Svět přivítal nový rok. Oslavy začaly a skončily v Tichém oceánu

Živě
Jako první na světě začali příchod roku 2019 slavit obyvatelé ostrovních států Samoa a Kiribati v Tichém oceánu. Naposledy "odbila" novoroční půlnoc v úterý 13:00 SEČ na Bakerově ostrově a Howlandově ostrově, což jsou neobydlené atoly pod ochranou USA uprostřed Tichého oceánu. Průběh oslav ve světě i v Česku jsme sledovali v on-line přenosu Aktuálně.cz.
Od Sydney až po New York. Podívejte se, jak svět přivítal rok 2019. | Video: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
13:45

Tímto se s vámi loučíme a přejeme Vám vše dobré v roce 2019!

13:30

Rok 2019 je už na celé zeměkouli. Posledním místech, kde se datum změnilo dnes ve 13:00 SEČ, jsou neobydlené atoly - Bakerův ostrov a Howlandův ostrov v Tichém oceánu. Vzhledem k místním administrativním úpravám a časovým pásmům nový rok začínal na planetě celkem 26 hodin. Oslavy se obešly bez větších incidentů; smrtelné případy spojené se Silvestrem hlásí Rakousko a Thajsko.

12:21

Muž v Thajsku po novoročním večírku zastřelil šest členů své rodiny a následně obrátil zbraň i proti sobě. O incidentu informovala agentura Reuters s odvoláním na místní policii. Oběťmi střelby se staly šestiletá a devítiletá dcera útočníka a rovněž dva muži a dvě ženy ve věku 47 až 71 let. Všichni byli příbuznými manželky 41letého pachatele, ta útok přežila.

"Muž odešel na večírek s přáteli, a poté se vrátil domů, kde byla rodina jeho ženy. Začali se hádat a on následně použil zbraň a zastřelil je," popsal policejní velitel z provincie Čchumpchon. "Podle svědků muž příliš nepil, domníváme se, že za jeho zuřivostí byly starší problémy s rodinou jeho ženy," dodal. Podle policie měl Thajec záznam v trestním rejstříku v souvislosti s drogovým deliktem a byl již v minulosti ve vězení, nicméně nikoli kvůli násilí vůči rodině.

11:38

Prvním letošním novorozencem v Česku je jihočeský chlapeček Tomáš. Narodil se minutu po půlnoci v písecké nemocnici. První holčička přišla na svět ve 13. minutě nového roku v porodnici pražské Nemocnice Na Bulovce, její matka si nepřála zveřejnit podrobnosti. Zjistila to ČTK. Loni se o prvenství dělila miminka narozená hned po půlnoci v porodnici v Kadani a v pražské nemocnici v Motole.

Foto: Shutterstock.com
10:36

Na newyorském Times Square odpočítávali lidé v dešti poslední vteřiny minulého roku tradičně za spouštění velké blyštivé koule. Celé náměstí se poté roztančilo za zvuku písně New York, New York v podání Franka Sinatry, později zazněl i hit Wonderful World Louise Armstronga.

Foto: Reuters
10:31

V Londýně po více jak roční pauze zazněl Big Ben a půlnoc ohlásil dvanácti údery. Slavný zvon se odmlčel v srpnu 2017 kvůli generální opravě viktoriánských hodin i věže, která má celkem trvat čtyři roky. Nový rok bez Big Benu by ale nebyl dostatečně britský, takže i když byl mechanismus, který měřil čas od roku 1859, kvůli opravě rozebrán, pro uvítání Nového roku bylo sestaveno speciální elektrické zařízení, jež 200kilogramové srdce zvonu rozezvučelo.

Foto: Reuters
10:19

Na rozloučení se starým rokem ještě čekají ostrovy v Tichém oceánu, Americká Samoa se dočká v poledne SEČ. Asie a Evropa už mají oslavy několik hodin za sebou bez vážnějších incidentů.

10:00

Vážnější silvestrovský případ museli řešit jihomoravští policisté po půlnoci na Blanensku. "Dva muži napadli jednoho muže, když je napomenul při odpalování pyrotechniky před bytovým domem. Jeden se po něm ohnal sekerou, čímž mu způsobil zranění na hlavě, a druhý jej ohrožoval plynovou pistolí. Zraněný muž byl po ošetření v nemocnici propuštěn do domácího léčení," uvedla mluvčí. Policie oba útočníky zadržela a nyní jsou v policejní cele.

09:58

Na Frýdecko-Místecku se při odpalování zábavní pyrotechniky v noci na úterý zranily dvě děti ve věku pět a osm let. Mladší z nich utrpělo těžší poranění v obličeji. Celkem záchranáři ošetřili pět poranění vzniklých při odpalování zábavní pyrotechniky. "Jednalo se o lehká nebo středně těžká poranění hlavy nebo končetin. Zraněni byli tři muži a dvě děti," uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Podle něj se děti v obou případech na ohňostroj dívaly v doprovodu dospělých a neúčastnily se jeho odpalování. Pětiletého chlapce na ve Frýdku-Místku zasáhla pyrotechnika do obličeje a utrpěl středně těžká poranění. Sanitka jej přepravila do nemocnice ve Frýdku-Místku. O tři roky starší školák skončil zase v péči lékaři novojičínské nemocnice.

09:53

První letošní Středočech se narodil v hořovické porodnici na Berounsku. Jmenuje se Heliodor a na svět přišel v 1:23. Toto jméno u nás proslavil generál Heliodor Píka, jedna z prvních obětí komunistického teroru.

08:58

Úderem naší deváté hodiny ranní propuknou novoroční oslavy v Los Angeles. 

08:15

V Jihomoravském kraji se během silvestrovského veselí alkoholem přiotrávily tři děti, stav jednoho z nich dokonce vyžadoval napojení na řízenou ventilaci. Záchranáři zaznamenali od pondělních 19:00 do dnešních 06:00 celkem 184 výjezdů, asi 70 procent z nich souviselo s nadměrným požitím alkoholu. Na webu záchranářů to uvedla mluvčí Michaela Bothová.

07:58

 Při silvestrovské noci vyjížděli středočeští hasiči i k požáru autobazaru v Klecanech u Prahy se škodou 1,4 milionu korun. Jeden člověk zemřel v Dolních Beřkovicích po srážce vlakem. Další výjezdy byly hlavně k menším požárům s nízkou nebo žádnou škodou, například hořící koše, popelnice a dohašování pyrotechniky. Počet výjezdů byl podobný jako v minulých letech. ČTK to dnes řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Jeden člověk zemřel v pondělí večer v Dolních Beřkovicích na trati Dolní Beřkovice-Hněvice na Mělnicku po srážce vlakem. Větší zásah byl taktéž v pondělí večer v Klecanech u Prahy, kde v autobazaru hořelo pět aut. Škoda dosáhla 1,4 milionu korun. Příčinou byla zřejmě technická závada.

07:45

Tisíce dobrovolníků v kostýmech tří králů dnes v Česku vyrazí vybírat příspěvky na charitní služby při tradiční Tříkrálové sbírce. Kromě příspěvků v hotovosti do kasiček dobrovolníků mohou lidé darovat peníze i formou dárcovských SMS, nebo je poslat na sbírkový účet. Sbírka, kterou pořádá každoročně Charita Česká republika, potrvá do 14. ledna. Loni se vybralo jen v pokladničkách rekordních 112 milionů korun.

07:29

Zhruba dvě hodiny před polednem chtějí pracovníci Pražskách služeb (PSAS) dokončit úklid hlavních oblastí centra Prahy od pozůstatků silvestrovských oslav. Úklidové čety začaly odstraňovat nepořádek již v brzkých ranních hodinách, ve středu hlavního města je nasazeno asi 120 lidí a 30 strojů, řekl dnes ČTK vedoucí technicko výrobního odboru PSAS Zdeněk Záluský. Metropoli novoroční úklid vychází podle dřívějších informací na zhruba milion korun.

"Stroje vyjely do ulic stejně jako v minulých letech ve tři hodiny, ruční úklid pak začal v pět," uvedl Záluský. Uklízeči podle něj začínají v ranních hodinách pracovat nejprve na Václavském, Staroměstském a Malostranském náměstí, Karlově mostě a na Hradčanech. Posléze se pustí do okolních ulic, které budou uklízet až do večera.

Oslavy na pražském Václavském náměstí probíhají velmi poklidně, lidé se fotí a popíjejí, ze všech stran je slyšet italština a je tu i hodně čínských a ruských turistů.
Oslavy na pražském Václavském náměstí probíhají velmi poklidně, lidé se fotí a popíjejí, ze všech stran je slyšet italština a je tu i hodně čínských a ruských turistů. | Foto: Václav Vašků
07:01

V sedm hodin ráno Středoevropského času přivítali nový rok lidé v New Yorku - velkolepým koncertem plným hvězd a ohňostrojem.

Foto: Reuters
06:39

V Německu se počínaje dneškem zvyšuje mýtné pro nákladní auta. Změna, která má v příštích letech přinést miliardy eur navíc pro investice do infrastruktury, se dotkne zejména špinavějších a těžších vozů. Naopak zdarma budou moci jezdit kamiony na elektrický a plynový pohon.

05:21

Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se ode dneška zvyšují. Senioři si v průměru polepší o 900 korun. Pevná část penze, která je pro všechny stejná, se zvedá celkem o 570 korun na 3270 korun. Procentní část podle odpracovaných let, výdělku a odvodů roste o 3,4 procenta. Ti, jimž bylo 85 let, dostanou měsíčně ještě tisícikorunu navíc. O 3,4 procenta se zvyšují i příplatky k penzi pro odbojáře, vězně komunismu a pozůstalé po nich. Upravují to vládní nařízení a důchodová novela, které začínají dnes platit.

04:31

Dnešním dnem vstupuje v účinnost novela zákona o zrušení bývalého Fondu národního majetku, která umožní vládě využít ve státním rozpočtu peníze z takzvaného Fondu privatizace. Využití peněz nebude omezeno konkrétním účelem, vláda je bude moci nasměrovat podle svých priorit. Změna zákona má podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) posílit roli Parlamentu při nakládání s veřejnými prostředky v řádu miliard korun ročně.

03:18

Policisté mají znovu právo řešit méně závažné přestupky pouze domluvou bez nutnosti je zaznamenávat. Umožnila to poslanecká novela, která dnešním dnem nabyla účinnosti. Možnost domluvy platí i pro přestupky v dopravě, kde dříve policisté pokuty jednotlivcům uložit museli.

02:04

Minimální mzda se ode dneška zvyšuje o 1150 korun na 13 350 korun. S ní roste i zaručená mzda - tedy nejnižší výdělek, na který má pracovník podle složitosti a odbornosti práce nárok. Místo dosavadních 12 200 až 24 400 korun nově činí 13 350 až 26 700 korun. Zvyšují se i platy ve veřejných službách a správě. Tarify se upravují podle profesí od dvou do sedmi procent, učitelům pak o deset procent. Rostou i náhrady za pracovní úraz či nemoc z povolání a pro pozůstalé po zemřelých pracovnících o 3,4 procenta. Stanovují to vládní nařízení, která dnes začínají platit.

01:57

Předsednickou zemí Evropské unie se od dnešního dne na šest měsíců stává Rumunsko, pro které půjde o premiéru v této roli. Letošní první pololetí přitom bude na události bohaté: ke konci března má z evropského bloku vystoupit Británie a v květnu se konají volby do Evropského parlamentu. Připravenost Bukurešti na předsednickou funkci již stihli zpochybnit předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker i rumunský prezident Klaus Iohannis, kritik současné rumunské vlády. Samo rumunské předsednictví jako své priority uvádí snahu překonávat regionální rozpory v Evropě, podporu konkurenceschopnosti EU, ale také lepší vnitřní i vnější bezpečnost bloku.

01:35

První dítě letošního roku v Praze se narodilo 11 minut po půlnoci v porodnici U Apolináře. Chlapec měří 49 centimetrů a váží 3390 gramů, řekl dnes ČTK profesor Antonín Pařízek, vedoucí lékař perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze. Jeho jméno nemocnice nesdělila. O dvě minuty později přišla na svět holčička v porodnici Nemocnice Na Bulovce, její matka si nepřála zveřejnit podrobnosti, řekla ČTK porodní asistentka.

01:07

Konec starého a začátek nového roku oslavilo v centru Prahy několik tisíc lidí, především cizinců. Václavské náměstí patřilo tradičně pyrotechnice, podle vyjádření hasičů a záchranářů ale nebyly letošní oslavy bouřlivější než v minulých letech. 

00:58

Na Bělehradské ulici v Praze srazilo auto před silvestrovskou půlnocí dvě chodkyně. Řidička z místa ujela, policie ji později zadržela v Korunní ulici, kde havarovala. Dechová zkouška na alkohol u ní byla pozitivní, uvedla policie na twitteru. Záchranná služba obě zraněné chodkyně převezla do vinohradské nemocnice. Jedna z nich utrpěla vážný úraz hlavy a je v umělém spánku. ČTK to sdělila mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Vážné poranění hlavy utrpěla šestatřicetiletá chodkyně. Druhá chodkyně (51 let) má poraněnou hlavu a končetiny, zdravotníci ji do nemocnice převezli při vědomí.

Podle prvotních informací pražské policie vozidlo řídila žena, která po střetu s chodci pokračovala v jízdě do ulice Korunní, kde havarovala. "Orientační dechová zkouška u řidičky byla pozitivní," dodala policie.

23:55

Britská premiérka Theresa Mayová v silvestrovském projevu naléhala na poslance, aby podpořili dohodu o brexitu, kterou s Bruselem vyjednala. Informovala o tom agentura Reuters. "Nový rok je čas, kdy se lidé dívají vpřed, a rok 2019 v Británii otevře novou kapitolu. Dohoda o brexitu, kterou jsem vyjednala, splňuje (přání) britských voličů a členové parlamentu budou za několik týdnů stát před důležitým rozhodnutím," uvedla Mayová. Pokud dohoda o brexitu parlamentem projde, Británie "překoná těžké období" a bude se moci soustředit na vnitrostátní problémy, například na nedostatek bydlení a kvalifikovaných pracovníků či na posílení ekonomiky, dodala britská premiérka.

Britská premiérka Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová | Foto: Reuters
23:25

Silvestrovské oslavy v centru Prahy jsou před půlnocí klidné. Hasiči do dnešních 22:00 likvidovali devět požárů způsobených pyrotechnikou. Policejní hlídka v centru hlavního města zadržela skupinu cizinců, kteří se chystali na Václavském náměstí odpalovat pyrotechniku, kterou může odpalovat pouze odborník s povolením. Záchranná služba se postarala o člověka, kterému dělobuch poranil zápěstí.

23:00

Prohlédněte si v galerii, jak probíhající oslavy v centru Prahy zachytil náš fotoreportér Václav Vašků:

21:25

Hněv, který letos vyplul ve Francii na povrch, ukázal, že Francouzi "nerezignovali" na víru v lepší budoucnost. V silvestrovském projevu to v pondělí řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, aniž by přímo zmínil hnutí žlutých vest, jehož protesty v posledních týdnech otřásaly francouzskou politikou i jeho pozicí. Francie podle šéfa Elysejského paláce může být lepší a musí se o to snažit.

V uplynulém roce se podle Macrona ve Francii objevil hněv namířený proti nespravedlnosti, proti "někdy nesrozumitelnému" směru, jakým se ubírá globalizace, proti administrativnímu systému, který se stal příliš komplexním a který postrádá laskavost, i proti hlubokým změnám ve společnosti, které se dotýkají identity.

"Tento hněv nám ukázal jednu věc: Nerezignovali jsme," řekl Macron. "Naše země chce budovat lepší budoucnost… To je v mých očích lekce roku 2018," dodal.

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron | Foto: Reuters
20:20

Silvestrovské oslavy v centru Prahy jsou zatím klidné, uvedli mluvčí pražské policie a hasičů. Na pořádek v ulicích dohlížejí v centru města stovky policistů a strážníků. Situaci sledují také zdravotníci a hasiči. Podle mluvčích se problémy dají očekávat až s blížící se půlnocí.

Policisté podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové zatím řešili v souvislosti s oslavami příchodu nového roku jenom drobnosti. Hasiči před 18:00 vyjížděli prověřit dým na střeše historické budovy vedle staroměstského orloje. Dým zmizel a průzkum termokamerou podle mluvčího hasičů Martina Kavky nepotvrdil, že by ho způsobila doutnající petarda. Do 20:00 zasahovali hasiči také u šesti požárů, které byly způsobeny pyrotechnikou. Šlo hlavně o hořící odpadkové koše.

19:40

Prohlédněte si video se sestřihem z oslav příchodu nového roku ve světě:

VIDEO: První velkolepé ohňostroje ve světě. Příchod roku 2019 slaví miliony lidí

VIDEO: První velkolepé ohňostroje. Příchod roku 2019 slaví miliony lidí
1:59
První velkolepé ohňostroje ve světě. Příchod roku 2019 slaví miliony lidí | Video: Reuters
18:55

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval ve svém novoročním poselství k milosrdenství a duševní štědrosti. Rusové by podle něj měli čelit výzvám nadcházejícího roku společně jako silný a jednotný tým, na pomoc za zahraničí spoléhat nemají.

Rusko podle Putina čeká v roce 2019 mnoho výzev v ekonomice, vědě a technologiích, vzdělávání, kultuře i v dalších oblastech. K tomu, aby země směřovala k lepšímu, je potřeba, abychom byli jednotní, zdůraznil prezident. "Dokázat to můžeme jen společně. Pomocníky jsme nikdy neměli a mít nebudeme," prohlásil. Ruským občanům Putin popřál radosti a blahobytu a Rusku mnoho úspěchů a prosperitu.

Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: Reuters
18:50

Konec starého a začátek nového roku slaví v centru Prahy několik tisíc lidí. Větší zájem je o dění na Staroměstském náměstí, kde v 17:00 začal kulturní program. Václavské náměstí patří tradičně spíše pyrotechnice. Podle mluvčí zdravotní záchranné služby v Praze Jany Poštové zatím zdravotníci nemuseli nikoho ošetřovat.

Převážnou část slavících tvoří cizinci, většinou mladší lidé. V ulicích jsou slyšet zejména ruština, angličtina, němčina, italština a španělština. Na Staroměstské náměstí přilákal publikum doprovodný program, ve kterém se budou až do půlnoci střídat DJ Mikael van Dikeen a skupina So Fine.

Na rozdíl od předchozích let, kdy většina stánků s občerstvením byla na Staroměstském náměstí zavřena a tvořily se u nich dlouhé fronty, tentokrát jich zůstaly otevřeny zhruba tři čtvrtiny.

18:10

Přestože Evropa bude slavit příchod nového roku až za několik hodin, německá kancléřka Angela Merkelová už dnes ve svém novoročním proslovu vyzvala občany ke vzájemné toleranci, respektu a otevřenosti. Za nejnaléhavější úkoly označila boj proti změně klimatu, usměrnění a řízení migrace a také boj proti mezinárodnímu terorismu. Německo podle ní musí opět převzít víc odpovědnosti.

Foto: Reuters
17:40

Na Tchaj-wanu využili organizátoři oslav k odpálení velkolepého ohňostroje z 504 metrů vysokého mrakodrapu Taipei 101 v Tchaj-peji. Tradice trvající od roku 2004 láká do hlavního města ostrova každoročně mnoho turistů.

17:30

V 17:00 SEČ kalendáře vyměnila Čína, kde se ale velké oficiální oslavy nekonaly. Podle tradičního čínského kalendáře nový rok začne až 5. února. Někteří Číňané nicméně vyšli ve velkých městech oslavovat do ulic. Například v Šanghaji na ně dohlížely posílené policejní hlídky, jejichž úkolem bylo zabránit opakování scénáře z roku 2014. Tehdy při novoroční tlačenici zahynulo 36 osob. Velké oficiální oslavy se konaly v Hongkongu, kde se na ohňostroj přišlo podívat 300 000 lidí.

Novoroční poselství národu pronesl prostřednictvím státních médií čínský prezident Si Ťin-pching. Občany ujistil, že reformní úsilí Číny nebude stagnovat a země se bude nadále otevírat světu.

Policisté dohlíží na vítání nového roku v Šanghaji
Policisté dohlíží na vítání nového roku v Šanghaji | Foto: Reuters
17:20

Také v jihokorejské metropoli Soulu přivítali nový rok tradiční ceremonií: zvoněním na bronzový zvon. Starosta města Pak Won-sun a vybraní obyvatelé na něj udeřili třiatřicetkrát. Jedním z vyvolených byl i chirurg, který úspěšně operoval severokorejského vojáka, jenž na jih utekl v roce 2017 přes hranici navzdory střelbě svých kolegů. Číslo 33 v Koreji symbolizuje štěstí.

17:25

V japonských buddhistických chrámech se o místní půlnoci (16:00 SEČ) rozezněly zvony vždy 108 údery, které mají odehnat 108 nectností a zel. Nastal rok divokého prasete, v němž Japonsku nastane nová éra. Na konci dubna totiž abdikuje 85letý císař Akihito a na trůn nastoupí jeho nejstarší syn, 58letý Naruhito.

17:20

Češi si na novoroční ohňostroj ještě počkají. Země na druhém konci světa ovšem již slaví. Podívejte se na fotky oslav ze zemí, kde již mají rok 2019.

16:05

Bezmála třicet otužilců z celé Moravy dnes odpoledne v Přerově skočilo či opatrně vstoupilo do řeky Bečvy, kde se pak vyznavači zimního plavání před zraky stovek lidí rozloučili se starým rokem. Plavci v rozličných kostýmech a s parukami na hlavách zdolali stopadesátimetrový úsek řeky a sklidili potlesk přihlížejících. Otužilecká show je už roky součástí silvestrovských oslav ve městě.

15:30

Silvestrovského výstupu na Javořici se opět zúčastnilo několik tisíc lidí. Od společných oslav na tomto nejvyšším místě Českomoravské vrchoviny s nadmořskou výškou 837 metrů je neodradily ani zledovatělé lesní cesty, náladu jim zlepšovalo slunečné počasí. Sněhu pro běžkaře dost nebylo, ale někteří lidé přijeli na kolech. Jednadvacátý ročník akce se podařil, zhodnotil za organizátory Vladimír Mazal z telčského Klubu českých turistů. V posledních letech se na Javořici o silvestru střídalo kolem 5000 výletníků. "Myslím, že na úrovni těch 5000 lidí to zase určitě bude," odhadl dnešní účast Mazal.

14:58

Novoroční oslavy v Singapuru.

Ohňostroj v Singapuru
Ohňostroj v Singapuru | Foto: Reuters
14:26

Ohňostroj v Sydney ve fotografiích. 

14:23

Vystoupení tanečnic na novoročním festivalu v thajské metropoli Bangkoku.

Z vystoupení na novoročním festivalu v Bangkoku.
Z vystoupení na novoročním festivalu v Bangkoku. | Foto: Reuters
14:14

Ohňostroj v Sydney v televizi BBC. 

14:12

Australské Sydney má novoroční půlnoc za sebou. Ve svém přístavu připravilo ohromující dvanáctiminutový ohňostroj s 8,5 tuny pyrotechniky. Před kulisou místní opery a Přístavního mostu jej údajně přišlo pozorovat na 1,5 milionu lidí. Organizátoři hovoří o nejgigantičtějších oslavách Nového roku s náklady přesahujícími v přepočtu 95 milionů korun.

14:00

Přečtěte si originální novoroční přání "průvodce přírodou a světem hub" Zdeňka Peldy čtenářům Aktuálně.cz.

13:20

Při dnešní oslavě Nového roku na newyorském náměstí Times Square budou oficiálními hosty také novináři. Organizátoři jim hodlají vzdát poctu a oslavit svobodu tisku po letošním roce, v němž zemřelo nebývale mnoho žurnalistů.

Organizátory podle Reuters při úvahách o tom, komu má být vzdán hold před zahájením spouštění kaleidoskopické koule chvíli před půlnocí, tížily obzvláště dva letošní útoky na svobodu tisku - prvním byla vražda kritika saúdskoarabského korunního prince Džamála Chášukdžího na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu, druhým červnová střelba v redakci novin Capital Gazette ve městě Annapolis v americkém státě Maryland, při níž útočník zabil pět lidí.

13:17

Příchod nového roku na Novém Zélandu. 

První okamžiky roku 2019 na Novém Zélandu. Ohňostroj rozzářil Sky Tower v Aucklandu

První okamžiky roku 2019 na Novém Zélandu. Ohňostroj rozzářil Sky Tower v Aucklandu
0:52
První okamžiky roku 2019 na Novém Zélandu. Ohňostroj rozzářil Sky Tower v Aucklandu | Video: Reuters
12:40

"Několik minut světel na obloze vynese do vzduchu částečky prachu s mnoha toxickými kovy a chemikáliemi. Pro několik minut zábavy ubližujeme zvířatům, ohrožujeme zdraví citlivých lidí a znečišťujeme prostředí. A doplácíme na to všichni," píše blogerka Margit Slimáková o odvrácené straně masové oblíbenosti rachejtlí a ohňostrojů.

12:37

Přání na sociální sítě umístila i britská královská rodina.

12:21

Takto zachytila první okamžiky roku 2019 na Novém Zélandu televize CNN. 

12:16

Štastný nový rok přejí také vojáci armád Severoatlantické aliance. 

12:09

Nový rok se vždycky neslavil 31. prosince, ale třeba v březnu či klidně 1. září.

12:00

Rok 2019 mají již i lidé na Novém Zélandu. 

11:00

Jako první na světě začali příchod roku 2019 slavit obyvatelé ostrovních států Samoa a Kiribati v Tichém oceánu. Půlnoc tam odbila už o dnešních 11:00 SEČ

Před 40 lety se na Silvestra začalo prudce ochlazovat. V Praze-Libuši na Silvestra ve dvě hodiny odpoledne meteorologové naměřili plus 11,4 stupně, večer v devět hodin už minus 10,5 stupně a na Nový rok v sedm hodin ráno minus 18 stupňů.

Aktuálně.cz ČTK Reuters Aktuálně.cz, ČTK, Reuters
Aktualizováno 1. 1. 2019 14:00
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy