Šikanu na Hradě neznám, říká kancléř. Autorka výstavy k výročí Karla IV. si neplnila povinnosti

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 10. 5. 2016 17:36
Kancléř Vratislav Mynář odmítá, že by ředitelku odboru památkové péče na Hradě Ivanu Kyzourovou někdo šikanoval, jak ona tvrdí. Podle Mynáře měla neshody se dvěma svými nadřízenými, kterým se nelíbilo, že si neplní své povinnosti. Kyzourová byla v poslední době i kurátorkou výstavy k výročí narození Karla IV., jejího zahájení se ale už nedočká. Dostala výpověď. "Hlavní důvody výpovědi byly dlouhodobé neshody na pracovišti s nadřízenými, nekomunikace a neplnění si základních povinností," řekl Mynář v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.
Ivana Kyzourová (na snímku vpravo) s korunovačními klenoty.
Ivana Kyzourová (na snímku vpravo) s korunovačními klenoty. | Foto: ČTK

Ivana Kyzourová, která byla ředitelkou odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky, tvrdí, že byla šikanována.

Výraz šikana na Pražském hradě neznám. Věřím, že paní doktorka nemluvila minimálně o mé osobě. Zvláště v tomto případě jsem se snažil a byl jsem velmi vstřícný. Měla dlouhodobě neshodu se svým nadřízeným, já jsem udělal reorganizační změny, tak aby byl její nadřízený ten, s kým se řadu let zná, spolupracovali spolu, tykali si a jsou přátelé. Po pár měsících za mnou přišel se stejným výsledkem jako předcházející nadřízený.

S jakým?

Chceme nazývat šikanou to, že si nechce plnit své povinnosti vůči svým nadřízeným? Neinformuje je o své práci, neříká, co dělá. Nemluvě o té výstavě, která byla velmi zamotaná. Byla velmi velká vůle ze strany Kanceláře prezidenta republiky mít paní doktorku v týmu. To, že se to nepodařilo, není naše chyba. V žádném případě bych nepoužíval silná slova jako šikana.

Takže podle vás jsou ta její slova vyhrocená?

Věděl jsem o dlouhodobých problémech paní Kyzourové ke svému nadřízenému. Byl jsem to já, který udělal organizační změny tak, aby mohla mít jiného nadřízeného. Po pár měsících byl ale výsledek stejný.

Kyzourová: Bylo to úplně jinak

Nadřízený

V rozhovoru pro Lidovky.cz Kyzourová uvedla, že za výpovědí stál „zcela jistě“ její nadřízený, ředitel Sekce administrativní Jan Novák, který nastoupil loni v dubnu. „Téhož dne odpoledne mi dal najevo, že jsem snad nejhorší pracovník na světě a mnou řízený odbor je v naprostém rozkladu,“ říká Kyzourová.

Komunikace

Konkrétní výtku jí Novák napsal až v listopadu. Kyzourové podle něj chybí schopnost komunikovat. „Když totiž nemáte nic, ale vůbec nic, co byste zaměstnanci vytkla, tak mluvíte o komunikaci. To je známá finta,“ reaguje Kyzourová.

E-maily

Odmítá, že by na e-maily neodpovídala, naopak říká, že nereagovali její nadřízení. Trvá na tom, že byla skutečně šikanována. Novák jí například sebral odměny a jejím podřízeným je snížil.

Porady

„Pokud pan kancléř nyní říká, že příprava výstavy Žezlo a koruna byla zmatená, tak má naprostou pravdu. Pouze neukazuje na správného viníka,“ říká Kyzourová. Porady o změně koncepce výstavy se totiž podle ní konaly za jejími zády.

Byly důvody její výpovědi, že si tedy podle vás neplnila pracovní povinnosti?

Samozřejmě, my nedáváme výpovědi, že se podíváme z okna a řekneme, že se nám někdo nelíbí. Hlavní důvody výpovědi byly dlouhodobé neshody na pracovišti s nadřízenými, nekomunikace a neplnění si základních povinností.

V čem pochybila v případě výstavy k výročí narození Karla IV.?

Původní záměr paní doktorky, která byla kurátorem výstavy, bylo žezlo a koruna. Počítala s tím, že originály koruny, žezla a jablka bude vystavovat v jízdárně za poplatek, který vyměří Správa Pražského hradu. Rozhodnutím pana prezidenta bylo, že originály korunovačních klenotů mají právo vidět občané České republiky a turisté zdarma. Proto tak pan prezident rozhodl. Budou zase vystaveny standardním způsobem ve Vladislavském sále.

Paní doktorce se nepodařilo z Vídně získat originály jablka a žezla. Její druhá varianta byla, že se tam dají kopie jablka a žezla, které nechá vyrábět, a k tomu se přidá originál korunovační koruny. Což mi přijde jako anomálie, že tam bude kopie jablka a žezla, originál koruny a lidé za to budou platit peníze.

Nechala vyrobit kopie bez něčího souhlasu?

Ne. Když jsme věděli, že originály nejsou z Vídně zapůjčeny, tak se udělal virtuální obraz korunovačních klenotů, který se tam bude promítat.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy