"Je to horší, než říkaly předpovědi." Sněžení komplikuje provoz na českých silnicích

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 1. 2021 9:03
Noční sněžení komplikovalo práci silničářů a následně také samotnou jízdu pro auta po celém Česku. Sněhové jazyky se tvoří například v Liberci, na Vysočině či v Olomouckém kraji. Na Vysočině museli kvůli špatné sjízdnosti odstavit kamiony. Sněhové řetězy by si měli lidé podle silničářů vzít hlavně do hor.
Vydatné sněžení komplikuje dopravu na českých silnicích. Snímek je z roku 2019.
Vydatné sněžení komplikuje dopravu na českých silnicích. Snímek je z roku 2019. | Foto: Aktuálně.cz

Liberecký kraj zasypal v noci na čtvrtek další sníh. Práci silničářů navíc komplikuje silný vítr. V otevřených úsecích se tvoří sněhové jazyky a v horských oblastech závěje. Problémy mají hlavně kamiony ve stoupáních, cesty jsou ale s opatrností sjízdné. Silničáři doporučují hlavně do hor přibalit i sněhové řetězy. Kdo nemusí, do hor by vyjíždět neměl, řekl ve čtvrtek ráno Eduard Bark, provozní technik společnosti Silnice LK, která má údržbu silnic v kraji na starosti.

"Je to horší, než říkaly předpovědi, v kraji do rána napadlo až 20 centimetrů sněhu. Technika nám jezdí celou noc, teď to budou doklízet. Srážky ustávají, ale přidal se k tomu vítr, který nám silnice v otevřených úsecích zafukuje," doplnil Bark.

Pozor by si měli dát motoristé třeba na silnici I/13 směrem na Frýdlant, kde jsou sice sněhové zábrany, přesto tam může být silnice zavátá. V horách se tvoří závěje. "Frézy jsme ale zatím nasadit nemuseli," dodal Bark.

Také provoz na silnicích Vysočiny ztěžuje sněžení a sněhové jazyky. V některých kopcích nemohou vyjet kamiony. V noci na dnešek byly problémy i na dálnici D1. Dálnice je teď prosolená a sjízdná, řidiči tam přesto musí jezdit opatrně, sdělila mluvčí krajské policie Dana Čírtková v 8:00. V Jihlavě zablokovaly kamiony po ránu silnici v ulicích Sokolovská a Pávovská. V posledních třech hodinách oznámili řidiči policii 14 nehod, byly bez zraněných.

Silnice v Karlovarském kraji jsou po nočním sněžení s opatrností sjízdné. Hlavní tahy jsou chemicky ošetřené se zbytky rozbředlého sněhu. Ve vyšších polohách ale mohou kvůli silnému větru vznikat sněhové jazyky, upozorňují silničáři. Vozovky mohou ale klouzat kvůli námraze kdekoli. Sněhové přeháňky pokračovaly i ráno, některé silnice už silničáři uzavřeli.

Několik centimetrů sněhu napadlo v noci v Olomouckém kraji. Na vozovkách je ráno vrstva rozbředlého sněhu a ve vyšších polohách se místy kvůli silnému větru tvoří sněhové jazyky. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

Také všechny silnice v Pardubickém kraji pokrývá sníh, a to i v níže položených oblastech. I zde se někde vlivem větru tvoří sněhové jazyky. Kvůli spadlým stromům je zavřená část silnice třetí třídy Letohrad-Mistrovice. Počasí působí dopravní problémy. Na silnici I/37 u Trhové Kamenice na Chrudimsku směrem na Rohoznou je ledovka, v kopci uvázly kamiony.

 

Právě se děje

teď

Výroba piva loni klesla o 6,9 procenta, lidé ho vypili nejméně o 60. let

Pivovary v Česku loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta Spotřeba piva na obyvatele loni klesla o zhruba sedm litrů, tedy 14 velkých piv, na 135 litrů, a byla tak nejnižší od 60. let minulého století. Za poklesem výroby stojí koronavirové restrikce a omezení provozu restaurací v ČR, ale i v zahraničí, sdělili zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven.

Předloni byla výroba rekordní, činila 21,6 milionu hektolitrů. "Jako pivovarníci sledujeme údaje už od roku 1950. Já osobně mám hodně bohaté zkušenosti, ale takovou situaci jsem ještě nezažil. Nepamatuji, že by na tom kdy hospody a restaurace byly tak špatně," uvedl předseda svazu František Šámal. V restauracích se loni vypila čtvrtina piva, předloni šlo o třetinu.

Loni poprvé po devíti letech klesl export, meziročně o 381 000 hektolitrů na zhruba pět milionů hektolitrů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila nehoda kamionu, ve směru na Brno zůstává uzavřena

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku zastavila v pondělí večer nehoda kamionu. Policie ráno po 12 hodinách obnovila provoz ve směru na Prahu. Směr na Brno zůstává zavřený, od 161. kilometru stojí na dálnici kolona kamionů.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy