Silnice v noci pokryl nový sníh. Pozor, místy ledovatí

ČTK ČTK, Zpravodajská směna
4. 1. 2010 9:20
Na Plzeňsku ztěžují viditelnost mlhy, ve středních Čechách sněžení
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - I první pracovní den se řidiči na českých silnicích potýkají se sněhovou nadílkou, která místy odtává a ledovatí. Jak varují silničáři, řidiči by měli být při jízdě opatrní, i na holých a mokrých silnicích se totiž může tvořit ledovatka.

Zledovatělou vrstvu sněhu pokrytou posypem na silnicích hlásí cestáři z jihu Čech. Právě zde namrzají i mokré vozovky kryté chemickým posypem. Řidiči jedoucí po hlavních tazích na Táborsku, Písecku, Jindřichohradecku a Strakonicku by si měli dávat pozor na rozbředlý sníh.

Velice opatrní by měli být řidiči v Pošumaví, kde namrzají všechny mokré silnice, a to především ve vodárenských pásmech. Během noci napadlo v regionu kolem pěti centimetrů nového sněhu, na Churánově přibylo až deset centimetrů.

Na Plzeňsku mlhy, na Karlovarsku až 15 cm nového sněhu

Obdobná situace je i v Plzeňském kraji, kde na silnicích leží vrstva ujetého sněhu nebo rozbředlý sníh. Silničáři proto doporučují řidičům zvýšenou opatrnost. Do rána zde napadlo několik centimetrů nového sněhu a na některých místech dosud sněží.

Dálnice D5 je mokrá a sjízdná relativně bez problémů, řidiči by si ovšem měli dát pozor na místy se tvořící mlhy, které společně se sněžením mohou ztížit viditelnost.

Na západě Čech komplikuje dopravu až patnáct centimetrů nového sněhu, který pokryl silnice během noci na dnešek.

"Na některých silnicích druhé a třetí třídy sníh zůstává ležet. Je buď ujetý, nebo se mění v břečku. Obecně vyžaduje jízda v celém regionu větší opatrnost," uvedl pro ČTK vedoucí zimní údržby krajské správy silnic Josef Bulka.

V Praze pozor na námrazu

Pozor by si měli dávat i řidiči v Praze. Silnice cestáři po nočním sněžení sice prohrnuli, takže jsou sjízdné, jejich povrch ovšem na některých úsecích namrzá.

Ve Středočeském kraji jsou vozovky většinou po chemickém ošetření mokré, místy ale na nich může ještě ležet rozbředlý sníh. Silnice nižších tříd ve výše položených místech kryje vrstva ujetého sněhu. Sněžení ale může komplikovat viditelnost, proto by řidiči podle silničářů měli jezdit opatrně.

Oproti víkendu se situace na severočeských silnicích zlepšila. Přes noc v Libereckém kraji tolik nesněžilo, proto jsou silnice většinou holé a mokré, jen místy na nich mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu. Řidiči by si ale měli dávat pozor na namrzající vozovky. Na silnice nižších tříd v horských oblastech by pak řidiči neměli jezdit bez sněhových řetězů.

Na ujetou vrstvu sněhu by si měli dávat pozor i řidiči jedoucí po silnicích ve výše položených oblastech Pardubického kraje. Hlavní tahy v regionu jsou ale holé, mokré a dobře sjízdné. Krajští silničáři ale řidiče varují před možnou tvorbou náledí.

Morava varuje před zledovatělým sněhem

Ujetý sníh leží i na silnicích jižní Moravy, kde brzy ráno hustě sněžilo. Místy se na vozovkách vytváří zledovatělá vrstva, řidiči by proto měli jezdit se zvýšenou opatrností, varují pracovníci správy silnic. Dálnice D1, D2 a silnice prvních tříd jsou ale v regionu po chemickém posypu holé, mokré a dobře sjízdné.

Olomoucký kraj hlásí na svých silnicích ujetou sněhovou vrstvu nebo rozbředlý sníh. Viditelnost mohou místy komplikovat sněhové přeháňky, proto by řidiči měli jízdě věnovat zvýšenou pozornost. Ujetý sníh leží především na Jesenicku a Šumpersku, na Prostějovsku komplikuje řidičům jízdu místy zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem.

Obdobná situace je i v sousedním Moravskoslezském kraji, kde ujetý sníh leží hlavně na silnicích druhých a třetích tříd. Rychlostní komunikace a silnice první třídy jsou po chemickém ošetření holé a mokré. Opatrní by měli být především řidiči, kteří cestují do Beskyd. Oproti předchozím dnům ale v kraji ustalo sněžení, takže viditelnost je dobrá.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Podle izraelské armády byly z Pásma Gazy na Izrael odpáleny rakety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele dnes ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Aktualizováno před 56 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy