Karta se obrátila. Znalec je obžalovaný, že nařkl exposlance z milionového podvodu

Jan Horák Jan Horák
12. 8. 2021 12:27
Bývalý poslanec KDU-ČSL a později sekretář TOP 09 Pavel Severa je obžalován z toho, že údajně chtěl podvodem připravit svého kamaráda o více než 10 milionů korun. Soud ho zatím nepravomocně očistil. K jeho obžalování přispěl znalec, podle něhož se Severův přítel nemohl podvodu bránit. Jak však zjistilo Aktuálně.cz, u soudu se nyní bude kvůli nepravdivému posudku zodpovídat sám znalec.
Bývalý poslanec KDU-ČSL a později sekretář TOP 09 Pavel Severa
Bývalý poslanec KDU-ČSL a později sekretář TOP 09 Pavel Severa | Foto: Jan Langer

Lékař Petr Roček je znalcem v oboru psychiatrie téměř třicet let. Když policie vyšetřovala Pavla Severu kvůli údajnému podvodu, byl pro ni důležitým svědkem. Podle jeho závěrů Severův kamarád, podnikatel Zdeněk Švec, byl vlivem alkoholismu a dalších zdravotních problémů ve stavu, jenž vylučoval jeho právní odpovědnost. Nemohl tak vědomě podepsat směnky za více než 10 milionů korun, jež mu měl Severa půjčit.

Ročkův posudek byl pro státního zástupce jedním z hlavních argumentů, na kterých vystavěl Severovu obžalobu. Podle něj byly směnky falešné, exposlanec podnikateli peníze nepůjčil a pomocí listin z něj chtěl více než 10 milionů vylákat podvodem. Jak však nyní zjistilo Aktuálně.cz, kvůli této expertize je obžalovaný sám znalec. Bude se zodpovídat z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

"Nesprávně došel k současné diagnóze alkoholového amnestického syndromu a alkoholové, a nadto i epileptické demence, nesprávně dovozoval u Ing. Švece diagnózu demence alkoholové, ale i demence epileptické, ačkoliv pro to neexistovala ve zdravotní dokumentaci oprávněná opora," píše státní zástupkyně Kateřina Paulová v obžalobě, již Aktuálně.cz získalo a kterou Okresní soud v Olomouci přijal v červenci.

Klíčová oponentura z Bohnic

Bývalý poslanec čtveřici směnek předložil Švecovi k podpisu v průběhu let 2010 a 2011, podnikatel zemřel o dva roky později. Jeho manželka byla přesvědčená, že její muž nebyl vlivem své choroby schopný rozhodovat o takto důležitých věcech. Podle ní Severa jeho nemoci zneužil pro své obohacení. Požádala proto znalce Ročka, aby expertizou její podezření prověřil.

Lékař její přesvědčení na základě Švecovy zdravotní dokumentace a zpráv z několika hospitalizací potvrdil. Soud však Severu letos v únoru nepravomocně očistil. Podvod se podle něj nestal. Navíc podnikatel nebyl z pohledu soudu v tak špatné kondici, aby kompletně přišel o způsobilost k právním úkonům. K verdiktu přispěl velkou měrou revizní posudek, jejž si soud na vyhodnocení Švecova stavu zadal.

Revizi provedla Psychiatrická nemocnice v Bohnicích. Vycházela z totožných podkladů jako Roček, zjištění však učinila opačná. Roček například ve své expertize uvedl, že k devastaci Švecova zdravotního stavu přispěly stovky epileptických záchvatů. Podle bohnických lékařů však nic takového z podnikatelovy zdravotní dokumentace nevyplývá.

"Nelze učinit závěr pro souběh amnestického syndromu a demence alkoholové či demence epileptické, (…) a z toho dovozovat finální exitus Ing. Švece, nelze paušalizovat duševní stav Ing. Švece a dovozovat jeho neschopnost právně jednat bez zohlednění kolísání narušení rozpoznávacích a ovládacích schopností v čase a nelze předjímat údaj o stovkách epileptických záchvatů," píše o tvrzení znalce Ročka žalobkyně.

"Hrubé zkreslení posudku"

Podle státní zástupkyně Paulové navíc znalec při zpracování posudku překročil své kompetence. Vyjádřil se k tomu, zda jsou podle jeho názoru podpisy podnikatele Švece pravé. Podle žalobkyně přitom takový závěr náleží pouze expertům z oboru písmoznalectví. Její stanovisko k lékaři Ročkovi je tak jasné.

"Podklady posudku spočívající ve zdravotnické dokumentaci a sdělení manželky posuzovaného (…) neposoudil logicky a komplexně, nijak nevyhodnotil rozdíly mezi sdělením manželky posuzovaného a opakovaným zjištěním odborných lékařů o zdravotním stavu Ing. Švece v posuzovaném období a v rozporu s dostupnou zdravotnickou dokumentací učinil závěry věcně nesprávné a v tom důsledku hrubě zkreslené," uzavírá.

Sekretář TOP 09 od lidovců

Pavel Severa (* 1965) byl poslancem od června 1992 do června 2010. V druhé půlce 90. let také působil coby zastupitel v Litomyšli, kde se narodil. Valnou většinu své politické kariéry spojil s KDU-ČSL, jejímž členem byl od roku 1992.

Po vzniku TOP 09 založené bývalým lidoveckým šéfem Miroslavem Kalouskem v roce 2009 se přidal k těm někdejším členům KDU-ČSL, kteří stranu se svým někdejším předsedou opustili a přidali se k TOP 09. V letech 2010 až 2018 byl Severa generálním sekretářem TOP 09.

Sám znalec Roček argumentuje, že naopak nepravdivý posudek, o který se žalobkyně opřela, zpracovali lékaři z Bohnic. Ve vyjádření pro Aktuálně.cz zpochybnil jejich erudici i z dlouhodobého hlediska. "Trval jsem na své nevině už při vyslýchání na policii a můj názor se doposud nezměnil. Myslím si, že jsem nespáchal žádný trestný čin," hájí se.

Severa: Je to satisfakce

Exposlanec Severa Ročkovu obžalobu vnímá coby částečnou satisfakci. Jeho expertizu považuje za jeden ze základních kamenů své trestní kauzy, která ničí život jemu i jeho rodině. Sám přitom podle svých slov od první chvíle upozorňoval, že Ročkův posudek je "nesmysl".

"Pokud bude doktor Roček odsouzen, bude to jen zanedbatelná satisfakce proti útrapám, které způsobil. Stále pak zůstanou nezodpovězeny otázky, kdo jej ke zpracování pokřiveného posudku pohnul, či kde je odpovědnost policie a státního zástupce, kteří tento posudek proti mě dlouhodobě používali," řekl Aktuálně.cz.

Hlavní líčení se znalcem je nařízené na 7. září. O den dříve u Vrchního soudu v Praze proběhne odvolací řízení s Pavlem Severou, proti jeho zproštění brojí žalobce. Podle něj nebyly směnky pravé, protože exposlanec neměl na půjčení Švecovi dost peněz. Prvoinstanční soud rozhodl, že se zfalšování směnek nepodařilo exposlanci prokázat a že podnikatel nutně nebyl ve stavu, aby je nemohl s plným vědomím podepsat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy