Severočeské doly čelí za těžbu trestnímu oznámení

ČTK ČTK
22. 6. 2012 15:55
Podle ekologů zpronevěřily stamiliony korun. Společnost obvinění odmítá
Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Manažeři Severočeských dolů (SD) čelí trestnímu oznámení Ekologického právního servisu, podle kterého na dole Nástup Tušimice u Chomutova těží uhlí nezákonně.

Těžařská společnost to odmítá, podle ředitele komunikace Vladimíra Budinského mají SD platná a nezpochybnitelná všechna potřebná povolení.

Ekologický právní servis podal trestní oznámení také na pracovníky báňských úřadů, doly prý nezákonně těží už od roku 1998.

"Odpovědní manažeři Severočeských dolů a pracovníci báňských úřadů se po mnoho let dopouštěli několika trestných činů, když vědomě provozovali, případně ignorovali, těžbu v lokalitách, kde nebyla oficiálně povolena," tvrdí právník Jan Štyr.

Česko tím podle něj připravili o stamiliony korun a zkrátili životnost dolů, která je klíčová pro návratnost desítek miliard investovaných společností ČEZ do projektů nových elektráren v Tušimicích a Prunéřově.

Celkově mělo být nezákonně vytěženo 100 milionů tun uhlí v ceně přes 40 miliard korun.

ČEZ plánuje modernizaci za 25 milionů

Ekologický právní servis svá tvrzení podpírá o studii Výzkumného ústavu hnědého uhlí zpracovanou v letech 1995 a 1996.

"Zpracovatelům předaly Severočeské doly nepravdivou informaci, že lomový provoz je veden dvěma paralelně se rozvíjejícími křídly, z nichž západní lom Merkur bude v roce 1997 douhlen a vytěžený lom uzavře v roce 1998. Přitom se v něm k 1. lednu 1998 nacházelo zhruba 90 milionu tun uhlí," cituje z ní Štyr.

Podle něj proto nebyla těžba nikdy posouzena v procesu posuzování vlivů na životní prostředí ani pro ni nebylo vydáno povolení k hornické činnosti.

Ekologický právní servis společně s nadačním fondem proti korupci miliardáře Karla Janečka v úterý vystoupil s vyjádřením, že energetická skupina ČEZ může kvůli nedostatku uhlí pro elektrárnu Prunéřov II přijít v budoucnu o miliardy korun.

ČEZ by rád v elektrárně Prunéřov II modernizoval tři bloky. Výrobu elektřiny chce zajistit uhlím právě z Dolu Nástup Tušimice.

Protikorupční fond s odvoláním na úřední dokumentaci tvrdí, že důl má uhlí jen do roku 2032, zatímco pro návratnost investice do Prunéřova bude nutné dodávat uhlí až do období 2039-2044. Modernizace Prunéřova má stát kolem 25 miliard korun.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Skotsko bude za pár let nezávislé a v Evropské unii, řekla Sturgeonová

Skotsko bude za pár let nezávislou zemí a zároveň členským státem Evropské unie, je přesvědčena skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Řekla to ve středu na tiskové konferenci v Berlíně. Šéfka separatistické Skotské národní strany (SNP) také dala najevo vážné pochybnosti, zda britský premiér Boris Johnson najde v otázce brexitu kompromis, který by vyhovoval Bruselu i parlamentu v Londýně. V příštích měsících Sturgeonová očekává předčasné volby.

"Riziko, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody, je stále velké. Poškodilo by to naši ekonomiku a naše občany, a já udělám všechno pro to, abych tomu zabránila," uvedla Sturgeonová. Zdůraznila přitom, že si velká většina Skotů brexit nepřála. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy