Setuza proslavená Pitrem je úředně bez peněz

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
23. 3. 2010 17:10
Ještě předloni byla největším výrobcem rostlinných olejů a biopaliv v zemi

Ústí nad Labem - Společnost Setuza je v insolvenčním řízení, vyhlásil ho dnes ústecký krajský soud.  Podle insolvenčního návrhu jednoho z věřitelů, společnosti Sonchen Consulting Limited se sídlem na Kypru, Setuza dluží desítky milionů korun. Už loni byla v insolvenci.

Z insolvenčního návrhu vyplývá, že Sonchen Consulting Limited získala pohledávky Setuzy od jiného věřitele - britské leasingové společnosti Alincon. Na poplatcích z prodlení u leasingových částek Setuza dluží přes 6 milionů korun, dalších šest milionů pak na jistinách. Zároveň upozorňuje, že Setura dluží desítky milionů korun dalším devíti firmám.

Neschopnost vypořádat se s dluhy pak zástupce hlavního věřitele vyvozuje z výročních správ Setuzy, která v letech 2006 a 2007 vykázala miliardové ztráty. Od té doby se snaží firma své dluhy vyřešit neustálou restrukturalizací a rozprodáváním majetku.

Nyní je řada na věřitelích, aby u soudu přihlásili své pohledávky.

Setuza, dříve v majetku kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra, je dnes firmou, která téměř nevyvíjí činnost. Ještě předloni byla největším výrobcem rostlinných olejů a biopaliv v zemi, ale v prosinci 2008 výrobní činnosti včetně zaměstnanců předala firmám STZ a Oleofin patřících společnosti Via Chem Group. Kvůli podezřelým obchodům s akciemi Setuzy a Milo Surovárny dostal letos Pitr šest let vězení.

Předloni podnik vykázal zisk kolem 346 milionů, rok předtím byl ve ztrátě přes 1,8 miliardy korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy