"Je to horší, než říkaly předpovědi." Sněžení komplikuje provoz na českých silnicích

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 1. 2021 9:03
Noční sněžení komplikovalo práci silničářů a následně také samotnou jízdu pro auta po celém Česku. Sněhové jazyky se tvoří například v Liberci, na Vysočině či v Olomouckém kraji. Na Vysočině museli kvůli špatné sjízdnosti odstavit kamiony. Sněhové řetězy by si měli lidé podle silničářů vzít hlavně do hor.
Vydatné sněžení komplikuje dopravu na českých silnicích. Snímek je z roku 2019.
Vydatné sněžení komplikuje dopravu na českých silnicích. Snímek je z roku 2019. | Foto: Aktuálně.cz

Liberecký kraj zasypal v noci na čtvrtek další sníh. Práci silničářů navíc komplikuje silný vítr. V otevřených úsecích se tvoří sněhové jazyky a v horských oblastech závěje. Problémy mají hlavně kamiony ve stoupáních, cesty jsou ale s opatrností sjízdné. Silničáři doporučují hlavně do hor přibalit i sněhové řetězy. Kdo nemusí, do hor by vyjíždět neměl, řekl ve čtvrtek ráno Eduard Bark, provozní technik společnosti Silnice LK, která má údržbu silnic v kraji na starosti.

"Je to horší, než říkaly předpovědi, v kraji do rána napadlo až 20 centimetrů sněhu. Technika nám jezdí celou noc, teď to budou doklízet. Srážky ustávají, ale přidal se k tomu vítr, který nám silnice v otevřených úsecích zafukuje," doplnil Bark.

Pozor by si měli dát motoristé třeba na silnici I/13 směrem na Frýdlant, kde jsou sice sněhové zábrany, přesto tam může být silnice zavátá. V horách se tvoří závěje. "Frézy jsme ale zatím nasadit nemuseli," dodal Bark.

Také provoz na silnicích Vysočiny ztěžuje sněžení a sněhové jazyky. V některých kopcích nemohou vyjet kamiony. V noci na dnešek byly problémy i na dálnici D1. Dálnice je teď prosolená a sjízdná, řidiči tam přesto musí jezdit opatrně, sdělila mluvčí krajské policie Dana Čírtková v 8:00. V Jihlavě zablokovaly kamiony po ránu silnici v ulicích Sokolovská a Pávovská. V posledních třech hodinách oznámili řidiči policii 14 nehod, byly bez zraněných.

Silnice v Karlovarském kraji jsou po nočním sněžení s opatrností sjízdné. Hlavní tahy jsou chemicky ošetřené se zbytky rozbředlého sněhu. Ve vyšších polohách ale mohou kvůli silnému větru vznikat sněhové jazyky, upozorňují silničáři. Vozovky mohou ale klouzat kvůli námraze kdekoli. Sněhové přeháňky pokračovaly i ráno, některé silnice už silničáři uzavřeli.

Několik centimetrů sněhu napadlo v noci v Olomouckém kraji. Na vozovkách je ráno vrstva rozbředlého sněhu a ve vyšších polohách se místy kvůli silnému větru tvoří sněhové jazyky. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

Také všechny silnice v Pardubickém kraji pokrývá sníh, a to i v níže položených oblastech. I zde se někde vlivem větru tvoří sněhové jazyky. Kvůli spadlým stromům je zavřená část silnice třetí třídy Letohrad-Mistrovice. Počasí působí dopravní problémy. Na silnici I/37 u Trhové Kamenice na Chrudimsku směrem na Rohoznou je ledovka, v kopci uvázly kamiony.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy