oběťmi střelby se staly šestiletá a devítiletá dcera útočníka a rovněž dva muži a dvě ženy ve věku 47 až 71 let. Všichni byli příbuznými manželky 41letého pachatele, ta útok přežila.

"Muž odešel na večírek s přáteli, a poté se vrátil domů, kde byla rodina jeho ženy. Začali se hádat a on následně použil zbraň a zastřelil je," popsal policejní velitel z provincie Čchumpchon. "Podle svědků muž příliš nepil, domníváme se, že za jeho zuřivostí byly starší problémy s rodinou jeho ženy," dodal. Podle policie měl Thajec záznam v trestním rejstříku v souvislosti s drogovým deliktem a byl již v minulosti ve vězení, nicméně nikoli kvůli násilí vůči rodině.

11:38

Prvním letošním novorozencem v Česku je jihočeský chlapeček Tomáš. Narodil se minutu po půlnoci v písecké nemocnici. První holčička přišla na svět ve 13. minutě nového roku v porodnici pražské Nemocnice Na Bulovce, její matka si nepřála zveřejnit podrobnosti. Zjistila to ČTK. Loni se o prvenství dělila miminka narozená hned po půlnoci v porodnici v Kadani a v pražské nemocnici v Motole.

10:36
Ohňostroj
reklama

Na newyorském Times Square odpočítávali lidé v dešti poslední vteřiny minulého roku tradičně za spouštění velké blyštivé koule. Celé náměstí se poté roztančilo za zvuku písně New York, New York v podání Franka Sinatry, později zazněl i hit Wonderful World Louise Armstronga.

Nový rok 2019 - New York Foto: Reuters
10:31
Ohňostroj

V Londýně po více jak roční pauze zazněl Big Ben a půlnoc ohlásil dvanácti údery. Slavný zvon se odmlčel v srpnu 2017 kvůli generální opravě viktoriánských hodin i věže, která má celkem trvat čtyři roky. Nový rok bez Big Benu by ale nebyl dostatečně britský, takže i když byl mechanismus, který měřil čas od roku 1859, kvůli opravě rozebrán, pro uvítání Nového roku bylo sestaveno speciální elektrické zařízení, jež 200kilogramové srdce zvonu rozezvučelo.

Nový rok 2019 - Londýn Foto: Reuters
10:19
Ohňostroj

Na rozloučení se starým rokem ještě čekají ostrovy v Tichém oceánu, Americká Samoa se dočká v poledne SEČ. Asie a Evropa už mají oslavy několik hodin za sebou bez vážnějších incidentů.

10:00
Ohňostroj

Vážnější silvestrovský případ museli řešit jihomoravští policisté po půlnoci na Blanensku. "Dva muži napadli jednoho muže, když je napomenul při odpalování pyrotechniky před bytovým domem. Jeden se po něm ohnal sekerou, čímž mu způsobil zranění na hlavě, a druhý jej ohrožoval plynovou pistolí. Zraněný muž byl po ošetření v nemocnici propuštěn do domácího léčení," uvedla mluvčí. Policie oba útočníky zadržela a nyní jsou v policejní cele.

09:58
Ohňostroj

Na Frýdecko-Místecku se při odpalování zábavní pyrotechniky v noci na úterý zranily dvě děti ve věku pět a osm let. Mladší z nich utrpělo těžší poranění v obličeji. Celkem záchranáři ošetřili pět poranění vzniklých při odpalování zábavní pyrotechniky. "Jednalo se o lehká nebo středně těžká poranění hlavy nebo končetin. Zraněni byli tři muži a dvě děti," uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Podle něj se děti v obou případech na ohňostroj dívaly v doprovodu dospělých a neúčastnily se jeho odpalování. Pětiletého chlapce na ve Frýdku-Místku zasáhla pyrotechnika do obličeje a utrpěl středně těžká poranění. Sanitka jej přepravila do nemocnice ve Frýdku-Místku. O tři roky starší školák skončil zase v péči lékaři novojičínské nemocnice.

09:53

První letošní Středočech se narodil v hořovické porodnici na Berounsku. Jmenuje se Heliodor a na svět přišel v 1:23. Toto jméno u nás proslavil generál Heliodor Píka, jedna z prvních obětí komunistického teroru.

08:58

Úderem naší deváté hodiny ranní propuknou novoroční oslavy v Los Angeles. 

08:15

V Jihomoravském kraji se během silvestrovského veselí alkoholem přiotrávily tři děti, stav jednoho z nich dokonce vyžadoval napojení na řízenou ventilaci. Záchranáři zaznamenali od pondělních 19:00 do dnešních 06:00 celkem 184 výjezdů, asi 70 procent z nich souviselo s nadměrným požitím alkoholu. Na webu záchranářů to uvedla mluvčí Michaela Bothová.

07:58

 Při silvestrovské noci vyjížděli středočeští hasiči i k požáru autobazaru v Klecanech u Prahy se škodou 1,4 milionu korun. Jeden člověk zemřel v Dolních Beřkovicích po srážce vlakem. Další výjezdy byly hlavně k menším požárům s nízkou nebo žádnou škodou, například hořící koše, popelnice a dohašování pyrotechniky. Počet výjezdů byl podobný jako v minulých letech. ČTK to dnes řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Jeden člověk zemřel v pondělí večer v Dolních Beřkovicích na trati Dolní Beřkovice-Hněvice na Mělnicku po srážce vlakem. Větší zásah byl taktéž v pondělí večer v Klecanech u Prahy, kde v autobazaru hořelo pět aut. Škoda dosáhla 1,4 milionu korun. Příčinou byla zřejmě technická závada.

07:45

Tisíce dobrovolníků v kostýmech tří králů dnes v Česku vyrazí vybírat příspěvky na charitní služby při tradiční Tříkrálové sbírce. Kromě příspěvků v hotovosti do kasiček dobrovolníků mohou lidé darovat peníze i formou dárcovských SMS, nebo je poslat na sbírkový účet. Sbírka, kterou pořádá každoročně Charita Česká republika, potrvá do 14. ledna. Loni se vybralo jen v pokladničkách rekordních 112 milionů korun.

07:29
Ohňostroj

Zhruba dvě hodiny před polednem chtějí pracovníci Pražskách služeb (PSAS) dokončit úklid hlavních oblastí centra Prahy od pozůstatků silvestrovských oslav. Úklidové čety začaly odstraňovat nepořádek již v brzkých ranních hodinách, ve středu hlavního města je nasazeno asi 120 lidí a 30 strojů, řekl dnes ČTK vedoucí technicko výrobního odboru PSAS Zdeněk Záluský. Metropoli novoroční úklid vychází podle dřívějších informací na zhruba milion korun.

"Stroje vyjely do ulic stejně jako v minulých letech ve tři hodiny, ruční úklid pak začal v pět," uvedl Záluský. Uklízeči podle něj začínají v ranních hodinách pracovat nejprve na Václavském, Staroměstském a Malostranském náměstí, Karlově mostě a na Hradčanech. Posléze se pustí do okolních ulic, které budou uklízet až do večera.

Silvestr Václavák Oslavy na pražském Václavském náměstí probíhají velmi poklidně, lidé se fotí a popíjejí, ze všech stran je slyšet italština a je tu i hodně čínských a ruských turistů. | Foto: Václav Vašků
07:01
Ohňostroj

V sedm hodin ráno Středoevropského času přivítali nový rok lidé v New Yorku - velkolepým koncertem plným hvězd a ohňostrojem.

Nový rok - New York Foto: Reuters
06:39

V Německu se počínaje dneškem zvyšuje mýtné pro nákladní auta. Změna, která má v příštích letech přinést miliardy eur navíc pro investice do infrastruktury, se dotkne zejména špinavějších a těžších vozů. Naopak zdarma budou moci jezdit kamiony na elektrický a plynový pohon.

05:21

Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se ode dneška zvyšují. Senioři si v průměru polepší o 900 korun. Pevná část penze, která je pro všechny stejná, se zvedá celkem o 570 korun na 3270 korun. Procentní část podle odpracovaných let, výdělku a odvodů roste o 3,4 procenta. Ti, jimž bylo 85 let, dostanou měsíčně ještě tisícikorunu navíc. O 3,4 procenta se zvyšují i příplatky k penzi pro odbojáře, vězně komunismu a pozůstalé po nich. Upravují to vládní nařízení a důchodová novela, které začínají dnes platit.

04:31

Dnešním dnem vstupuje v účinnost novela zákona o zrušení bývalého Fondu národního majetku, která umožní vládě využít ve státním rozpočtu peníze z takzvaného Fondu privatizace. Využití peněz nebude omezeno konkrétním účelem, vláda je bude moci nasměrovat podle svých priorit. Změna zákona má podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) posílit roli Parlamentu při nakládání s veřejnými prostředky v řádu miliard korun ročně.

03:18

Policisté mají znovu právo řešit méně závažné přestupky pouze domluvou bez nutnosti je zaznamenávat. Umožnila to poslanecká novela, která dnešním dnem nabyla účinnosti. Možnost domluvy platí i pro přestupky v dopravě, kde dříve policisté pokuty jednotlivcům uložit museli.

autoři: Aktuálně.cz, ČTK, Reuters | 31. 12. 2018 11:29

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama