Shodnu se s SPD na řadě národních otázek, přímá demokracie je ale scestná, tvrdí Klaus mladší

Kateřina Frouzová Radek Bartoníček Kateřina Frouzová, Radek Bartoníček
2. 12. 2017 7:18
Poslanec Václav Klaus mladší (ODS) patří mezi nejvýraznější reprezentanty ve sněmovně. Jeho názory se však od postojů občanské demokracie místy liší. V některých věcech souhlasí s SPD Tomia Okamury, zůstává velmi kritický vůči Evropské unii a neměl by problém hlasovat pro vystoupení z EU.
Václav Klaus
Václav Klaus | Foto: Economia

Praha - Nový poslanec občanských demokratů Václav Klaus mladší považuje některé programové teze hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury za správné. A to navzdory tomu, že se většina Demokratického bloku, jehož je ODS součástí, proti tomuto hnutí ostře vymezuje, protože ho považuje za extremistické.

Klaus svůj postoj k SPD, která má v programu například zrušení islámu, prezentoval už několikrát. Naposledy ve sněmovně, kde zvedl ruku pro to, aby se předsedou bezpečnostního výboru stal Okamurův poslanec Radek Koten.

Tento muž přitom po internetu šíří dezinformace a lživé zprávy třeba o nebezpečí mikrovlnek, úniku radioaktivity nebo toxických obilninách. V oblibě má také proruské weby a brojí proti EU a NATO.

"Tento poslanec dlouhodobě šíří dezinformační kampaň a je bezpečnostním rizikem," prohlásila o Kotenovi poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. Vyzvala poslance, aby Kotena šéfem bezpečnostního výboru nevolili. 

"Nejsem demokrat, který respektuje jen sebe, ale respektuji také ostatní," říká Klaus, bývalý ředitel známého pražského gymnázia, na dotaz, zda je SPD extremistická strana.

Nejostřejší kritik EU

V ODS se Klaus vymyká, protože při řadě jiných hlasování se strana snaží působit jednotně. Navíc to není výjimečný případ, i sám Klaus ví, že je solitér a patří k pravicovému, výrazně konzervativnímu křídlu strany. Například je jedním z neostřejších kritiků Evropské unie.

Podle Klause jsou některé postoje SPD v pořádku. "Na řadu otázek národních a podobně mají v mých očích velice správné názory," říká Klaus s tím, že mezi takové řadí i postoje některých zástupců hnutí k tématu školství. 

Občanský demokrat se SPD neváhal zastat. Stalo se tak například po otázce, zda hnutí vyvolává nesnášenlivost a nenávist k lidem s jinými názory. Například tajemník SPD Jaroslav Staník dle několika svědectví před pár týdny v poslanecké restauraci vykřikoval rasistická hesla a řekl, že by homosexuálové, Romové a Židé měli jít do plynu.

"Když je slyším ve sněmovně, tak vystupují normálně a slušně. Spíš na ně útočí ostatní," říká Klaus s dovětkem, že když někdo atakuje jiného kvůli rase nebo přesvědčení, "je to trestný čin a policie má jednat".

Nelze tedy očekávat, že by Klaus podepsal zákaz islámu, což byl jeden z hlavních bodů programu SPD před volbami. 

Stejně jako okamurovci by nehlasoval ani o zákonech, které se týkají referenda a slibu zavést v zemi přímou demokracii. "Nechápu jejich přímou demokracii a permanentní referenda, to považuji za naprosto scestné," říká poslanec ODS.

EU je nereformovatelná

SPD je jedním z hlavních propagátorů referenda o vystoupení Česka z EU. Shodou okolností je náhled na unii dalším momentem, kterým se Klaus v poslaneckém Demokratickém bloku vymyká. "Na rozdíl od jiných si myslím, že EU je nereformovatelná. Když sleduji reformy, tak ty jsou daleko těsnější k unii a vedou k daleko většímu oslabení národních států a ztrátě svobody," poznamenal Klaus. 

Vzpomněl si, že už za vlády premiéra Vladimíra Špidly o tomto společném evropském projektu pochyboval a nehlasoval pro vstup do EU. "A patnáct let v EU mě nepřesvědčilo, že to jde k lepšímu," řekl poslanec ODS. Politika unie mu prý připomíná RVHP, tedy Radu vzájemné hospodářské pomoci z éry komunismu.

"Neměl bych asi problém hlasovat pro vystoupení z EU," reagoval Klaus na dotaz, jak by se rozhodoval, pokud by se referendum o setrvání Česka v Evropské unii konalo znovu. A to přesto, že si uvědomuje, jak moc je země na obchodu s evropskými státy závislá. "Kdyby byla EU na principu volného pohybu služeb a zboží, tak jsem všemi tisíci hlasy pro a nemám s tím žádný problém," dodal Klaus.

Export z Česka z osmdesáti procent končí v zemích EU. Pro české firmy je to výhodné díky bezcelní unii. Právě proto by řada podnikatelů považovala odchod země z EU za ekonomickou katastrofu. 

"Odhadl bych, že bychom vraceli přes tisíc miliard korun. Jsme čistý příjemce dotací, ostatní členské země − Francie, Německo a tak dále − do nás investovaly peníze, a pokud bychom se rozhodli odejít, tak s námi samozřejmě udělají to, co s Brity. A řeknou: My chceme ty peníze zpátky," varoval před takovým krokem sociolog Ivan Gabal.

"ODS je stále jediná strana, která hlasuje proti největším nesmyslům rozumně," tvrdí v rozhovoru pro DVTV Václav Klaus mladší.

ODS je stále jediná strana, která hlasuje proti největším nesmyslům rozumně, jsou zde zbytky hodnot, které mi stojí za to hájit. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy