Přívalové deště a kroupy zasáhnou celé Česko

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 7. 2015 8:49
Přívalové deště by měly zasáhnout hlavně horské oblasti v Čechách, v noci se bouřky přesunou na východ republiky. I v neděli padaly teplotní rekordy, v Brandýse nad Labem po 60 letech.
Bouře a blesky
Bouře a blesky | Foto: Reuters

Praha - Vysoké teploty a silné bouřky zasáhnou celé Česko v neděli i v pondělí. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) prodloužil svou sobotní výstrahu. V pondělí teploty sice místy klesnou, ale budou stále tropické. V neděli rtuť podle meteorologů vystoupá na 37 stupňů a v pondělí bude dosahovat 34, někde i 36 stupňů.

Pro většinu Česka platila výstraha ČHMÚ před vedry do nedělních 20:00, ale obyvatele Moravy a Slezska budou extrémní horka trápit i po celé pondělí.

"Maximální teploty budou nejčastěji vystupovat v polohách do 600 metrů nadmořské výšky dnes na 33 až 37 stupňů Celsia. V pondělí očekáváme ještě tropické teploty 30 až 34 stupňů na Moravě a ve Slezsku a na jihovýchodě České republiky až 36 stupňů," oznámili pracovníci ústavu.

Přes Česko budou zřejmě také postupovat bouřky s kroupami a přívalovými dešti.

Přinesou až 30 milimetrů srážek, tedy 30 litrů na metr čtvereční, kroupy a nárazy větru o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Během noci a v pondělí se bouřky budou pomalu přesouvat na Moravu a Slezsko.

I přes místní přívalové deště stále platí výstraha ČHMÚ před zvýšeným rizikem vzniku požárů, a to pro celou zemi.

Kvůli horku by se mohly ohýbat koleje

Na již několik dní trvající vedra zareagovali i dopravci. Správa železniční dopravní cesty na několika úsecích omezila rychlost. Kvůli vysokým teplotám by totiž mohlo dojít k poškození kolejí. V Rakousku o víkendu například na několika místech koleje popraskaly.

"Omezení nyní platí pro čtyři až pět úseků v republice. Jedná se o vedlejší starší tratě, protože u hlavních železničních koridorů je jiné, odolnější uchycení koleje," uvedl mluvčí správy železnic Jakub Ptačinský. Ne rychleji než 50 kilometrů za hodinu například musí jezdit vlaky na trati mezi Prahou a Turnovem v úseku Všetaty - Mladá Boleslav.

Zhruba tři desítky regionálních vlaků i rychlíků tam podle webu Českých drah proto mohou nabrat 20 až 30 minut zpoždění. Podle aktuálních informací nehrozí, že by musel být provoz někde zcela zastaven, uvedl Ptačinský.

I v neděli padaly rekordy

V Česku dnes opět padaly teplotní rekordy, v Brandýse nad Labem bylo 38,4 stupně. Na řadě dalších míst rtuť stoupla nad 37 stupňů. ČTK to oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

ČHMÚ dnes varoval, že teploty vystoupají k 37 stupňům, Brandýs nad Labem v okrese Praha-východ tuto hodnotu výrazně přesáhl. Teplota 38,4 stupně překonala téměř 60 let starý brandýský rekord, který činil 37,2 stupně.

Také na řadě dalších meteorologických stanic padaly rekordy. Například v Poděbradech na Nymbursku naměřili 37,5 stupně, o desetinu nad dosavadním rekordem z roku 1957. V Plzni-Bolevci bylo také 37,5, což o stupeň překonalo rekord z roku 1999. Dobřichovice v Praze-západ měly dnes zatím nejvíce 37,6 stupně, předchozí rekord z roku 1999 činil 37,2 stupně.

Teplotní rekordy zaznamenal ČHMÚ již v pátek a sobotu, ale teploty byly nižší než dnes. V sobotu bylo nejtepleji v Doksanech na Litoměřicku, kde rtuť teploměru vystoupala na 36,5 stupně Celsia.

 

Právě se děje

před 15 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy