Severočeské doly čelí za těžbu trestnímu oznámení

ČTK ČTK
22. 6. 2012 15:55
Podle ekologů zpronevěřily stamiliony korun. Společnost obvinění odmítá
Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Manažeři Severočeských dolů (SD) čelí trestnímu oznámení Ekologického právního servisu, podle kterého na dole Nástup Tušimice u Chomutova těží uhlí nezákonně.

Těžařská společnost to odmítá, podle ředitele komunikace Vladimíra Budinského mají SD platná a nezpochybnitelná všechna potřebná povolení.

Ekologický právní servis podal trestní oznámení také na pracovníky báňských úřadů, doly prý nezákonně těží už od roku 1998.

"Odpovědní manažeři Severočeských dolů a pracovníci báňských úřadů se po mnoho let dopouštěli několika trestných činů, když vědomě provozovali, případně ignorovali, těžbu v lokalitách, kde nebyla oficiálně povolena," tvrdí právník Jan Štyr.

Česko tím podle něj připravili o stamiliony korun a zkrátili životnost dolů, která je klíčová pro návratnost desítek miliard investovaných společností ČEZ do projektů nových elektráren v Tušimicích a Prunéřově.

Celkově mělo být nezákonně vytěženo 100 milionů tun uhlí v ceně přes 40 miliard korun.

ČEZ plánuje modernizaci za 25 milionů

Ekologický právní servis svá tvrzení podpírá o studii Výzkumného ústavu hnědého uhlí zpracovanou v letech 1995 a 1996.

"Zpracovatelům předaly Severočeské doly nepravdivou informaci, že lomový provoz je veden dvěma paralelně se rozvíjejícími křídly, z nichž západní lom Merkur bude v roce 1997 douhlen a vytěžený lom uzavře v roce 1998. Přitom se v něm k 1. lednu 1998 nacházelo zhruba 90 milionu tun uhlí," cituje z ní Štyr.

Podle něj proto nebyla těžba nikdy posouzena v procesu posuzování vlivů na životní prostředí ani pro ni nebylo vydáno povolení k hornické činnosti.

Ekologický právní servis společně s nadačním fondem proti korupci miliardáře Karla Janečka v úterý vystoupil s vyjádřením, že energetická skupina ČEZ může kvůli nedostatku uhlí pro elektrárnu Prunéřov II přijít v budoucnu o miliardy korun.

ČEZ by rád v elektrárně Prunéřov II modernizoval tři bloky. Výrobu elektřiny chce zajistit uhlím právě z Dolu Nástup Tušimice.

Protikorupční fond s odvoláním na úřední dokumentaci tvrdí, že důl má uhlí jen do roku 2032, zatímco pro návratnost investice do Prunéřova bude nutné dodávat uhlí až do období 2039-2044. Modernizace Prunéřova má stát kolem 25 miliard korun.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Prezident Zeman a poslanci ANO neuspěli, Ústavní soud ponechal "lex Babiš" beze změn. Dál platí omezení v provozování médií i v přístupu k zakázkám.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy