Síla solárních elektráren může překonat i Temelín

Pavel Baroch
29. 12. 2010 11:52
Vývoj dává za pravdu odhadům Energetického regulačního úřadu
Fotovoltaická elektrárna na hrázi chemického odkaliště v Rožné
Fotovoltaická elektrárna na hrázi chemického odkaliště v Rožné | Foto: Energie 3000 s r.o.

Praha - Energetický regulační úřad vydal do 10. prosince licence slunečním elektrárnám o celkovém výkonu 1521 megawattů, přičemž další žádosti na více než 600 megawattů byly v polovině měsíce v řízení.

Teoreticky se tak může stát, že instalovaný výkon několika milionů panelů dokonce překoná oba bloky v jaderné elektrárně Temelín, které mají dva tisíce megawattů - a i tak vyrobí až devětkrát více proudu než panely.

Podle místopředsedy energetického úřadu Blahoslava Němečka se ovšem většina z požadovaných 600 megawattů už do letošního roku nestihne připojit do sítě. Úřad odhaduje, že na konci roku budou elektřinu vyrábět panely o výkonu 1625 megawattů.

"Přesné číslo budeme znát v prvních dnech nového roku," řekl Němeček online deníku Aktuálně.cz. Čísla z poloviny prosince tak dávají za pravdu Energetickému regulačnímu úřadu, který několik měsíců tvrdil, že celkový výkon solárních elektráren může překročit 1600 megawattů.

Čím více solárních panelů, tím dražší proud

Naopak Česká průmyslová fotovoltaická asociace i ekologické organizace vývoj podcenily, když odhadovaly, že na konci roku se připojí elektrárny o výkonu 1200 až 1400 megawattů, maximálně 1500 megawattů.

Od instalovaného výkonu se přitom odvíjí celková cena elektřiny pro domácnosti i firmy. Čím více panelů, tím dražší proud kvůli letošním vysokým výkupním cenám solárního proudu.

"Náš odhad jsme skutečně podcenili, ale důležité bude, kolik elektráren se nakonec skutečně do konce roku připojí," řekl Aktuálně.cz Jan Hlaváč, mluvčí fotovoltaické asociace.

ČEZ obstrukce nechystá, připojí všechny

Proti plánovanému zdanění fotovoltaiky demonstrovalo před Poslaneckou sněmovnou několik desítek majitelů solárních elektráren.
Proti plánovanému zdanění fotovoltaiky demonstrovalo před Poslaneckou sněmovnou několik desítek majitelů solárních elektráren. | Foto: Martina Machová

Vydaná licence od Energetického regulačního úřadu ještě neznamená, že se zdroj připojí k síti. Musí mít ještě povolení a další náležitosti od distribučních firem. ČEZ ovšem uvedl, že pro majitele solárních panelů nechystá žádné obstrukce.

"Připojíme všechny žadatele, kteří splní potřebné legislativní podmínky," řekla Aktuálně.cz Soňa Holingerová ze společnosti ČEZ.

Stihnout se připojit do sítě ještě do konce roku je pro majitele solárních parků stejné jako výhra v loterii. Od ledna se totiž dramaticky snižují výkupní ceny, což pro mnohé solární firmy může znamenat i bankrot - sluneční elektrárny se od příštího roku pro naprostou většinu investorů už nevyplatí.

Vláda nové elektrárny zdanila

Aby solární elektrárny nezdražily elektřinu nad únosnou mez, rozhodla se Nečasova vláda mimo jiné zavést 26propcentní daň na elektrárny postavené loni a letos.

Česká průmyslová fotovoltaická asociace varovala, že tento krok může vyvolat arbitráže a žaloby na český stát až v hodně 260 miliard korun.

Redakci Aktuálně.cz se podařilo získat dopisy, v nichž 17 evropských solárních asociací žádají svá odpovědná ministerstva a Evropskou komisi, aby proti retroaktivní dani v Česku zasáhly.

 

Právě se děje

Další zprávy