Silné deště připravily čápy v Dubném o poslední mládě. Letos jich ve sledovaném hnízdě uhynulo sedm

Kristýna Šopfová
29. 6. 2017 18:36
Poslední mládě čápa bílého, jehož hnízdo na střeše kostela v Dubném na jihu Čech sledují stovky lidí, nepřežilo čtvrteční přívalové deště. Ztráta letos již sedmého mláděte oblíbeného čapího páru vyvolala řadu emocionálních reakcí nejen na stránkách obce. Ornitologové však varovali, že člověk by do života divokých ptáků zasahovat neměl. Dospělosti se podle nich nedožije v průměru polovina mláďat.
Čapí hnízdo
Čapí hnízdo | Foto: Martin Svozílek

Praha/Dubné - Čtvrteční přívalové deště nepřežilo poslední z mláďat čápa bílého, který hnízdí na kostele v obci Dubné na jihu Čech. Ptačí pár, který sledují přes webkamery v přímém přenosu stovky lidí, letos přišel kvůli počasí o sedmé mládě. "Po silném dešti uhynulo i poslední čápátko, pravděpodobně utopením, když se hnízdo naplnilo vodou," informovala obec na svých stránkách, kam také lidé napsali desítky smutných i rozzlobených reakcí.

Česká společnost ornitologická upozornila na to, že vytrvalé deště si pravděpodobně vyžádaly oběti i v dalších hnízdech, která však lidé nemají příležitost sledovat v přímém přenosu.

"I mně je líto mláďat, která uhynula v Dubném a pravděpodobně i na dalších hnízdech," sdělila Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické (ČSO) s tím, že jde ale o poměrně běžnou situaci - asi polovina mláďat se nedožije prvního roku života.

Úhyn mláďat podle ornitologů vzbuzuje tak silné emoce, protože je lidé mohou sledovat v přímém přenosu. "Za kameru zodpovídá provozovatel. (…) Pokud má skutečné obavy o osud mláděte a nechce se vystavit reakci lidí, která se právě rozhořela v Dubném, volá záchrannou stanici. Ta řeší pomoc jednotlivým ptákům a pozná, zdali ji v konkrétním případě potřebují," napsali.

Zásah člověka do přírodních procesů však podle odborníků není vždy správnou cestou. "Nepodporujeme preventivní odebírání ptáků do záchranných stanic," dodává ornitoložka Lucie Hošková. Přestože mají lidé často snahu zvířatům pomáhat, zákon o ochraně přírody a krajiny jim zásah do přirozeného prostředí zakazuje.

Kamery v současnosti monitorují 22 hnízd. Často jsou instalovány místními, kteří jsou za ně odpovědní. Chtějí tak mimo jiné kontrolovat ptáky a v případě nutnosti osloví záchrannou stanici.

V roce 2014 vznikl projekt mapující čapí hnízda, která označují sami lidé. V současnosti je v republice asi 1 350 hnízd, přičemž kontrolovaných je asi 90 procent z nich.

Řada mláďat umírá při vylétnutí z hnízda, při kontaktu s elektrickým vedením, při lovu nebo také na otravu. Za zabití ptáků s výjimkou těch, kteří mohou být loveni, hrozí člověku 20tisícová pokuta.

 

Právě se děje

Další zprávy