Signatáři prohlášení k Číně by se měli zodpovídat. Zemana ať zažaluje Senát, žádá Kroměřížská výzva

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 11. 2016 15:24
Čtyři ústavní činitelé, kteří podepsali prohlášení k Číně, by se kvůli tomu měli zodpovídat. Uvedla to iniciativa Kroměřížská výzva, podle níž by měl Senát zvážit podání ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana. "Vyzýváme Senát, aby se touto záležitostí řádně zabýval, my mu chceme přispět argumenty, které pro tuto možnost svědčí," uvedl mluvčí iniciativy Václav Němec.
Ústavní činitelé před jednáním o zahraniční politice na Hradě.
Ústavní činitelé před jednáním o zahraniční politice na Hradě. | Foto: Jiří Ovčáček/Facebook

Praha – Poslanci a senátoři by měli využít všechny prostředky, jak dohnat k odpovědnosti čtyři nejvyšší ústavní činitele, kteří nedávno podepsali prohlášení o vztazích Česka s Čínou. Na tiskové konferenci to v úterý uvedli zástupci občanské iniciativy Kroměřížská výzva. Prohlášení vydané v reakci na schůzku tibetského duchovního dalajlámy s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) závažně překročilo ústavní i jiné normy a může být i důvodem ke stíhání prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení ústavy, tvrdí iniciativa.

Premiér Bohuslav Sobotka, předsedové Senátu Milan Štěch (ČSSD) a Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a prezident Zeman v říjnovém prohlášení zdůraznili, že schůzky politiků s dalajlámou by se neměly považovat za výraz změny oficiální politiky Česka k Číně. Čína schůzky představitelů států s osmdesátiletým nositelem Nobelovy ceny za mír dlouhodobě kritizuje, označuje ho za separatistu.

Advokát a signatář Kroměřížské výzvy Jan Kalvoda označil za nejzávažnější prohřešek proti ústavě to, že v prohlášení společně jednali představitelé výkonné a zákonodárné moci. "Došlo k porušení principu dělby moci," uvedl v úterý na tiskové konferenci. Společné jednání komor Parlamentu je podle něj možné jen v podobě jejich společné schůze, nemohou ale jednat prostřednictvím společného prohlášení.

Sněmovna i Senát by měly podle iniciativy zvážit také možnost ústavního stíhání prezidenta. "Vyzýváme Senát, aby se touto záležitostí řádně zabýval, my mu chceme přispět argumenty, které pro tuto možnost svědčí," uvedl mluvčí iniciativy Václav Němec. Projednání kritizovaného prohlášení v horní komoře požadují někteří senátoři, o svolání mimořádné schůze Sněmovny se stejným tématem by se mohli pokusit poslanci pravicové opozice.

Hlavní cíl iniciativy Kroměřížská výzva je vyvolat a vést celospolečenskou veřejnou debatu o úřadu prezidenta a hodnotách, které by měl ztělesňovat. Iniciativa rovněž zaujímá postoje k politickým otázkám, které mají vztah k funkci prezidenta, uvádějí její zástupci v tiskové zprávě.

 

Právě se děje

Další zprávy