Dodnes nemám čich, jsem stále unavený. Patnáct příběhů lidí, kteří prodělali covid

Jakub Heller Martina Heroldová Jiří Kropáček Jakub Heller, Martina Heroldová, Jiří Kropáček, Anna Pálová
15. 10. 2020 5:30
"Už to nikdy nechci zažít" nebo "byla to jen obyčejná chřipka". Lidé, kteří si nákazou koronavirem prošli, popisují své zkušenosti odlišně. Na každého nemoc působí jinak, avšak každý má příběh, který stojí za to znát. Kde se nakazili? Jaký měla jejich nemoc průběh a jak dlouho trvala? A jak se s nemocí vypořádávají dnes? Aktuálně.cz nabízí pohled patnácti Čechů.
Foto: Aktuálně.cz, Shutterstock.com

Jakub, 31 let

Jakub se nakazil 27. srpna ve fitness centru od kamaráda. "Ten to chytil od přítelkyně, která se nakazila někde v baru. Dál už to stopovat nešlo," říká. V jeho případě covid-19 začal jako obyčejná chřipka, kašlem a únavou. Denně spal čtrnáct hodin. Jenže pak zmizela chuť a přidala se bolest svalů a pokožky. "Bylo dost nepříjemné se i opřít na židli. Cítil jsem, že mě bolí i kůže na hlavě. To vše v prvním týdnu nemoci. V druhém se přidala neskutečná bolest kloubů, kdy jsem se bolestí budil ze spaní," popisuje Jakub.

Na konci druhého týdne se symptomy začaly uklidňovat. Jenže celá řada z nich dosud tak docela nezmizela. "Pořád nejsem stoprocentní. Připadám si, že mi plíce běží na dvě třetiny. Člověk se zadýchá, i když jde ze schodů. Snažím se zase začít běhat, ale je to porod," říká Jakub. Největší ránou pro něj ale byla ztráta chuti, která se začala postupně vracet až měsíc po konci karantény a vrátila se podle Jakubových slov jen asi na devadesát procent.

Na covidu-19 ho prý nejvíc překvapilo, jak rychle se šíří. Během jediného víkendu, mezi tím, kdy se nakazil a než získal pozitivní test, totiž sám nakazil svoje blízké. "Celý víkend jsem byl přenašečem, aniž bych věděl, že jsem nakažen, a nakazil jsem další čtyři lidi při venkovním popíjení a konverzaci," říká. Pro úplnost dodává, že během toho nikdo neměl nasazené roušky.

Na jeho případě je zajímavé, že spolu s ním nemoc prodělala i jeho přítelkyně. "Měla stejný kašel a únavu, navíc ale měla extrémní bolest hlavy. Takovou, že se mi tu několikrát rozplakala. S výjimkou téhle nepříjemnosti ale měla lehčí průběh a nemá ani žádné přetrvávající následky," uzavírá Jakub.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy