Setuza proslavená Pitrem je úředně bez peněz

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
23. 3. 2010 17:10
Ještě předloni byla největším výrobcem rostlinných olejů a biopaliv v zemi

Ústí nad Labem - Společnost Setuza je v insolvenčním řízení, vyhlásil ho dnes ústecký krajský soud.  Podle insolvenčního návrhu jednoho z věřitelů, společnosti Sonchen Consulting Limited se sídlem na Kypru, Setuza dluží desítky milionů korun. Už loni byla v insolvenci.

Z insolvenčního návrhu vyplývá, že Sonchen Consulting Limited získala pohledávky Setuzy od jiného věřitele - britské leasingové společnosti Alincon. Na poplatcích z prodlení u leasingových částek Setuza dluží přes 6 milionů korun, dalších šest milionů pak na jistinách. Zároveň upozorňuje, že Setura dluží desítky milionů korun dalším devíti firmám.

Neschopnost vypořádat se s dluhy pak zástupce hlavního věřitele vyvozuje z výročních správ Setuzy, která v letech 2006 a 2007 vykázala miliardové ztráty. Od té doby se snaží firma své dluhy vyřešit neustálou restrukturalizací a rozprodáváním majetku.

Nyní je řada na věřitelích, aby u soudu přihlásili své pohledávky.

Setuza, dříve v majetku kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra, je dnes firmou, která téměř nevyvíjí činnost. Ještě předloni byla největším výrobcem rostlinných olejů a biopaliv v zemi, ale v prosinci 2008 výrobní činnosti včetně zaměstnanců předala firmám STZ a Oleofin patřících společnosti Via Chem Group. Kvůli podezřelým obchodům s akciemi Setuzy a Milo Surovárny dostal letos Pitr šest let vězení.

Předloni podnik vykázal zisk kolem 346 milionů, rok předtím byl ve ztrátě přes 1,8 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy