Shoda stran: Ať za Paskov nesou odpovědnost vlastníci

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
19. 9. 2013 20:09
Politici viní z krizové situace na Ostravsku firmu OKD i její privatizaci.
Důl Paskov
Důl Paskov | Foto: NWR

Praha - Boj o Důl Paskov a osud tisíce jeho zaměstnanců pokračuje. Premiér v demisi Jiří Rusnok již jasně avizoval, že stát firmě OKD finančně vypomáhat nebude.

Splácení dluhů soukromých vlastníků prý absolutně nepřipadá v úvahu a je i v rozporu s evropským právem. Na tomto názoru se z velké části shoduji i politické strany, které oslovilo Aktuálně.cz.

Exministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) redakci sdělil, že stát do situace rozhodně nesmí vstupovat.

„Řešení je na panu Bakalovi a dalších akcionářích, snad jsou na tu nynější situaci připraveni," řekl Kuba a naznačil, že by společnost měla disponovat rezervními fondy.

Zaorálek: Bakala by se neměl do České republiky vracet

Podle Kuby se na situaci odráží také celkové postižení regionu ekologickými limity. Stát by měl podle něho udělat výjimku a snížit cenu dotací na obnovitelné zdroje.

Podobně jako ODS vyzývá Bakalu k odpovědnosti i ČSSD. Lídr kandidátky Moravskoslezského kraje Lubomír Zaorálek na tiskové konferenci nešetřil ostrými slovními výpady.

„Chtěl bych vyzvat pana Bakalu, aby na sebe konečně vzal odpovědnost. Je naprosto nehorázné, aby žádal o peníze. Pokud se hodlá takto nadále chovat, neměl by se ani do České republiky vracet," řekl Zaorálek.

Vyjádřil se, že vzhledem k tomu, že Bakalova společnost na dole roky vydělávala, je jenom na ní, aby se o něj postarala i teď, když je ve finanční tísni.

Zároveň nadnesl, že by stát mohl Důl Paskov odkoupit za symbolickou částku 1 Kč. ČSSD se prý rozhodně staví proti nárazovému propouštění zaměstnanců dolu a upřednostňuje útlum v horizontu několika let.

Na něm by se chtěla dohodnout s Evropskou komisí.

Komunisté chtějí vidět smlouvu o prodeji

Poslankyně Parlamentu ČR za Moravskoslezský kraj Kateřina Konečná (KSČM) řekla, že její strana bude chtít po vládě, aby zveřejnila klíčovou smlouvu o prodeji akciového podílu OKD z roku 2004.

„Chceme, aby vláda zveřejnila smlouvu o prodeji z roku 2004 a následném převedení odpovědnosti. Myslíme si, že není možné, aby v ní nebyly zahrnuty rezervní fondy pro situaci, jako je tato," řekla Konečná.

Druhým strategickým dokumentem je podle komunistů koncepce plánovaných dalších kroků nejen ohledně Dolu Paskov, ale i jiných těžišť, kterou by OKD měla předložit.

Konečná také uvedla, že je nepřijatelné, aby důl fungoval déle než do roku 2018. Stejně tak prý ale nepodpoří uzavření dolu již v prosinci 2014 a bude prosazovat postupný řízený útlum.

„Najít správné řešení není jednoduché a v první řadě záleží na tom, co udělá protistrana. Pokud se ale ukáže, že rezervní fondy nejsou, je to jasná vina akcionářů," řekla Konečná, která vnímá jako pozitivní hlavně fakt, že se do situace rozhodl vložit prezident Zeman.

Strana zelených se ve svém prohlášení zabývá spíše tím, jak se s kritickou situací na Ostravsku vypořádat po zavření dolu, a hledá alternativy pro lidi ohrožené nezaměstnaností. Podpora ztrátové těžby by prý problém pouze odložila.

Zelení: OKD musí zajistit zaměstnancům práci v jiných dolech

„Řešení by mělo být na straně vedení OKD, které musí zaručit převedení zaměstnanců na práci v jiných dolech a zajistit vyplacení odstupného," vyjádřili se zelení.

„Poté je na řadě stát, který musí zajistit rekvalifikační programy, programy na podporu podnikání, program lákání jiných investorů, výstavbu infrastruktury, sociální pomoc nad rámec toho, co dostanou zaměstnanci od podniku, rekultivace krajiny," dodali ještě.

Podle nich by příští vláda měla investovat do inovace průmyslu, zaměřit se na efektivnější využití obnovitelných zdrojů a diverzifikaci průmyslového sektoru.

Kořeny nynější krize vidí Strana zelených v nedokončené restrukturalizaci těžkého průmyslu z 90. let a neuváženém prodeji státního podílu akcií OKD.

Strany TOP 09 a ANO z krize pro změnu přímo obviňují sociální demokracii jakožto hlavního činitele v privatizaci OKD.

„Situace je velmi vážná, soucítíme s horníky i jejich rodinami. Řešit situaci musí spojenými silami vlastníci těchto dolů, zaměstnanci, obce, kraj i stát. Problémy však spadají do období privatizace dolů vládou ČSSD, ta se tak nemůže dnes ani vyvinit, natož pak vyhnout odpovědnosti," uvedl lídr moravskoslezské kandidátky TOP 09 Pavol Lukša.

Zpackaná privatizace

TOP 09 by byla pro to, pokusit se získat prostředky na útlum těžby z Evropské unie. Podle nich by státní finanční injekce do soukromé firmy šla proti podmínkám rovné hospodářské soutěže.

„Nelze ohýbat podmínky rovné hospodářské soutěže, či dokonce dotovat soukromou firmu a její vlastníky, kteří manažersky nezvládli řízení a netvořili si rezervy v dobách dobrých na doby špatné. V kraji není jen OKD, funguje zde spousta dalších zaměstnavatelů a úspěšně," doplnil Lukša.

Podobný názor má i hnutí ANO, které jinak také vítá rozhodnutí vlády OKD nesanovat. Podle nich by totiž pomoc od státu stejně měla jen dočasný efekt, protože problémy začaly již v době privatizace.

„Celý problém začal zpackanou privatizací této společnosti, dokončenou v roce 2004. V té se osobně angažoval tehdejší ministr financí a nynější předseda ČSSD Bohuslav Sobotka," vyjádřil se předseda ANO Andrej Babiš. 

 

Právě se děje

Další zprávy