Na severu Čech se uklízí po povodni, v Děčíně obnovují vlakové spojení s Německem

Přenos skončil
Velmi silné bouřky zasáhly o víkendu po varování meteorologů příhraniční oblasti Česka. Silný déšť již v sobotu odpoledne zkomplikoval situaci na severu Čech. Situaci v zasažených oblastech sledujeme on-line.
Sobotní záplavy zastavily vlakové spojení z Děčína do Německa.
Sobotní záplavy zastavily vlakové spojení z Děčína do Německa. | Foto: ČTK
Přenos skončil
  • Sever Čech v sobotu odpoledne zasáhly bouřky provázené intenzivním deštěm.
  • Hasiči na Liberecku a Děčínsku měli kvůli počasí desítky výjezdů, zejména k zatopeným silnicím a sklepům.
19:22

Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMU) už řeky nehrozí nebezpečím. Druhý povodňový stupeň platí jen na Panenském potoce v Pertolticích, na prvním stupni zůstává Ploučnice v Mimoni a také Lužická Nisa v Liberci. Důvodem zvýšené hladiny Nisy je ale odpouštění přehrady Harcov v Liberci. Podle údajů z Povodí Labe z ní teď odtéká víc vody, než přitéká. Za intenzivních srážek v sobotu naopak přehrada pomohla zmírnit dopady na město, když z ní odtékalo méně vody, než přitékalo. Hladina se kvůli tomu zvedla o více než metr a půl. Do normálu už se vrátila i Svitávka v Zákupech, kde byl ještě dopoledne stav ohrožení. Důvodem byl Mlýnský rybník v Jablonném v Podještědí na Liberecku, kde se ráno utrhlo jedno ze dvou stavidel. 

17:03

Mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Tabi v neděli odpoledne sdělil, že hasiči se nyní soustřeďují na pomoc s úklidem po povodních. "Situace se uklidnila, v současné době už probíhá hlavně odčerpávání sklepů a uklízení komunikací. V souvislosti s vytrvalým deštěm evidujeme v našem kraji 200 událostí spojených s přírodními živly. Zasahovalo celkem 50 jednotek hasičů," řekl a jmenoval nejvíce zasažená místa. Je to Dolní Poustevna, Lobendava, Vilémov, Děčín, Jílové a Hřensko. 

16:06

Starostka České Lípy Jitka Volfová uvedla, že pro obyvatele postižených domů shánějí vysoušeče. Týká se to například lidí v Písečné, což malá vesnice hned v těsném sousedství České Lípy. "Voda opadá poměrně rychle, ještě rychleji, než když stoupala nahoru, takže sháníme vysoušeče. Přivezeme do Písečné cisternu s vodou, ale až v pondělí, protože většina jich je na Moravě. Dodáme tam kontejnery a jsme v kontaktu s Libereckým krajem, který dodá nějaké vysoušeče a dezinfekční prostředky, takže to poskytneme i ostatním obcím," řekla.

15:49

V další poškozené obci, Dolní Poustevně, mimo jiné potřebují finanční pomoc. "Snažíme se sehnat pro postižené i nějakou finanční pomoc, protože domy v záplavové oblasti nejde pojistit, a lidi měli tři čtvrtě metru vody v domech," upozornil starosta Robert Holec. Podle něho už voda opadla a lidé uklízejí následky povodní. "Ráno jsme to objeli, přistavujeme kontejnery na odpad, úředníci města a hasiči obcházejí lidi a pomáhají hlavně seniorům," uvedl. 

15:12

Podle Stanislava Jiráska, starosty  jedné z nejpostiženějších obcí, Lobendavy, je zasažených možná až 60 procent obce. "Kde nejsou vyplavené domy, tak jsou vyplavené studny a septiky, protože tady nemáme vodovod ani kanalizaci. Nakoupili jsme nějakou balenou vodu, hasiči už ty studny odsávají a čistí," sdělil starosta. 

14:05

Hladiny šumavských řek, jejichž hladiny zvedly v noci na dnešek silné deště, pomalu klesají. Na Otavě už není třetí povodňový stupeň - v šumavském Rejštejně klesl na první stupeň, v Sušici je zatím druhý stupeň a hladina dál klesá.

Na druhý stupeň naopak stoupla Úslava v Prádle na Plzeňsku a v Plzni - Koterově a zatím stále stoupá. Na vzestupu je také Úhlava v Tajanově na Klatovsku, která je na prvním stupni. Na prvním stupni je zatím ještě Klabava v Hrádku na Rokycansku, její hladina dál klesá.

13:33

V Čechách se už situace uklidňuje, bouřky se ale přesunuly na východ země. Na Jesenicku v Olomouckém kraji hasiči vyjížděli už k desítkám zásahů souvisejícím s počasím. Na ohrožená místa instalují pytle s pískem, čistí propustky i prostory pod mosty.

Hladina řeky Bělé v Jeseníku klesla po 12:00 na první povodňový stupeň značící bdělost. Na třetím stupni, který znamená ohrožení, zůstávala v poledne v Mikulovicích.

 

12:51

Správa železnic (SŽ) dokončila úklid posledního úseku železniční trati z Děčína k hranici s Německem. Trať poškodily záplavy vyvolané přívalovým deštěm v sobotu večer a v noci na dnešek. Obnovení provozu vlaků závisí na zprovoznění trati v Německu, což by mohlo být dnes vpodvečer, uvedl v tiskové zprávě mluvčí SŽ Dušan Gavenda.

Voda poškodila trať z Děčína do Německa u Dolního Žlebu. Dnes se tam železničářům podařilo zprůjezdnit jednu kolej. K obnovení dvoukolejného provozu mezi Děčínem a Bad Schandau bude muset Správa železnic v následujících dnech opravit podemletý pilíř mostu.

Sobotní záplavy zastavily vlakové spojení z Děčína do Německa.
Sobotní záplavy zastavily vlakové spojení z Děčína do Německa. | Foto: ČTK
12:17

Podívejte se do galerie na to, jak dopadla místa zasažená silnými bouřemi a přívalovými dešti:

12:10

Správa železnic dokončila po ničivém dešti úklid trati z Děčína k německé hranici. Obnovení provozu vlaků ale závisí na zprovoznění trati v Německu.

10:57

Na jihu Čech se zvedají hladiny řek. Prvního povodňového stupně dosáhla Teplá Vltava a Černá. Způsobily to noční intenzivní deště, které zasáhly hlavně Šumavu a Novohradské hory.

10:24

Hladina řeky Bělé v Jeseníku dnes dopoledne po vydatných deštích rychle vystoupala na třetí stupeň povodňové aktivity značící ohrožení. Už v noci na dnešek se krátkodobě dostala nad spodní hranici pro první stupeň povodňové aktivity znamenající bdělost. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

10:21

Na Děčínsku se situace po sobotních deštích uklidnila, dnes přestalo pršet, hladiny potoků a řek opadly. Někde ale stále zůstává voda i na silnicích, některé vozovky jsou poškozené. V Děčíně se utrhlo několik svahů, voda natekla i do jedné z budov magistrátu. Velké škody napáchala voda v Dolní Poustevně, poškozené jsou silnice i několik mostů, v domech tu měli i tři čtvrtě metru vody. Některým mostům museli hasiči odřezat zábradlí, protože bránilo průtoku vody.

"Máme poškozené tři mosty, jeden se nám zvedl, budeme je muset uzavřít a opravit," řekl starosta Dolní Poustevny Robert Holec. Voda podle něj zaplavila domy kolem potoka, během hodiny se jeho hladina zvedla o tři metry. "Bylo to hrozně rychlé, začalo pršet v noci v jednu hodinu a v půl druhé už mi volali lidi, že se voda žene z polí, a ve tři už byla z koryta venku. Spláchlo to i auta zaparkovaná u vody, museli jsme je vytahovat z příkopů," popsal situaci Holec.

Ústecký kraj.
Ústecký kraj. | Foto: ČTK
10:10

Na těchto místech v ČR hrozí v případě přívalových dešťů rychlé zvednutí toků a záplavy:

09:09

Riziko silných bouřek spojených s intenzivním deštěm v Česku ještě nepominulo.

Dnes hrozí především na Moravě a ve Slezsku. Hladiny některých řek a potoků mohou opět vystoupat na některý z povodňových stupňů. Nejvyšší povodňové nebezpečí bylo dnes ráno stále na severu Ústeckého a Libereckého kraje a také na Otavě v Plzeňském kraji. Vyplývá to z upozornění Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V sobotu a v noci na neděli pršelo s různou intenzitou téměř v celé zemi. Největší srážkové úhrny meteorologové zaznamenali v pásmu od Šumavy přes střední Čechy po pohraniční horské oblasti na severu země.

08:03

Na Českolipsku museli hasiči po deštích evakuovat obyvatele několika obcí.

Intenzivní deště v noci na dnešek zvedly hladiny Šporky a Dobranovského potoka na Českolipsku, hasiči museli evakuovat obyvatele v Písečné a Dobranově. Už v noci evakuovali 28 lidí z kempu u Svitavy. Stav ohrožení platí nejen na Šporce a Dobranovském potoce, ale také na Olešce v Dětřichově.

Jen do půlnoci na neděli vyjížděli hasiči v Libereckém kraji ke 140 událostem, většinou šlo o čerpání vody. Zatímco v sobotu působila voda největší problémy na Liberecku, teď je zasaženější Českolipsko. Hodinu před půlnocí zachraňovali hasiči v Kunraticích u Cvikova obyvatele zatopeného rodinného domu. V místě protéká Svitávka, na které byl v tu dobu stav ohrožení, teď už voda klesla.

07:24

Intenzivní deště v Libereckém kraji zvedly hladiny Šporky a Dobranovského potoka na Českolipsku, hasiči museli evakuovat obyvatele v Písečné a Dobranově u České Lípy.

07:17

Silný déšť zvedl hladiny řek také v Plzeňském kraji. Otava v Rejštejně je na 3. povodňovém stupni. Na druhém stupni jsou další řeky na Šumavě a Rokycansku.

22:27

Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) prší zejména ve Šluknovském výběžku. Nejvíc v oblasti Lobendavy, kde za 24 hodin spadlo přes 130 litrů vody na metr čtvereční. Na první povodňový stupeň se večer dostala Mandava ve Varnsdorfu a také Kamenice v Hřensku. Ostatní řeky zatím nedosáhly žádného povodňového stupně.

22:12

Na Liberecku nepřestává pršet, hladiny potoků a řek stoupají. Podle krajského povodňového webu platí stav ohrožení na Olešce v Dětřichově, na nižším druhém povodňovém stupni je Lužická Nisa v Hrádku nad Nisou, Jeřice v Chrastavě a Ještědský potok ve Stráži pod Ralskem. První povodňový stupeň platí na Lužické Nise v Liberci, na Řasnici ve Frýdlantu, Kunratickém potoce a také na Panenském potoce v Rynolticích. V podvečer se situace uklidnila, po setmění začalo ale znovu pršet.

21:57

A tady dnešní záběry z Českého Švýcarska. 

21:51

Tyto škody napáchala velká voda v Děčíně Bělé. 

21:41

Velmi špatná je situace v Děčíně. Voda zaplavila tamní silnice a vtekla dokonce i do jedné z budov magistrátu.

21:00

Podle informací z Českých drah kvůli zaplavenému kolejišti na německé straně v Bad Schandau nejezdí vlaky z Děčína do Německa, dopravu tam zajišťují autobusy. Kvůli zaplaveným kolejím nejezdí vlaky ani mezi stanicemi Děčín hlavní nádraží a Děčín-Prostřední Žleb.

20:59

S vodou bojuje hlavně Děčín. "Jílovský potok, který teče kolem děčínského magistrátu se trochu vylil z koryta, takže zatopil parkoviště pro auta úřadu, ale stihli jsme s nimi včas odjet, takže zatopená nebyla. Natekla nám ale voda do budovy A3 do přízemí, kde je sociální odbor. Voda zase vytekla, ale z bezpečnostních důvodů musíme vypnout elektřinu v budově a pojede se na generátor," řekl mluvčí úřadu Luděk Stínil.

20:56

 Od 15:00 už hasiči na Děčínsku evidovali více než 80 událostí, většinou jde o zatopené sklepy nebo silnice.

20:28

V Kunraticích a Heřmanicích na Frýdlantsku hasiči provádí na žádost starosty monitoring vodních toků.

20:20

Dnešní bouřka v části Jihomoravského kraje zablokovala provoz na trati z Havlíčkova Brodu do Tišnova. V úseku mezi Tišnovem a Řikonínem na Brněnsku spadl strom a do trakčního vedení napadaly větve. Práce na jejich odstranění trvaly zhruba dvě hodiny.

20:18

Dnešní záběry České televize situace na severu Čech. 

19:52

Zatopené sklepy i silnice, propady půdy nebo protržené hráze. Hasiči vyjíždějí k desítkám případům. Podívejte se, co bouřky na severu Čech způsobily.

19:46

Voda komplikuje dopravu i na dalších místech v Libereckém kraji. Podle policejních informací zaplavila voda také silnici z Hřenska směrem na Meznou, pod vodou je i silnice z Lobendavy směrem na Severní. Kvůli zaplavenému kolejišti v Bad Schandau nejezdí vlaky z Děčína do Německa.

19:29

V Kunraticích a Heřmanicích na Frýdlantsku hasiči provádějí na žádost starosty monitoring vodních toků. Ve Višňové chystají protipovodňová opatření.

19:28

Intenzivní déšť spojený většinou s velmi silnými bouřkami se může do nedělního rána vyskytovat ve východní polovině Čech a až do nedělního odpoledne na Moravě a ve Slezsku. Vyplývá to z aktualizovaného upozornění, které dnes vpodvečer vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

19:19

Extrémní riziko silných bouřek hrozí v okresech Děčín, Rumburk a Varnsdorf do dnešních 21:00. Související výstraha před povodňovým ohrožením platí do nedělního poledne zejména pro okresy na severu Ústeckého a Libereckého kraje.

19:17

Hasiči v Libereckém kraji komunikují s vedoucími táborů poblíž vodních toků. Preventivně bylo evakuováno 37 dětí z dětského tábora Střelnice v Mníšku.

19:13

Podle informací Českých drah nejezdí kvůli zaplaveném kolejišti na německé straně vlaky z Děčína do Německa, dopravu tam zajišťují autobusy. Stojí i vlaky mezi stanicemi Děčín hlavní nádraží a Děčín-Prostřední Žleb.

 

18:54

Výstraha před velmi silnými bouřkami platí od sobotního dopoledne do nedělního rána v příhraničních okresech Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje. Na Moravě se varování týká celého Moravskoslezského kraje, většiny kraje Olomouckého a severu Zlínského kraje. 

"Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt," uvádějí meteorologové z ČHMÚ. Nebezpečí podle nich budou představovat také kroupy a blesky spolu se silným větrem, který může lámat větve a vyvracet stromy. Lze proto očekávat problémy v dopravě a energetice. 

Foto: HZS Libereckého kraje
18.42

Ničivé povodně zasáhly v minulých dnech také sousední Německo, dále Belgii a státy Beneluxu. Zemřely při nich desítky lidí. Následky si můžete prohlédnout v následující galerii. 

18:40

Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) extrémně prší zejména ve Šluknovském výběžku. Nejvíc v oblasti Lobendavy, kde za čtyři hodiny spadlo zhruba 70 litrů vody na metr čtvereční. Labe ani žádná z řek zatím nedosáhly žádného povodňového stupně. Rychle ale stoupá hladina Mandavy ve Varnsdorfu, které do prvního stupně chybí jen pár centimetrů.

Foto: ČTK
18:39

Voda komplikuje dopravu i na dalších místech v Ústeckém kraji. Podle policejních informací zaplavila voda i silnici z Hřenska směrem na Meznou, městská policie tam odklání dopravu. Pod vodou je silnice z Lobendavy směrem na Severní. Zaplavené jsou i silnice přímo v Děčíně. Voda je na silnici I/13 v oblasti Pětimostí, zatopené jsou i vozovky v Poštovní, Ústecké, Podmokelské a Hankově ulici.

Foto: Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje
18:39

Intenzivní déšť zvedl hladiny potoků a řek také na Děčínsku. V Mikulášovicích se protrhla hráz rybníka a voda zatopila sklep nedalekého rodinného domu. V sousedním Vilémově zaplavila voda silnici přímo před stanicí dobrovolných hasičů. Od 15:00 už hasiči na Děčínsku vyjížděli k více než 35 událostem, uvedli na svém Twitteru. 

18:38

Hasiči řešili v sobotu odpoledne v Liberci především odčerpávání vody, neprůjezdné byly některé ulice. Deště zasáhly celé Liberecko, stoupaly zde hladiny potoků a řek. Krajští hasiči řešili přes 30 událostí, včetně vyprošťování auta z propadu zeminy, preventivně evakuovali 37 dětí z dětského tábora u Mníšku.  

18:37

Vítáme vás u online přenosu Aktuálně.cz, věnovanému následkům bouřek a povodní na severu Čech i v dalších postižených oblastech. 

Domácí Domácí
Aktualizováno 18. 7. 2021 12:54
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy