Dodnes nemám čich, jsem stále unavený. Patnáct příběhů lidí, kteří prodělali covid

Jakub Heller Martina Heroldová Jiří Kropáček Anna Pálová, Jakub Heller, Martina Heroldová, Jiří Kropáček
15. 10. 2020 5:30
"Už to nikdy nechci zažít" nebo "byla to jen obyčejná chřipka". Lidé, kteří si nákazou koronavirem prošli, popisují své zkušenosti odlišně. Na každého nemoc působí jinak, avšak každý má příběh, který stojí za to znát. Kde se nakazili? Jaký měla jejich nemoc průběh a jak dlouho trvala? A jak se s nemocí vypořádávají dnes? Aktuálně.cz nabízí pohled patnácti Čechů.
Foto: Aktuálně.cz, Shutterstock.com

Jakub, 31 let

Jakub se nakazil 27. srpna ve fitness centru od kamaráda. "Ten to chytil od přítelkyně, která se nakazila někde v baru. Dál už to stopovat nešlo," říká. V jeho případě covid-19 začal jako obyčejná chřipka, kašlem a únavou. Denně spal čtrnáct hodin. Jenže pak zmizela chuť a přidala se bolest svalů a pokožky. "Bylo dost nepříjemné se i opřít na židli. Cítil jsem, že mě bolí i kůže na hlavě. To vše v prvním týdnu nemoci. V druhém se přidala neskutečná bolest kloubů, kdy jsem se bolestí budil ze spaní," popisuje Jakub.

Na konci druhého týdne se symptomy začaly uklidňovat. Jenže celá řada z nich dosud tak docela nezmizela. "Pořád nejsem stoprocentní. Připadám si, že mi plíce běží na dvě třetiny. Člověk se zadýchá, i když jde ze schodů. Snažím se zase začít běhat, ale je to porod," říká Jakub. Největší ránou pro něj ale byla ztráta chuti, která se začala postupně vracet až měsíc po konci karantény a vrátila se podle Jakubových slov jen asi na devadesát procent.

Na covidu-19 ho prý nejvíc překvapilo, jak rychle se šíří. Během jediného víkendu, mezi tím, kdy se nakazil a než získal pozitivní test, totiž sám nakazil svoje blízké. "Celý víkend jsem byl přenašečem, aniž bych věděl, že jsem nakažen, a nakazil jsem další čtyři lidi při venkovním popíjení a konverzaci," říká. Pro úplnost dodává, že během toho nikdo neměl nasazené roušky.

Na jeho případě je zajímavé, že spolu s ním nemoc prodělala i jeho přítelkyně. "Měla stejný kašel a únavu, navíc ale měla extrémní bolest hlavy. Takovou, že se mi tu několikrát rozplakala. S výjimkou téhle nepříjemnosti ale měla lehčí průběh a nemá ani žádné přetrvávající následky," uzavírá Jakub.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy