Sexuální obtěžování. Od ledna legální?

Zdeněk Mihalco
3. 12. 2006 0:00
Praha - Bránit se v Česku proti sexuálnímu obtěžování a diskriminaci na pracovišti bude už brzy mnohem těžší. Může za to neschopnost politiků.

Od Nového roku se podstatně - a nejspíš nechtěně - změní zákony postihující sexuální obtěžování a další diskriminaci.

S nadsázkou by se dalo říct: jste-li muž a chcete-si něco beztrestně dovolit v práci k ženě (ale platí to i naopak), vydržte ještě měsíc.  

Nový zákoník práce, který 1. ledna vstoupí v platnost, odkazuje v případě diskriminace, včetně sexuálního obtěžování, na antidiskriminační zákon. Ten však politici dosud neschválili.

Složitější tak bude také ochrana proti diskriminaci například kvůli věku, pohlaví, náboženství, zdravotnímu stavu nebo rase.

Přesto nelze říct, že by podobné praktiky byly v budoucnu legální. Sexuální obtěžování a diskriminaci totiž upravují některé evropské normy a soudy se mohou v případných sporech řídit také občanským zákoníkem a Listinou základních práv a svobod.

"Je to však vážný problém," říká právnička Eva Fialová z Gender Studies. Podle ní v tuzemském právním řádu neexistuje zákon, který by obtěžování a diskriminaci na trhu práce přesně definoval a trestal.

Možnosti obrany obtěžovaných a diskriminovaných osob tak budou od ledna menší a složitější. Spory se potáhnout mnohem delší dobu, než kdyby existoval zákon, jinde obvyklý.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zákon proti diskriminaci chybí

V novém zákoníku práce je napsáno:

V pracovněprávních vztazích je zakázána jakákoliv diskriminace. Pojmy přímá diskriminace, nepřímá diskriminace, obtěžování, sexuální obtěžování, pronásledování, pokyn k diskriminaci a navádění k diskriminaci a případy, kdy je rozdílné zacházení přípustné, upravuje zvláštní právní předpis.

A právě tímto předpisem má být antidiskriminační zákon. Česko jej jako jediná země v EU dosud nepřijalo. Do nového roku to ani nestihne. "Je to ostuda a vizitka neschopnosti českých politiků," tvrdí Fialová.

Provizorním řešením, jak předejít problémům, je podle právničky Fialové úprava nového zákoníku práce, kam by měla být vložena pasáž o diskriminaci na pracovním trhu a sexuálním obtěžování z původního zákoníku. Poslanci o úpravě zákoníku neuvažují.

Marie Čaušević u soudu neuspěla
Marie Čaušević u soudu neuspěla | Foto: Jiří Kropáček

Zákoník práce připravovalo ministerstvo práce a sociálních věcí, od listopadu převzalo také přípravu znění antidiskriminačního zákona.

"Návrh zákona předloží ministerstvo vládě do konce ledna 2007," říká Petr Bizub z ministerstva práce a sociálních věcí.

Je objetí sexuální povahy?

V Česku jsou zatím soudy v případně sexuálního obtěžování výjimečné.

Řidička tramvaje Terezie Storkánová před třemi lety zažalovala svého nadřízeného za to, že ji objal kolem ramen a přitiskl k sobě.

Podle mínění soudu neměl tento incident sexuální povahu.

V září soud vynesl vůbec první rozsudek v případu pracovní diskriminace žen. Marie Čauševićová, ekonomická expertka společnosti Pražská teplárenská, se svou stížností neuspěla. Proti rozhodnutí soudu se odvolala.

Podle právníků účinnost nového zákoníku práce její proces nijak neovlivní.

Žena se přihlásila do výběrového řízení na post finančního ředitele firmy. I když prošla úspěšně několika koly konkursu a renomovaná personální agentura ji doporučila, místo nezískala. Post finančního ředitele nakonec získal muž.

 

Právě se děje

Další zprávy