Sex jsem měl ve smlouvě, byl jsem jako pes, řekl Barták

Domácí Domácí, Tereza Šídlová
5. 9. 2012 13:57
Lékař o svých obětech mluví značně hrubě, vypovídají raději pomocí videokonference
Jaroslav Barták na lavici obžalovaných, 5. září 2012.
Jaroslav Barták na lavici obžalovaných, 5. září 2012. | Foto: ČTK

Praha - Ve středu začal po roce vazby soud s lékařem Jaroslavem Bartákem, který je obžalován ze sexuálního násilí na ženách. Poškozené po něm žádají přes 12 milionů korun jako náhradu za týrání, které údajně prožily coby jeho asistentky.

Po polední pauze soud pokračuje. Barták znovu v závěru své řeči zopakoval, že "si není vědom toho, že by udělal něco špatného". Zopakoval i to, že asi půlka z jeho asistentek byly "na první pohled prostitutky". Zároveň se ale omluvil, že na své podřízené "byl občas jako pes".

Kolem půl druhé začala vypovídat první z poškozených. V soudní síni je slyšet pouze její hlas, vypovídá prostřednictvím videokonference.

"Na recepci hotelu jsem se dozvěděla, že budeme mít společný pokoj. Smál se, že má rád, když se žena brání," popsala služební cestu s Bartákem. Cestu, která podle svědkyně skončila pokusem o znásilnění.

Jsem nevinen

Když eskorta vedla obviněného lékaře do soudní síně, novináři se ho ptali, zda se cítí vinen. "Nevinen. A miluji svou rodinu. Děkuji!" odpověděl, než zmizel za dveřmi.

Dovnitř se vzápětí vydaly i desítky novinářů a fotografů. Soudce Stanislav Králík odmítl Bartákovou žádost, aby se proces odehrával s vyloučením veřejnosti.

Ve své výpovědi obviněný lékař v podstatě zopakoval to, co tvrdil již dříve v obhajobě: své asistentky nezneužíval, poskytování soukromých služeb i sex s ním prý měly ve smlouvě.  Odmítá, že by kdy proti ženám použil násilí. Jeho obvinění je prý spiknutí.  "Nesouhlasím s obžalobou, je nepravdivá. Jsem rád, že se tu mohu očistit," uvedl také.

Během své výpovědi  zdůrazňoval své konexe. Soudu připomněl i to, že do elitních klubů, v nichž se dříve pohyboval, patří i špičky justice.

Oběti vypovídají pomocí videa

Domnělé poškozené se se svým "trýznitelem" nechtějí setkat, z událostí, které jsou předmětem soudního líčení, si odnesly psychické následky. Vypovídají proto prostřednictvím videokonference.

Barták navíc dál mluví o svých bývalých podřízených poměrně hrubým jazykem. Jeho advokát František Novotný však novinářům řekl, že obhajobu nehodlá stavět na duševním stavu svého klienta.

"Není to klasický stav nepříčetnosti, protože některé skutečnosti si klient pamatuje. Nezapomínejte ale, že tu je velká negativní role alkoholu," uvedl Novotný. Sám ale potvrdil, že alkohol je spíš přitěžující okolnost.

Souzen byl už před pěti lety. Pak ještě napadl 11 žen

Od roku 2007, kdy od soudu odešel s povinností zaplatit své oběti odškodné, napadl podle obžaloby dalších jedenáct žen. Až teď mu za to hrozí dvanáct let vězení.

Násilné jednání Bartáka dokonce musela řešit česká diplomacie. Vyšetřování rozsáhlého týrání spustilo volání o pomoc jedné z jeho asistentek na loňské "pracovní cestě" na Filipíny.

"Barták mi pořád nadával, bil mě a chtěl mě donutit k sexu. Hodil mě třeba na proutěnou sedačku, popadl za vlasy a bil mě do hlavy. Brečela jsem a prosila ho, ať mě pustí. Popadl mě za krk a začal mě škrtit se slovy: Vatikán nepovoluje zabít nový život, jinak je vše povoleno," popsala útoky napadená asistentka v MF Dnes.

U soudu stanul obviněný se dvěma tvářemi - muž s pěstěnou image vlivného lékaře chlubící se konexemi do vysoké politiky a násilník, který své oběti veřejně urážel vulgárními výrazy i poté, co jeho činy vyšly najevo.

Policie mohla Bartáka zastavit také v roce 2010, kdy jej ze zneužití obvinila jiná jeho spolupracovnice. Jenže jak vyšlo později najevo, policie případu nevěnovala dostatečnou pozornost.

Od Bartáka se již dříve distancovalo vedení Polikliniky Modřany, ve které má Barták vlastnický podíl, či Česká lékařská komora.

Osm trestných činů

Lékař-internista čelí obžalobě z osmi trestných činů, nejzávažnější z nich je znásilnění. Dále je obžalován ze sexuálního nátlaku, vydírání, násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci, nebezpečného vyhrožování, těžkého ublížení na zdraví, omezování osobní svobody a nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.

Barták si upevňoval společenskou prestiž funkcí tajemníka české pobočky Lions Clubu.

Právě známosti se zdejšími špičkami měl lékař využívat k vydírání a zastrašování svých obětí.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy